Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Zakochaj się w Halloween!

30.październik 2018
Zakochaj się w Halloween!

Wielu z nas wydaje się, że Halloween to typowe amerykańskie święto. Dzisiaj opowiemy wam o tym święcie trochę więcej i być może przekonamy was do wspólnego świętowania...

Trochę historii

Wielu z was może zaskoczyć fakt, że tak naprawdę Halloween jako święto, nie powstało w Ameryce czy w Anglii, mimo, że to właśnie tam jest najbardziej popularne. Z tego powodu wielu Polaków nie chce go obchodzić – uważając to za nadmierną „amerykanizację”. Do Ameryki Halloween przywędrowało dopiero w XIX wieku wraz z imigrantami z Irlandii, którzy uciekali przed głodem. W Ameryce święto zyskało wielką sławę i rozszerzyło się na całym kontynencie. Wraz ze wzrostem amerykańskiej kultury zaczynały je obchodzić kolejne kraje. To tzw. „amerykańskie” święto Halloween, które wszyscy znamy, nie ma już dzisiaj nic wspólnego z pierwotnym świętem, którego korzenie sięgają V wieku p.n.e., kiedy było jeszcze tradycją Celtów.

W ten sposób Celtowie świętowali początek nowego roku – koniec lata i początek zimy. Ich wiara była związana z naturą oraz kręgiem życia i śmierci. Święto dzisiaj znane jako „Halloween” dotyczyło najbardziej magicznej nocy, nazwanej na cześć ich boga, magiczną nocą Samhain. Samhain (wymowa: sah-win, sau-in) zgodnie z celtycką wiarą był panem zmarłych a właśnie tej nocy była bariera pomiędzy światem żywych i umarłych najmniejsza.

W nocy Samhainu ludzie zakładali na siebie maski i przebrania aby obronili się przed złymi duchami. Wierzyli, że duchy zmarłych mogą pomagać przyjaciołom lub szkodzić wrogom. Płonące płomienie w wykrojonych ziemniakach, burakach lub rzepach miały świecić duszom na drogę. Odbywały się również radosne uroczystości. Bóg zmarłych rankiem odprowadzał dusze umarłych z powrotem do królestwa duchów. Celtowie wierzyli, że śmierć jest naturalną częścią życia dlatego Halloween obchodzili radośnie i nie opłakiwali zmarłych.

Oczywiście celtyckiej nazwy Samhain się już dzisiaj nie używa. Przestano jej używać przez kościół katolicki. W czasach jego potęgi przedstawiciele kościoła katolickiego starali się  wykorzenić pogańskie tradycje i propagować chrześcijaństwo (co więcej chrześcijanom zakazano „świętować” śmierć) ponieważ jednak Samhain był jednym z najbardziej lubianych świąt wśród ludzi, zastąpili je nowym „chrześcijańskim” świętem. Nazywało się All Hallows’ Evening lub też Wigilia Wszystkich Świętych a ludzie skrócili to do dziś znanego Halloween. Dlaczego wigilia? Dlatego, że dzień później 1 listopada jest kolejne święto – All Hallows’ Day u nas znane jako Wszystkich Świętych.

Współcześnie

Dzisiaj na świecie możemy znaleźć więcej odpowiedników tego święta. Najbardziej znanym pozostaje Halloween, obchodzony 31 października, nawet jeżeli sposób w jaki go obchodzimy z biegiem czasu uległ zmianom.  Obecnie jest to głównie zabawa dla najmłodszych. Dzieci wymyślają sobie różne przerażające przebrania (na przykład: czarownice, kościotrupy, duchy) i kolędują z tradycyjnym porzekadłem „trick or treat” czyli „cukierek albo psikus” zbierając słodkości.

Halloween jest również związane z ogromną ilością dekoracji. Jedną z najbardziej charakterystycznych jest wydrążona dynia ze świeczką w środku. Ma ona nawet własną nazwę: Jack-o’-lantern. Jest jednym z symboli reprezentujących dusze zmarłych i wiąże się z nią wiele legend. Z dyni możemy ugotować lub upiec wiele ciekawych potraw i ciast, a nawet przygotować drinki.

Dynia

Dynie możemy kupić w różnych rozmiarach i rodzajach. Małe dynie mogą służyć jako dekoracje a średnie i wielkie najlepiej wydłubać. Najpierw musimy wyciąć koło wokół pnia, najlepiej szybkimi silnymi cięciami z boku na bok. Na wycinanie najlepiej zaopatrzyć się w nóż do dywanów, z nim to pójdzie najłatwiej. Wyciągnij pestki i podziałki ostrą łyżką. Dobrze jest wyciągnąć ich jak najwięcej, aby dynia nie zgniła zbyt szybko. Możesz również spróbować usunąć resztki papierem ściernym. Później dobrze się zastanów jak powinna wyglądać buźka, którą chcesz wyrzeźbić. Pamiętaj, że dynia to nie papier i nie da się z niej niczego wygumować. Chcesz, aby dynia wytrzymała jak najdłużej? W takim razie możesz ją posmarować zwykłą wazeliną.

Filmy

Halloweenową atmosferę dostarczają nam nie tylko dynie i oryginalne potrawy, ale również filmy związane z tą tematyką. Polecamy legendarny film „Halloween” lub jakiś przerażający horror. Idealne będą również filmy Tima Burtona: Sleepy Hollow (Jeździec bez głowy), Miasteczko Halloween, czy Sweeney Todd.

Halloween w Polsce

W naszym kraju Halloween to święto lubiane jest przede wszystkim przez najmłodszych. Dzieci niestety jednak nie mają zbyt wiele szczęścia w zbieraniu słodyczy. Starsi Polacy traktują to święto jako kolejną rzecz, która trafiła do nas z Ameryki i odmawiają jakichkolwiek form świętowania tłumacząc, że mamy tyle pięknych własnnych świąt i wcale nie potrzebujemy kolejnych z „importu”. W tym okresie z naszych świąt przypadają akurat święto Wszystkich Świętych obchodzone 1 listopada oraz Zaduszki dzień później czyli 2 listopada Zaduszki. Wówczas wspominamy naszych bliskich, którzy umarli, chodzimy na ich groby, modlimy się za ich dusze i zapalamy świeczki. Co się tyczy Halloween, dzieci rok w rok mimo niechęci dorosłych nie poddają się i chodzą po domach zbierając cukierki. Młodzież w tym czasie organizuje imprezę halloweenową.

Meksyk

Na całym świecie obchodzi się święta podobne do Halloween lub Wszystkich Świętych. Na przykład w Meksyku 1 listopada świętują Dia de Los Muertos lub też inaczej Dzień Zmarłych. Nie jest to tak makabryczne święto jakby się mogło wydawać. W Meksyku tego dnia ludzie witają martwych między sobą. Jednym z najważniejszych symboli są pomalowane czaszki, które służą do ozdoby.

Szykujesz się na imprezę halloweenową i nie chcesz się trząść ze strachu w samotności? To zrozumiałe! Umów się więc na pierwszą randkę z pomocą naszego portalu randkowegoZarejestruj się ZA DARMO już teraz!

[rox]

Udostępnij ten artykuł na: