Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Znasz The Simpsons?

8.grudzień 2017
Znasz The Simpsons?

Kultowy serial o żółtej rodzince Simpsonów, który chyba zna każdy. Skąd się wzięły imiona Homer, Margaret, Bart, Lisa i Maggie? Jak powstał ten serial i kto go wymyślił?

Historia Simpsonów

Koncepcję serialu The Simpsons stworzył Matt Groening. Mężczyzna, który postaciom nadał imiona członków swojej rodziny. Jego ojcem był producent i animator imieniem Homer Groening. Jego matka, nazywała się Margaret Groening, była nauczycielką. Zaś jego rodzeństwo nosiło imiona Mark, Patty, Lisa i Maggie. Postać Barta przedstawia jego samego.

Kim jest Matt Groening?

Ukończył szkołę średnią im. Lincolna w Portlandu. Już wtedy interesował się rysunkiem. Później rozpoczął studia na Evergreen State College w Olympii w stanie Washington. Aktywnie uczestniczył w życiu szkoły jako redaktor miejskiej gazety szkolenej. Ożenił się z Deborą Caplan, a owocem ich miłości są synowie: Homer i Abe. Małżeństwo jednak nie było szczęśliwe, przez co w 1999 roku skończyło się rozwodem. Jak to zwykle bywa, seial o rodzinie Simpsonów powstał... przez przypadek. Matt Groening dostał ofertę narysowania serii kilku krótkich skeczy i nikt wówczas nie sądził, jak wielki to będzie sukces.

Skąd się wzięli The Simpsons?

Rodzina Simpsonów pojawiła się po raz pierwszy w krótkometrażowej produkcji w The Tracey Ullman Show 19kwietnia 1987 roku. Matt Groening przekazał wówczas animatorom zaledwie wstępne szkice i zakładał, że wszelkie szczegóły i niedociągniecia zostaną rozwiązane podczas produkcji. Animatorzy wykorzystali jednak jego rysunki w takiej formie, w jakiej były, stąd początkowe niedoskonałości w wyglądzie postaci w pierwszych krótkich odcinkach. Piewszy odcinek żółtej rodzinki Simpsonów „Boże Narodzenie u Simsponów” został po raz pierwszy wyemitowany 17grudnia 1989 roku i trwał dwadzieścia minut. Później, dzięki zwiększającej się popularności zaczął być emitowany w czasie największej oglądalności. Od tamtej pory nakręcono 28 serii, które tworzy ponad 500 odcinków. Powstał nawet film pełnometrażowy o rodzinie Simpsonów. Do kin trafił w 2007 roku. Innym, odnoszącym sukcesy serialem animowanym Matta Groeninga jest Futurama, która na ekranach telewizorów pojawiła się w 1999 roku.

Ciekawostki

 • Imiona pojawiających się w "Simpsonach" kosmitów - Kang i Kodos, zostały zaczerpnięte z serialu "Star Trek", gdzie Kang był Klingońskim wojownikiem, a Kodos masowym mordercą.
 • Postać Klowna Krusty'ego jest inspirowana gospodarzem prawdziwego programu dla dzieci pt. 'Rusty nails'.
 • Imiona niektórych bohaterów (np. Flanders, Lovejoy, Terwilliger, Kearney) są nazwami głównych ulic miasta Portland, w którym dorastał twórca serialu - Matt Groening.
 • Imiona rodziców Barta, Maggie i Lisy, czyli Homer i Marge, to także imiona rodziców Matta Groeninga. Lisa i Maggie były siostrami Groeninga.
 • Simpsonowie mieszkają przy Evergreen Terrace 742. Numer ich domu był zmieniany kilkukrotnie w początkowych odcinkach, stanęło jednak na 742.
 • W żadnym z odcinków nie mówi się, gdzie znajduje się Springfield. Zawsze, gdy miasto jest wskazywane na mapie, widzowie nie mogą tej mapy zobaczyć. W odcinku "Behind The Music" powiedziano, w jakim stanie jest Springfield, jednak ukazało się kilka wersji tego odcinka, w każdej podaje się nazwę innego stanu.
 • Słówko "D'oh", które bardzo często wypowiada Homer, wpisano do Słownika Oxfordzkiego.
 • Pomysł na żart Barta polegający na dzwonieniu do baru Moe i proszeniu do telefonu nieistniejących osób o dziwnych imionach, był inspirowany takim samym dowcipem, który w rzeczywistości realizowano w New Jersey dzwoniąc do barmana Louisa "Red" Deutsch'a. Kasety z nagraniem żartów były w Stanach swego czasu bardzo popularne.
 • Dr Nick swoje nazwisko zawdzięcza doktorowi "Nicku" Nichopoulosie, którego oskarżono o masowe wypisywanie recept na lekarstwa o narkotycznym działaniu.
 • Począwszy od nadanego 5 stycznia 2003 roku odcinka 'Special Edna', wszystkie epizody są w całości tworzone komputerowo.
 • Według słów Matta Groeninga, jego inicjały widoczne są na postaci Homera - gdy widać go z boku, włosy Homera układają się w literę "M", ucho natomiast ma kształt litery "G".
 • Jest to jeden z najdłużej wyświtlanych seriali animowanych i jeden z najdłuższych seriali w historii.
 • Postać Comic Book Guy jest oparta na samym Mattcie Groeningu, który twierdzi: "Wydaj mi się, że właśnie tak postrzegają mnie inni ludzie."
 • Simpsonowie zawdzięczają swój żółty kolor temu, że autorzy chcieli w jakiś sposób zainteresować ludzi ciągle zmieniających programy.

the simpsons

Kim są Itchy i Scratchy?

Elementem serialu są Itchy i Scratchy, mysz i kot. The Itchy & Scratchy z uśmiechem na ustach oglądają Bart i Lisa Simpsonowie. Jest to sadystyczna show, która jest częścą programu Klauna Krusty’ego.

Jakie znane osobistości wystąpiły w serialu The Simpsons?

Sławnych gości w serialu było ich naprawdę wielu, wśród nich znane na całym świecie znane grupy muzyczne, takie jak AC/DC  czy 'N Sync. Oprócz tego, wystąpiły tam śpiewaczki Lady Gaga i Britney Spears oraz aktorzy Alec Baldwin, Nicolas Cage i aktorki Susan Sarandon, Melanie Griffith, Angelina Jolie.

Film The Simpsons Movie

20th Century Fox, 20th Century Fox Animation, Gracie Films, Film Roman i Rough Draft Studios stworzyli film animowany The Simpsons Movie (Simpsonowie), który swoją premierę miał 27 lipca 2007 roku. Firma Fox już w 1997 roku założyła własną domenę „simpsonsmovie.com“. Budżet wynsił 75 milionów dolarów amerykańskich. W Ameryce, w ciągu zaledwie jednego weekendu film Simpsonowie przyniósł zysk 74 milionów dolarów. Pokonał też rekord największej oglądalności filmowej spośród filmów nakręconych na podstawie serialu. Swoim wynikiem oglądalności pobił na głowę nawet Mission Impossible. Od 23 listopada 2007 roku twórcy zarobili na tej produkcji 525 267 904 dolarów.

Rodzinę Simpsonów możesz oglądać u siebie w domu, niezależnie od tego, czy mieszkasz w Krakowie, Olsztynie, Szczecinie, czy Gorzowie Wielkopolskim.

[kač]

Źródło ciekawostek:

http://www.filmweb.pl

Udostępnij ten artykuł na: