Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Wszystkie artykuły Wszystko o randkowaniu Zdrowie i uroda Czas wolny Recenzje

Mężczyźni kontra kobiety

16.listopad 2016
Mężczyźni kontra kobiety

Jak bardzo mężczyźni różnią się od kobiet? Gdzie te różnice są najbardziej widoczne? Struktura męskiego i kobiecego mózgu jest bardzo odmienna.

Różnice pomiędzy męskim a żeńskim sposobem postrzegania świata są wyraźnie widoczne. Każdy człowiek jest inny, wyjątkowy, ale od dawien dawna wiadomo, że kobieta i mężczyzna nie mogą zachowywać się w ten sam sposób. Oboje myślą i reagują inaczej. Mężczyznom zależy zazwyczaj tylko na seksie, kobietom natomiast na stworzeniu związku. Dziewczynki chcą mieć lalki, towarzystwo i koleżanki. Chłopcy z kolei chętnej majsterkują i bawią się autkami. Kobieta pragnie miłości, mężczyzna przygody. Mózg kobiety nie potrafi oddzielić seksu od uczuć i aspektów z nimi związanych. Ważne jest, niezależnie od płci, postarać się respektować ten drugi, inny pogląd na świat i sprobować go zrozumieć. Zrozumienie i tolerancja są kluczem do porozumienia damsko- męskiego.

Odrobina historii:

Najgorszą pozycję społeczną w historii miały kobiety w starożytnych Atenach. Musiały podporządkować się męskim autorytetom. Dom rodzielony był na dwie części, męską i damską. Głównym zadaniem kobiety było dbanie o dom i opieka nad dziećmi. O edukacji mogły jedynie pomarzyć. Większość życia spędzały zamknięte w czterech ścianach. Pod karą śmierci nie mogły brać udziału w słynnych igrzyskach olimpijskich, nawet jako widzowie. W Sparcie ich pozycja była trochę lepsza, ponieważ nie były całkowicie usunięte z życia społecznego. Wraz z rewolucją przemysłową zaczęły pojawiać się pierwsze, poważne zmiany w życiu kobiet. Pierwsza fala feminizmu nastąpiła pod koniec XVIII w., kolejna przyszła na początku lat 30-tych XX w. 

Kilka przykładowych różnic pomiędzy kobietą a mężczyzną:

Mężczyźni mają większy mózg

Tak, to prawda. Mężczyźni często są lepsi z matematyki, kobiety natomiast o wiele lepiej radzą sobie z nauką języków.

Kobiety i mężczyźni widzą inaczej

Sposób widzenia różnych rzeczy różni się u każdej z płci. Ponoć kobiety widzą w ciemności lepiej niż mężczyźni. Różnica polega też na postrzeganiu skali kolorów. Kobieta potrafi rozróżnić turkusowy od niebieskiego, łososiowy od pomarańczowego i różowy od fioletowego, ponieważ (podobno) ma lepiej rozwinętą pamięć wizualną od mężczyzny.

Mężczyźni wolniej dorastają

W przeciwieństwie do chłopców, dziewczynki dorastają szybciej. Mówi się, że dziewczynki są o dwa lata do przodu w stosunku do chłopców.

Kto jest bardziej skłonny do chorób?

Zdecydowanie mężczyźni. Kobiety mają lepszą odporność na przeziębienia i grypy. Wystarczy spojrzeć jak mężczyźni przeżywają „katarek”, a jak kobiety. Mężczyźni są również bardziej narażeni na raka jelita i choroby serca. U kobiet częściej występuje rak piersi oraz najróżniejsze problemy z organami rozrodczymi.

Mężczyźni i kobiety kontra tłuszcz

Mężczyźni mają problemy z tłuszczem na brzuchu, kobiety zaś na udach i łydkach. Kobiety mają wyższy poziom tkanki tłuszczowej niż mężczyźni.

Kobiety żyją dłużej

Z badań wynika, że kobiety żyją dłużej. W Polsce w ostatnich latach zwiększyła się średnia wieku. Kobiety żyją średnio 82 lata, a mężczyźni 76 lat.

Mężczyźni są bardziej zarośnięci

W trakcie dorastania i tuż po nim, u mężczyzn pojawi się owłosienie i zarost. Mężczyznom rosną wąsy, broda oraz włosy na klatce piersiowej. Mają również o wiele więcej włosów na nogach i rękach niż kobiety.

Kobieta i mężczyzna mają inny układ kostny

Brzmi to trochę dziwnie, ale kobiecy układ kostny jest inny od męskiego. Szkielet kobiety ma szersze biodra, mniejszą brodę, większe kości policzkowe, dłuższy tułów i odrobinę krótsze nogi.

Ponoć kobiety mają więcej zon erotogennych na ciele

Kobiece ciało jest bardziej wrażliwe od męskiego.

Mężczyzna i kobieta kontra dieta

Udowodiono naukowo, że mężczyźni szybciej spalaja kalorie niż kobiety. Być może to dlatego, że mają więcej mięśni, dzięki nim potrafią lepiej i szybciej spalać zbędne tłuszcze.

Jak to wygląda z wiernością?

Ogólnie przyjęto, że mężczyźni są bardziej skłonni do zdrad. Kobiety zazwyczaj nie dopuszczają do takiej sytuacji, potrafią oddzielić uczucia od chwilowej pokusy.

mężczyźni kontra kobiety

Jak to wygląda w pracy? Myślisz, że kobiety są oceniane gorzej, lepiej, a może tak samo jak mężczyźni? Czy krótkie spódniczki i wielkie dekolty coś zmieniają?

Mężczyzna, kobieta i kariera zawodowa

  • Mężczyzna podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest pewny siebie, łatwo robi dobre pierwsze wrażenie. Jedakże nikt, tak jak kobieta nie potrafi poradzić sobie z krępującą ciszą i nerwowymi sytuacjami, dzięki czemu jest postrzegana w lepszym świetle.
  • Mężczyźni o wiele częściej niż kobiety wykorzystują media społecznościowe do szukania pracy.
  • Ponoć kobiety zarabiają pięć razy mniej niż mężczyźni. Mówi się, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej kobiety boją się dyktować warunki, mężczyzna natomiast nie ma z tym najmniejszego problemu.
  • Kobiety częściej pracują w administracji, wiele z nich pracuje w niepełnym wymiarze godzin. Mężczyźni zazwyczaj mają pełny etat.
  • Nawet jeżeli kobieta zrobi karierę, w pewnym momencie będzie zmuszona zwolnić, lub całkowicie przerwać karierę z powodu rodziny i dzieci. Po urlopie rodzicielskim ciężko jest wrócić na sam szczyt, jeżeli pracodawca nie był skłonny zatrzymać dla Ciebie stanowiska. Ewentualnym rozwiązaniem jest znalezienie pracodawcy, który będzie tolerować wcześniejsze wyjścia z pracy i urlopy spowodowane chorobami dzieci.

Źrodło: Šimáček, R.: Postavení ženy ve společnosti: diplomová práce, Brno: Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity, 2007

[kač]

Udostępnij ten artykuł na: