Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Zimowa radość, czyli jak się dobrze bawić na śniegu i lodzie

23.styczeń 2017
Zimowa radość, czyli jak się dobrze bawić na śniegu i lodzie

Jesteś jednym z tych ludzi, którym śnieg sprawia radość i obserwujesz spadające płatki śniegu uśmiechając się od ucha do ucha? A może należysz do grupy „narzekających”, którzy będą myśleć tylko o tym, jak jutro ich auto będzie się ślizgać na drodze? Zamarznięte okna przecież też ktoś skrobać musi. Obojętne jakie masz poglądy, przypomnimy Ci, jaką radość może sprawić śnieg i mróz!

Właśnie teraz, kiedy wszędzie wokół nas jest wystarczająco dużo śniegu, a temperatura w nocy spada nawet do minus 20 °C, jest ten najlepszy czas na to, abyśmy i my, dorośli, mogli wrócić do lat swego dzieciństwa. Takie powroty przynoszą nam poczucie radości i wolności, zmuszają nas do zastanowienia, a czasem pomagają nam znaleźć odpowiedzi na dręczące nas pytania. W każdym bądź razie, są to kreatywnie spędzone chwile. Odrzućmy więc na bok wszystkie uprzedzenia i myśli, które nas zniechęcają lub sprawiają, że zabawa na śniegu wydaje nam się śmieszna. W tym konkretnym przypadku, dzieci mogły by być (i powinny) tymi najlepszymi nauczycielami. Każdy z nas przecież widział to światełko w oczach dziecka, które po raz pierwszy ujrzało śnieg. Ten zachwyt nie zniknie ani następnej zimy, ani jeszcze następnej. Za każdym razem kiedy zacznie padać śnieg, dziecko się ucieszy. Choć wcale jeszcze nie wie, ile rzeczy można zrobić ze śniegiem, ani że będzie on źródłem cudownej zabawy oraz, że dzięki niemu będzie wspólnie z rodzicami, później z przyjaciółmi, nie raz śmiać się do rozpuku.

Czym właściwie jest śnieg? Śnieg to woda, dokładniej specyficzna forma pewnego rodzaju wody, a jak wiemy, woda to życie. Dziś już wiadomo, że śnieg jest ważną częścią cyklu hydrologicznego i energii w przyrodzie. Skład chemiczny śniegu odgrywa bardzo ważną rolę w cyklach biogeochemicznych, zwłaszcza w zaopatrywaniu ziemnych i wodnych ekosystemów składnikami odżywczymi (energią). Biologiczna produktywność w miejscach, gdzie składniki odżywcze są ograniczone, może całkowicie zależeć od wody, która dostaje się pod powierzchnię właśnie dzięki topniejącej pokrywie śnieżnej. Śnieg i jego skład chemiczny poddawano różnym testom, które wykonuje się do dzisiaj. Wciąż bowiem mało wiemy. Możemy jednakże być całkowicie pewni, że przyroda jest na tyle wspaniałomyślna, że wszystko co stworzy ma na naszej planecie niezastąpioną rolę w ramach kompleksowych mechanizmów życiowych.

Bądźmy zatem wdzęczni, że mamy śnieg. Zawsze najbardziej zaczyna go nam brakować, kiedy trafimy gdzieś, gdzie nie pada wcale. Ponieważ większość z nas o tym zapomniała, a pojawiło się wiele nowych sportów na śniegu i lodzie, przypomnijmy sobie jak to jest cieszyć się śniegiem.

Od bałwana do rzeźb ze śniegu

Jak to było? Ulepić ze śniegu jedną wielką kulę, następnie jedną średnią i ostatnią najmniejszą, położyć je na sobie. Później możemy dodać jeszcze dwie całkiem małe kulki jako ręce. Węgiel możemy wykorzystać jako guziki, oczy i uśmiech, pomarańczową marchew jako nos, na głowę wkładamy stary garnek, a do rąk – miotełkę z gałązek. Tak mniej więcej wygląda klasyczny bałwan, którego lepili już nasi pradziadkowie, ich rodzice, rodzice ich rodziców, itd. Tradycja lepienia bałwana jest naprawdę długa. Pierwsze wzmianki o bałwanie, pochodzą z XIV wieku, z modlitewnika Liber horarum. Postać bałwana, który zawsze się roztopi, najprawdopodobniej symbolizuje przemijanie. Śniegowa figura pojawia się następnie w różnych dziełach, takich jak na przykład Szekspirowski dramat Richard II. z XVI wieku.

bałwan

Z biegiem czasu lepienie bałwanów stało się bardzo popularne i stało się sztuką, dzisiaj możemy podziwiać piękne rzeźby z lodu i śniegu, które są prawdziwymi dziełami sztuki. Organizowanych jest wiele konkursów na rzeźby ze śniegu i lodu. Na skalę światową jest to na przykład Międzynarodowy konkurs lodowych rzeźb, który odbył się po raz 34. w dniach od 17. do 20. stycznia w francuskim Valloire. Tuż po tym, 24. stycznia, zaczynają Międzynarodowe mistrzostwa rzeźb ze śniegu w mieście Breckenridge, w amerykańskim Colorado.

Hotele z lodu, igla i labirynty

Ogromną popularnością w ostatnich latach cieszą się hotele z lodu. Pierwszy tego typu hotel powstał w szweckim mieście Jukkasjäroi, położonym około 200 km od bieguna polarnego, zatem biura podróży zwabiają turystów na podziwianie zorzy polarnej. Do hotelu, którego całe wyposażenie zrobione jest z lodu, można przyjechać co roku w okresie od grudnia do połowy kwietnia, później zaczyna topnieć. Fiński arktyczny resort również oferuje widok na polarną zorzę, z tą różnicą, że możecie ją obserwować z ciepłego igla ze szklanym dachem. Podobne hotele możemy znaleźć także w Norwegii, Rumunii, Słowenii, Kanadzie, Andorze, czy na Alasce.

lodowy labirynt

W naszym pięknym Zakopanem również możemy znaleźć coś oryginalnego. Już po drugie powstaje tutaj śnieżny labirynt, jego powierzchnia wynosi około 2 500 m2, twórcy dążą tym samym do dostania się na listę rekordów Guinessa. W budowie uczestniczy około 40 ludzi, a wykorzystano 60 tysięcy lodowych klocków. Budowa powinna być gotowa lada dzień, następnie będzie ogólnie dostępna.

Jabłuszko do zjeżdżania, sanki, biathlon i łyżwiarstwo

Do tej pory skupialiśmy się wyłącznie na zabawie. Śnieg i lód można jednak wykorzystać jeszcze aktywniej i nie mamy tutaj na myśli tylko narciarstwa czy jeżdżenia na desce snowboardowej. Możemy z piwnicy wyciągnąć stare, drewniane sanki, albo ich nowocześniejszą, plastykową postać i wybrać się na pobliską górkę. Dla jednych zjeżdżanie na sankach było tą najlepszą zimową frajdą, jednakże każdy z nas jest inny i być może ktoś woli jeszcze większy zastrzyk emocji.

Jednym z nich jest zimowy tor bobslejowy, który możemy odwiedzić na przykład w niemieckim Altenbergu, tuż przy granicy z Czechami. Właśnie tam możemy przeżyć te najlepsze przygody, w oryginalnych wyścigowych bobslejach na torze długim mniej więcej na 1km. Lodowym kanałem toru bobslejowego z jedenastoma zakrętami, przejedziesz wraz z doświadczonym pilotem. Największa prędkość, którą możecie osiągnąć to 100 km/h. Dla ogółu tor został skrócony, ale na całej jego długości (1,4 km) co roku mają miejsce wielkie światowe zawody w jeździe na bobslejach, sankach i skeletotonie.

W ostatnim czasie wzrata zainteresowanie zimową dyscypliną sportową jaką jest biatlon, który jest kominacją biegów narciarskich i strzelania do celu. Możesz spróbować swych sił w tym sporcie, tak samo z resztą jak w uwielbianych przez nas, Polaków – skokach narciarskich. Wygrane Kamila Stocha napełniają nas inspiracją, dlaczego zatem nie spróbować na własnej skórze?

Nie możemy nie wspomnieć o jeszcze jednym sporcie. Co przychodzi na myśl, kiedy mowa jest o elegancji, gracji i powabnych ruchach? Wszyscy chyba zgodzimy się, że łyżwiarstwo figurowe. Jest to jedna z oficjalnych dyscyplin Zimowych Igrzysk Olimpijskich, a zarazem jest filarem rewii lodowych. Nie musimy od razu skakać salchow czy axelów, ale przecież możemy sobie pojeździć na łyżwach na wielu miejscach w Polsce. Do wyboru mamy zamknięte lodowiska, lub naturalne ślizgawki.

łyżwy

Rozejrzyj się wokół siebie a zobaczysz, że i w Twoim mieście można uprawiać wiele zimowych sportów i zabaw. Jest to również doskonały pomysł na pierwszą randkę. Obojętne jaki sport wybierzesz, czy zdecydujesz się tylko na robienie aniołków w śniegu, znajdź swój własny sposób na cieszenie się piękną, zimową porą. Oczywiście, najpiękniejsze będzie to wtedy, kiedy podzielisz się tą radością ze swoją drugą połóweczką.

Źródła:

H. G. Jones: Snow Ecology; B. Eckstein: The History of the Snowman; Mezinárodní soutěž sněhových sochMezinárodní šampionát sněhových soch; Ledové sochy 2017 PustevnyLedové království 2017; Ledové hotelySněhový labyrintBobová dráha AltenbergBiatlonový areál Jablonec n. N.Ledová kluziště v ČR Zdroj obrázků: shutterstock.com.

[mon]

Udostępnij ten artykuł na: