Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Zobacz przyszłość po kolorze oczu

28.kwiecień 2015
Zobacz przyszłość po kolorze oczu

Każdy zna przysłowie „Oczy są zwierciadłem duszy“. Niektóre z nich potrafią ujawnić przyszłość, przeszłość, momentalną chorobę czy ogólnie zdrowie. Oczy są również istotne przy pierwszej randce i flirtowaniu, o czym głównie wiedzą kobiety, i właśnie na nie trzeba najbardziej uważac. Ale czy wiecie o tym, że według nich możecie również odczytać cechy partnera jeszcze zanim się sami o nich przekonacie?

Troszkę biologii

Jak to jest możliwe, że ludzie rodzą się z różną barwą oczu? Może odpowiadają za to geny. Najnowsze odkrycia naukowe udowodniły, że za kolor oczu nie odpowiada jedynie jeden gen, jak dotychczas sądona, ale kilka genów, a dokładnie trzy geny. Dwa z nich zostały bardzo dobrze poznane, trzeci jeszcze jest badany. Dotychczas sądono, że brązowe oczy są kolorem „dominującym“, co oznacza, że mają pierwszeństwo przed „recesywnymi“ zielonymi i niebieskimi oczami. Prawda jest jednak bardziej złożona – każdy rodzic ma 2 geny, każdy z nich ma 2 warianty i dziecko odziedziczy tylko jeden wariant z każdego genu obydwu rodziców. Przykładowo, pomimo tego, że kobieta ma zielone oczy, a męźczyzna brązowe, może się im urodzić dziecko z niebieskimi oczami.

Gen 1Gen 2Ostateczny
kolor
BB ZZ brązowy
BB ZN brązowy
BB NN brązowy
BN ZZ brązowy
BN ZN brązowy
BN NN brązowy
NN ZZ zielony
NN ZN zielony
NN NN niebieski

Gen 1 może mieć warianty brązowe (B) i niebieskie (N)

Gen 2 może mieć warianty zelené (Z) a niebieskie (N)

Brązowe oczy

Jak już zostało to podane w tabelce powyżej, brązowe oczy są najczęściej wystupującym kolorem na świecie. Ludzie z brązowymi oczami wyglądają dla nas atrakcyjnie i pewnie, co podkreśla rysy twarzy. Są to osoby niezależne, otwarte, chętnie tworzą nowe znajomości i próbują nowych doświadczeń życiowych. Są to ludzie seksowni i kłótliwi, kochają swoich partnerów i ich respektują. Jeśli dojdzie do jakiegoś problemu, szybko go rozwiążą. Znajdziecie u nich bezpieczeństwo, możecie do nich przyjść po radę i pomoc. Czasem bywają dość temperamentni, kłótliwi i uparci.

brązowe_oczy

Niebieskie oczy

Niebieskie oczy są symbolem młodości i piękna. Jest to najbardziej popularny kolor soczewek kontaktowych. Ludzie z niebieskimi oczami są skryci, nie dzielą się ze swoimi uczuciami, szczególnie ludzią, których znają krótko, ukrywają swoje problemy. Potrafią być czasami chłodni. Jako dzieci byli mocno wstydliwi i nieśmiali. Gdy mają problemy w relacjach międzyludźkich, wolą rozwiązać je spokojnie, rozmową z drugim, niż krzykiem. Niektóre osoby z niebieskimi oczami potrafą dobrze manipulować innymi. Jasne niebieskie oczy są znakiem niepokoju, ludzie z takimi oczami nieznoszą stereotypów.

Zielone oczy

Podobnie jak niebieskie oczy przypominają o niebie lub morzu, zielone oczy przypominają o łące i lesie. Czuć w nich siłę przyrody. Dla niektórych wydają się zagadkowe. Zielonoocy są przepełnieni energią, szybko uczą się nowych rzeczy. Są to osoby inteligentne, wytrwałe, indywidualiści, to co zaczną, dokończą. Pragną stałych związków, nie zależnie czy platonickie czy poważne. Z drugiej strony mogą dążyć do celu łakomie, zazdrośnie, nie licząc się ze zdaniem innych, a innym razem potrafią być szczerzy do bólu - usłyszycie od nich to, czego nie chcielibyście.

Szare oczy

Szare oczy mają własności podobne do niebieskich. Ludzie z szarymi oczami są uważane za ciche i skromne, oni czekają na swoją szansę. Są to ludzie odważni, ale są też ostrożni w miłości, biorą ją poważnie. Niechętnie się wiążą.

„Czarne oczy“

Czysto czarne oczy nie występują, chodzi o ciemną barwę, pomimo iż nazywa się je czarnymi. Oczy te wyglądają bardzo tajemniczo, nie wiadomo co można od nich oczekiwać. I tak właśnie jest, ludzie z czarnymi oczami są tajemniczymi, temperamentni, odpowiedzialni, potrafią dotrzymać tajemnicy, ciężko pracują i stoją twardo przy swoim.

Czy wiesz, że...

  • Nowonarodzone dziecko ma niebieskie oczy, ponieważ nie znajduje się w nich jeszcze melatonina, która nadaje oczą barwę. Ostateczna barwa oczu kształtuje się około trzeciego roku życia dziecka. (W przypadku dzieci afrykańskich i azjatyckich, niebieskie oczy należą do rzadkości, większość dzieci rodzi się z brązowymi oczami, ponieważ mają wystarczająco melatoniny)
  • Nie ma na świecie dwóch osób o identycznych oczach
  • Każdy z niebieskimi oczami ma swój własny specyficzny kod DNA.
  • Istnieją ludzie, którzy posiadają różną barwę oczu (heterochronia) tak jak syberyjski husky, lub połowę oka o jednym kolorze, a połowę o innym, różne plamki itp.
  • Albinosi nie mają melatoniny, przez co ich oczy wydają się czerwone lub różowe z powodu obecności naczyń krwionośnych
  • Podczas życia tęczówka może się rozjaśniać lub przyciemnić.

Pamiętajcie jednak, że nawet w regułach zależności między barwą oczu, a osobowością mogą występować wyjątki. Dlatego oprócz zwracania uwagi na oczy, obserwujcie jego zachowanie i uczucia. Niech was oczy nie zwiodą!

[Lil]

Udostępnij ten artykuł na: