Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Nie bój się latania

23.kwiecień 2016
Nie bój się latania

Zbliża się okres wakacyjny więc przestań się bać latania. Pokonaj swój strach! Ponieważ to on jest Twoim największym wrogiem.

Lecąc po raz pierwszy lub będąc na pokładzie samolotu już kilka razy mogłeś zauważyć, że co najmniej jeden pasażer jest przestraszony lub zachowuje się dziwnie. Szeroko otwarte oczy, zaciśnięte pięści, nadmierne pocenie  i kołysanie się, to tylko niektóre z objawów strachu. Strach z latania może być efektem  złych doświadczeń,kiepskiej opinii linii lotniczych lub niezgodnym z ludzką naturą przemieszczaniem się pomiędzy chmurami. Ten, kto już podróżował samolotem z pewnością widział człowieka, który nerwowo coś “przeżuwał”. Każdy w jakimś stopniu odczuwa lęk przed lataniem, a przy czym jest to drugi najbezpieczniejszym sposób transportu na świecie. Twoje szanse na udział w wypadku lotniczym są jak 1 do 11 milionów. Szansa uczestnictwa w wypadku samochodowym jest o wiele większa nawet 1 do 5000 tys. Wszystkie samoloty zostały zaprojektowane i wykonane tak, aby wytrzymać nie tylko lot, ale także turbulencje. Jedynie poważne burze mogą uszkodzić powierzchnię samolotu, dlatego też podczas złej  pogody loty są odwoływane. 99%  procent wypadków powstaje podczas turbulencji I to tylko ze względu na luźno zapięte pasy bezpieczeństwa lub spadające bagaże. Podobno jest większe prawdopodobieństwo, że umrzesz po jedzeniu ktore jest podawane na pokładzie samolotu,niż to,że staniesz się uczestnikim wypadku.

Większość z nas sie boi…

Czy wiesz, że co najmniej jeden z sześciu dorosłych boi się latać? Ten strach jest również znany jako aviophobia lub aerophobia. Szacuje się, że aż 35 % wszystkich personeli lotniczych, stewardes i pilotów też ma lęk wysokości i boi się latać. Obawa przed lataniem jest efektem sporej ilości różnych czynników. Wiele z tych obaw wynika z innych lęków, takich jak strach z zamkniętych pomieszczeń, wysokości, dziwnych dźwięków, zatłoczonych miejsc i  terroryzmu. Najczęstsze stany lękowe, z którymi stewardzi muszą sobie poradzić na pokładzie to płacz, krzyk, dreszcze, napięcie mięśni ze strachu, połamane palce lub paznokcie z powodu zbyt silnego ściskania podłokietnika.

samolot

Kilka wskazówek dla "mięczaków" w samolocie

  • Przed wejściem na pokład samolotu, przed odlotem i podczas lotu,słuchaj spokojnej muzyki. Twoje myśli będą wędrować daleko, a Ty nie będzesz słyszeć tych wyimaginowanych ani tych prawdziwych dzwięków lecącego samolotu.
  • Unikaj kawy oraz innych produktów z kofeiną, nadmierne pobudzenie umysłu pogarsza  obawy i lęki. Pij inne napoje, kawa tylko przyczyni się do zwiększenia strachu . Niektórzy polecają kieliszek wina na uspokojenie, ale nie możesz też przesadzić.
  • Istnieją różne kursy dla tych, którzy boją się latać. W niektórych przypadkach, po zakończeniu kursu odbywa sie  próbny lot. Kursy, są jednak dość drogie.
  • Spróbuj się oderwać. Obejrzyj swój ulubiony film lub coś, co już widziałeś. Przeczytaj książkę lub  rozwiąż krzyżówkę .Zrób coś, co pomoże odciągnąć myśli od wymyślania  katastroficznych wizji.
  • Unikaj  wyszukiwania  katastrof przed odlotem. Kiedykolwiek nawet przy najmniejszym prawdopodobieństwie może dojść do katastrofy lotniczej, trzymaj się więc z daleka od zdjęć oraz wyszukiwania szczegółów poprzez środki masowego przekazu. Dobrze jest być poinformowanym ale należy pamiętać, że zbyt wiele informacji może zaszkodzić. W tym przypadku lepiej jest wiedzieć mniej.
  • Oddychaj głęboko i tak często jak to możliwe.  Papierowa torebka może być bardzo pomocna.
  • Jeżeli możesz, poproś o miejsce  tuż za kabiną. Turbulencje są znacznie mniejsze w tylniej cześci samolotu.
  • Jeżeli Twój starch przed lataniem osiąga ekstremalnych wielkości, nie próbuj go przekonać długimi lotami. Zacznij od krótszych lotów.
  • Skup się na pozytywnych stronach, dla ktorch wybrałeś lot samolotem. Być może jedziesz na wakacje, odwiedzić rodzinę lub znajomych, lub  bardzo dobrze wykonywać swoją pracę. Wszystko to pomoże Ci zacząć czerpać radość z lotu, zmotywuje do przezwyciężenia lęku i poczujesz przyjemność z latania.
  • Przed lotem i w jego trakcie ważne jest, aby utrzymać odpowiednio wysoki poziom cukru we krwi. Pij wodę i soki, żeby nie doszło do odwodnienia organizmu, jedz mniejsze porcje ale częsciej, staraj się być spokojny. Niektórym osobom jedzenie pomaga w stresowych sytuaciach.

Kiedy i gdzie  przeprowadzono pierwszy lot samolotu?

W czwartek, 17 grudnia 1903,w pobliżu wzgórza Kill Devil Hill  na wybrzeżu Północnej Karoliny, w niewielkiej odległości od brzegu Atlantyku. Na tym wzgórzu do dzisiaj stoi rzeźba upamiętniająca to ważne wydarzenie. Bracia Orville i Wilbur Wright chcieli wypróbować swoją maszynę latającą wyposażoną w  benzynowy silnik i dwa śmigła. Nazywali ją Flyer. Całe doświadczenie trwało 12 sekund. Decyzja kto będzie l poprowadzi tę maszynę została podięta  przez rzut monetą, która następnie wpisała się w historię lotnictwa. Legendarnego Flyera można podziwiać  w Narodowym muzeum lotnictwa i przestrzeni kosmisznej, który jest częścią Sithsonian Instytutu w Waszyngtonie. Przed śmiercią oddał go tam,sam Orville . Żaden z braci nigdy się nie ożenił. W podróżach po świecie towarzyszyła im ich siostra Katy. Wilbur z  sukcesu nie cieszył się długo, zmarł na tyfus 30 maja 1912. Jego brat później pracował  jako doradca rządowy do spraw astronautyki zmarł 30 stycznia 1948.

 

Panika i strach przed śmiercią czynią sytuację jak i cały wyjazd bardzo nieprzyjemne. O nic się nie martw, boisz sie tylko wła snego strachu. Pokonaj strach zdrowym, chłopskim rozumem a spadochrony zostaw w domu.

Źródła:http://technet.idnes.cz/start-prvniho-letadla-bratri-wrightove-fc8-/tec_technika.aspx?c=A131216_111327_tec_technika_kuz

http://www.nbcnews.com/id/7549546/ns/travel-travel_tips/t/tips-fearful-flier/

[kač]

Udostępnij ten artykuł na: