Jak bardzo mężczyźni różnią się od kobiet? Gdzie te różnice są najbardziej widoczne? Struktura męskiego i kobiecego mózgu jest bardzo odmienna.
Różnice pomiędzy męskim a żeńskim sposobem postrzegania świata są wyraźnie widoczne. Każdy człowiek jest inny, wyjątkowy, ale od dawien dawna wiadomo, że kobieta i mężczyzna nie mogą zachowywać się w ten sam sposób. Oboje myślą i reagują inaczej. Mężczyznom zależy zazwyczaj tylko na seksie, kobietom natomiast na stworzeniu związku. Dziewczynki chcą mieć lalki, towarzystwo i koleżanki. Chłopcy z kolei chętnej majsterkują i bawią się autkami. Kobieta pragnie miłości, mężczyzna przygody. Mózg kobiety nie potrafi oddzielić seksu od uczuć i aspektów z nimi związanych. Ważne jest, niezależnie od płci, postarać się respektować ten drugi, inny pogląd na świat i sprobować go zrozumieć. Zrozumienie i tolerancja są kluczem do porozumienia damsko- męskiego.
Najgorszą pozycję społeczną w historii miały kobiety w starożytnych Atenach. Musiały podporządkować się męskim autorytetom. Dom rodzielony był na dwie części, męską i damską. Głównym zadaniem kobiety było dbanie o dom i opieka nad dziećmi. O edukacji mogły jedynie pomarzyć. Większość życia spędzały zamknięte w czterech ścianach. Pod karą śmierci nie mogły brać udziału w słynnych igrzyskach olimpijskich, nawet jako widzowie. W Sparcie ich pozycja była trochę lepsza, ponieważ nie były całkowicie usunięte z życia społecznego. Wraz z rewolucją przemysłową zaczęły pojawiać się pierwsze, poważne zmiany w życiu kobiet. Pierwsza fala feminizmu nastąpiła pod koniec XVIII w., kolejna przyszła na początku lat 30-tych XX w.
Tak, to prawda. Mężczyźni często są lepsi z matematyki, kobiety natomiast o wiele lepiej radzą sobie z nauką języków.
Sposób widzenia różnych rzeczy różni się u każdej z płci. Ponoć kobiety widzą w ciemności lepiej niż mężczyźni. Różnica polega też na postrzeganiu skali kolorów. Kobieta potrafi rozróżnić turkusowy od niebieskiego, łososiowy od pomarańczowego i różowy od fioletowego, ponieważ (podobno) ma lepiej rozwinętą pamięć wizualną od mężczyzny.
W przeciwieństwie do chłopców, dziewczynki dorastają szybciej. Mówi się, że dziewczynki są o dwa lata do przodu w stosunku do chłopców.
Zdecydowanie mężczyźni. Kobiety mają lepszą odporność na przeziębienia i grypy. Wystarczy spojrzeć jak mężczyźni przeżywają „katarek”, a jak kobiety. Mężczyźni są również bardziej narażeni na raka jelita i choroby serca. U kobiet częściej występuje rak piersi oraz najróżniejsze problemy z organami rozrodczymi.
Mężczyźni mają problemy z tłuszczem na brzuchu, kobiety zaś na udach i łydkach. Kobiety mają wyższy poziom tkanki tłuszczowej niż mężczyźni.
Z badań wynika, że kobiety żyją dłużej. W Polsce w ostatnich latach zwiększyła się średnia wieku. Kobiety żyją średnio 82 lata, a mężczyźni 76 lat.
W trakcie dorastania i tuż po nim, u mężczyzn pojawi się owłosienie i zarost. Mężczyznom rosną wąsy, broda oraz włosy na klatce piersiowej. Mają również o wiele więcej włosów na nogach i rękach niż kobiety.
Brzmi to trochę dziwnie, ale kobiecy układ kostny jest inny od męskiego. Szkielet kobiety ma szersze biodra, mniejszą brodę, większe kości policzkowe, dłuższy tułów i odrobinę krótsze nogi.
Kobiece ciało jest bardziej wrażliwe od męskiego.
Udowodiono naukowo, że mężczyźni szybciej spalaja kalorie niż kobiety. Być może to dlatego, że mają więcej mięśni, dzięki nim potrafią lepiej i szybciej spalać zbędne tłuszcze.
Ogólnie przyjęto, że mężczyźni są bardziej skłonni do zdrad. Kobiety zazwyczaj nie dopuszczają do takiej sytuacji, potrafią oddzielić uczucia od chwilowej pokusy.
Jak to wygląda w pracy? Myślisz, że kobiety są oceniane gorzej, lepiej, a może tak samo jak mężczyźni? Czy krótkie spódniczki i wielkie dekolty coś zmieniają?
Źrodło: Šimáček, R.: Postavení ženy ve společnosti: diplomová práce, Brno: Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity, 2007
[kač]