Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Zimowe zabawy: zjeźdzanie na sankach

4.luty 2015
Zimowe zabawy: zjeźdzanie na sankach

Zdjeźdzanie na sankach nie jest tylko dzieciencą zabawą, ale i sportem. Zjeźdzanie na sankach było tematem reportażu ski arealu w Austrii, Bawarii i Czeskiej Republice. Trasy bywają zmudne i dla doświadczonych zawodników, ważne jest zwinność i szybka reakacja bez względu na możliwe wywrotki, ponieważ dużo bardziej niebezpieczna jest kraksa z innym zawodnikiem.

Spoglądając z okna na większość miast w Polsce, tytuł może się wydawać ironiczny. Prawda może być zupełnie inna, sportowcy zimowi wyjechali na góry u nas lub zagranicą. Rajem dla łyżwiaży i saneckarzy jest głównie Bawaria i południowa Austria, gdzie istnieją specjalnie przygotowane trasy do zjeźdzania na saniach. Większość z nich to specjalnie przygotowane trasy dla pieszych, które dzięki białej pokrywie wykorzystywane są również zimą.

Sanie były kiedyś użytkowane jako środek transportu dla ludzi w górach i innych zaśnierzonych terenach. Ludzie wieźli siebie samych nawzajem, albo używali do tego zwierzęta, w tym psy do przyśpieszenia sań. Dzisiaj jest to już olimpijski sport i zimna rozrywka dla dzieci i dorosłych.

Pare zagranicznych porad

Oberaudorf w Niemczech mimo klasycznego zimowego użytkowania posiada własny areal Hocheck i trzy kilometrowy tor saneczkowy zarówno do dziennej jak i nocnej jazdy. Trasa jest oświetlona, a na jej wierzchołek można wjechać kolejką linową. Dozwolone jest skorzystanie z własnych sań, bądź można wyporzyczyć je bezpośrednio koło kolejki linowej.

Sankovani

Następną trasę "rzut beretem" znajdziemy w Górnej Frankonii w mieście Ochsenkopf w Smreczanach (Fichtelgebirge).

Unikalne doświadczenie dla sankaży skrywa park Karwendel, gdzie można podziwiać unikalne widoki.

Zjeźdzanie na sankach jako sport

Pomimo iż na pierwszy rzut oka jest to niegroźna zabawa, jako sport, jest on przeznaczony dla naprawdę doświadczonych. Wymaga odwagi by nie bać się wywrotek z prędkością osiemdziesięciu kilometrów na godzinę prosto w lodową pokrywę. Różne kontuzje sa na porzadku dziennym, ale grożą ryzykiem poważnego zranienia.

[paf]

Źródło: http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/zzz/_zprava/sankovani-nevyslo-z-mody-naopak-se-do-ni-vraci--850385

Udostępnij ten artykuł na: