Podczas ekstremalnych upałów powinniśmy brać pod uwagę zdrowie naszych czworonożnych przyjaciół. Możemy im pomóc, tylko jeżeli będziemy wiedzieć co im grozi i jak te zagrożenia mogą się objawiać. Zróbmy wszystko aby czuli się dobrze i bezpiecznie. Pewnie wydaje się to dla większości z nas niemożliwe, ale pies również może dostać udaru.
W trakcie trwania lata pojawia się wiele okazji do zabawy z naszym pupilem, obojętne czy mowa o kempingu, pieszych wycieczkach czy kąpielach. Musimy być świadomi ryzyka, które na niego i na nas czeka. Powinniśmy uważać między innymi na lekki udar, spalenie dolnej powierzchni łapek, odwodnienie oraz sezonową alergię.
Latem słońce rozgrzewa asfalt na chodniku, tak że sami nie zdecydowalibyśmy się na spacer bez butów. Musimy wówczas brać pod uwagę, że temperatura chodnika może poparzyć łapki naszego pupilka. Najlepszym rozwiązaniem będą ranne i wieczorne spacery, kiedy ulice są już trochę chłodniejsze i nie jest tak ciepło. Spróbujcie dotknąć chodnika, aby przekonać się jaką ma temperaturę. Jeżeli jest gorący dla nas, będzie również dla naszego psa.
Naszemu ulubieńcowi musimy zapewnić dostatek zimnej, czystej a przede wszystkim świeżej wody. Istnieją również sposoby na zwiększenie wilgotności jego pożywienia. Ugotujcie rosół z niską zawartością sodu lub podajcie mu jogurt. Karmcie go wysokiej jakości psią karmą bez zawartości chemii i konserwantów.
Podczas lata pojawia się wiele komarów, kleszczy, pcheł, os i innego rodzaju robactwa. Niektóre pasożyty mogą zagrozić zdrowiu naszego psa. Jeżeli karmimy go odpowiedniej jakości karmą, podnosimy jego system immunologiczny i odporność na wszelkiego rodzaju pasożyty. U weterynarza lub w sklepach specjalistycznych możemy kupić różnego rodzaju środki ochronne. Do nabycia są odstraszające szampony, ochronne obroże oraz rozmaite produkty lecznicze. Regularna pielęgnacja i higiena sierści także obniża ryzyko zakażenia pasożytem.
Udar może mieć dla naszego ulubieńca fatalne konsekwencje. Ograniczając spacery podczas największej aktywności słońca zapobiegniemy jego przegrzaniu. Zapewnijmy mu możliwość kąpieli lub chociaż zamoczenia się. Istnieje także możliwość zakupienia chłodzących legowisk.
Jeżeli chcemy podróżować z naszym psem musimy regularnie robić postoje i pilnować aby dużo pił. Wiele psów umiera w przegrzanych słońcem samochodach. Temperatura wewnątrz auta szybko wzrasta, nie pozostawiajmy więc tam naszego pupila bez opieki i lekko uchylonych okien. Jeśli musimy go na krótką chwilę zostawić, koniecznym jest włączenie klimatyzacji.
Stojąca woda jest powszechnie znanym źródłem bakterii leptospirozy. Przenoszone są przez płyny ustrojowe, ale możliwe jest również zainfekowanie poprzez pośredni kontakt z zarażonym zwierzęciem. Objawy to: gorączka, dreszcze, senność, zwiększone spożycie wody oraz brak apetytu. Jeżeli podejrzewacie zarażenie tymi bakteriami, udajcie się do weterynarza, on wam najlepiej poradzi co dalej oraz oceni sytuację.
Psy to alergicy tak samo jak i my. Mogą być uczuleni na jeden lub więcej alergenów. Zaliczamy do nich trawę i różnego rodzaju rośliny. Objawem alergii może być nawet utrata sierści.
Słyszeliście kiedyś o nim? Kiedy nasz ulubieniec zmarznie, może się stać, że mniej więcej na tydzień dojdzie do sparaliżowania ogona. Ogonek podwinie się 5 centymetrów od nasady, później może również bezwładnie wisieć. Dla psa jest to bardzo bolesne.
Tego rodzaju hotele są w dzisiejszych czasach całkiem popularne. Możemy naszego pupila zakwaterować w luksusowym stylu, ponieważ z pewnością będzie on tam rozpieszczany a nawet otrzyma masaż w klimatyzowanym pomieszczeniu. Nie znajdują się tam żadne klatki, a każdy piesek może liczyć na indywidualne podejście aby zbytnio za nami nie tęsknił.
Prym w tej dziedzinie wiodą Włochy. Możemy tam znaleźć plaże przeznaczone dla psów lub takie, które właściciele psów zagarnęli dla siebie niezależnie. Największa a zarazem najpiękniejsza z oficjalnych psich plaż znajduje się w Lido dei Pini, jednej z czterech stref miasta Bibione. Plaża ta jest płatna i musimy się stosować do odgórnie ustalonych na niej zasad. Kolejną włoską plażą jest Lignano - Sabbiadoro i Porto Santa Margherita. Warto wspomnieć, że Porto Santa Margherita to wyspa, która jest również przystanią jachtową. Plaże przeznaczone dla naszych czworonożnych przyjaciół znajdziemy we wszystkich większych ośrodkach wypoczynkowych północnych i środkowych Włoch, nie tylko u wybrzeży Adriatyku, ale również w Toskanii czy Ligurii. W Chorwacji także zaczynają pojawiać się tego rodzaju plaże. Najbardziej znana jest ta w miejscowości Umag. Zakwaterowanie znajdziemy tam bez problemu, np. w kompleksach wypoczynkowych czy apartamentach. Plaże dla psów są również w Poreču, a w mieście Baška Voda została otwarta pierwsza tego typu plaża w regionie Dalmacji.