Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Mężczyźni kontra kobiety

16.listopad 2016
Mężczyźni kontra kobiety

Jak bardzo mężczyźni różnią się od kobiet? Gdzie te różnice są najbardziej widoczne? Struktura męskiego i kobiecego mózgu jest bardzo odmienna.

Różnice pomiędzy męskim a żeńskim sposobem postrzegania świata są wyraźnie widoczne. Każdy człowiek jest inny, wyjątkowy, ale od dawien dawna wiadomo, że kobieta i mężczyzna nie mogą zachowywać się w ten sam sposób. Oboje myślą i reagują inaczej. Mężczyznom zależy zazwyczaj tylko na seksie, kobietom natomiast na stworzeniu związku. Dziewczynki chcą mieć lalki, towarzystwo i koleżanki. Chłopcy z kolei chętnej majsterkują i bawią się autkami. Kobieta pragnie miłości, mężczyzna przygody. Mózg kobiety nie potrafi oddzielić seksu od uczuć i aspektów z nimi związanych. Ważne jest, niezależnie od płci, postarać się respektować ten drugi, inny pogląd na świat i sprobować go zrozumieć. Zrozumienie i tolerancja są kluczem do porozumienia damsko- męskiego.

Odrobina historii:

Najgorszą pozycję społeczną w historii miały kobiety w starożytnych Atenach. Musiały podporządkować się męskim autorytetom. Dom rodzielony był na dwie części, męską i damską. Głównym zadaniem kobiety było dbanie o dom i opieka nad dziećmi. O edukacji mogły jedynie pomarzyć. Większość życia spędzały zamknięte w czterech ścianach. Pod karą śmierci nie mogły brać udziału w słynnych igrzyskach olimpijskich, nawet jako widzowie. W Sparcie ich pozycja była trochę lepsza, ponieważ nie były całkowicie usunięte z życia społecznego. Wraz z rewolucją przemysłową zaczęły pojawiać się pierwsze, poważne zmiany w życiu kobiet. Pierwsza fala feminizmu nastąpiła pod koniec XVIII w., kolejna przyszła na początku lat 30-tych XX w. 

Kilka przykładowych różnic pomiędzy kobietą a mężczyzną:

Mężczyźni mają większy mózg

Tak, to prawda. Mężczyźni często są lepsi z matematyki, kobiety natomiast o wiele lepiej radzą sobie z nauką języków.

Kobiety i mężczyźni widzą inaczej

Sposób widzenia różnych rzeczy różni się u każdej z płci. Ponoć kobiety widzą w ciemności lepiej niż mężczyźni. Różnica polega też na postrzeganiu skali kolorów. Kobieta potrafi rozróżnić turkusowy od niebieskiego, łososiowy od pomarańczowego i różowy od fioletowego, ponieważ (podobno) ma lepiej rozwinętą pamięć wizualną od mężczyzny.

Mężczyźni wolniej dorastają

W przeciwieństwie do chłopców, dziewczynki dorastają szybciej. Mówi się, że dziewczynki są o dwa lata do przodu w stosunku do chłopców.

Kto jest bardziej skłonny do chorób?

Zdecydowanie mężczyźni. Kobiety mają lepszą odporność na przeziębienia i grypy. Wystarczy spojrzeć jak mężczyźni przeżywają „katarek”, a jak kobiety. Mężczyźni są również bardziej narażeni na raka jelita i choroby serca. U kobiet częściej występuje rak piersi oraz najróżniejsze problemy z organami rozrodczymi.

Mężczyźni i kobiety kontra tłuszcz

Mężczyźni mają problemy z tłuszczem na brzuchu, kobiety zaś na udach i łydkach. Kobiety mają wyższy poziom tkanki tłuszczowej niż mężczyźni.

Kobiety żyją dłużej

Z badań wynika, że kobiety żyją dłużej. W Polsce w ostatnich latach zwiększyła się średnia wieku. Kobiety żyją średnio 82 lata, a mężczyźni 76 lat.

Mężczyźni są bardziej zarośnięci

W trakcie dorastania i tuż po nim, u mężczyzn pojawi się owłosienie i zarost. Mężczyznom rosną wąsy, broda oraz włosy na klatce piersiowej. Mają również o wiele więcej włosów na nogach i rękach niż kobiety.

Kobieta i mężczyzna mają inny układ kostny

Brzmi to trochę dziwnie, ale kobiecy układ kostny jest inny od męskiego. Szkielet kobiety ma szersze biodra, mniejszą brodę, większe kości policzkowe, dłuższy tułów i odrobinę krótsze nogi.

Ponoć kobiety mają więcej zon erotogennych na ciele

Kobiece ciało jest bardziej wrażliwe od męskiego.

Mężczyzna i kobieta kontra dieta

Udowodiono naukowo, że mężczyźni szybciej spalaja kalorie niż kobiety. Być może to dlatego, że mają więcej mięśni, dzięki nim potrafią lepiej i szybciej spalać zbędne tłuszcze.

Jak to wygląda z wiernością?

Ogólnie przyjęto, że mężczyźni są bardziej skłonni do zdrad. Kobiety zazwyczaj nie dopuszczają do takiej sytuacji, potrafią oddzielić uczucia od chwilowej pokusy.

mężczyźni kontra kobiety

Jak to wygląda w pracy? Myślisz, że kobiety są oceniane gorzej, lepiej, a może tak samo jak mężczyźni? Czy krótkie spódniczki i wielkie dekolty coś zmieniają?

Mężczyzna, kobieta i kariera zawodowa

  • Mężczyzna podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest pewny siebie, łatwo robi dobre pierwsze wrażenie. Jedakże nikt, tak jak kobieta nie potrafi poradzić sobie z krępującą ciszą i nerwowymi sytuacjami, dzięki czemu jest postrzegana w lepszym świetle.
  • Mężczyźni o wiele częściej niż kobiety wykorzystują media społecznościowe do szukania pracy.
  • Ponoć kobiety zarabiają pięć razy mniej niż mężczyźni. Mówi się, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej kobiety boją się dyktować warunki, mężczyzna natomiast nie ma z tym najmniejszego problemu.
  • Kobiety częściej pracują w administracji, wiele z nich pracuje w niepełnym wymiarze godzin. Mężczyźni zazwyczaj mają pełny etat.
  • Nawet jeżeli kobieta zrobi karierę, w pewnym momencie będzie zmuszona zwolnić, lub całkowicie przerwać karierę z powodu rodziny i dzieci. Po urlopie rodzicielskim ciężko jest wrócić na sam szczyt, jeżeli pracodawca nie był skłonny zatrzymać dla Ciebie stanowiska. Ewentualnym rozwiązaniem jest znalezienie pracodawcy, który będzie tolerować wcześniejsze wyjścia z pracy i urlopy spowodowane chorobami dzieci.

Źrodło: Šimáček, R.: Postavení ženy ve společnosti: diplomová práce, Brno: Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity, 2007

[kač]

Udostępnij ten artykuł na: