Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Zacznij ćwiczyć w biurze

20.lipiec 2015
Zacznij ćwiczyć w biurze

Boli was krzyż, oczy, macie migreny. Wasze przypadłości powodują, że pod koniec tygodnia nie wasze skupienie na pracy spada do minimum. Wszystkie te dolegliwości możecie zniwelować krótkimi ćwiczeniami już przy waszym biurku.

W krajach zachodnich normalne już jest to, że pracownik zacznie się przeciągać w biurze przy kolegach. Ćwiczenia w biurze zaczynają być coraz popularniejsze w Polsce, a pracodawcy zrozumieli, że wypoczęty pracownik jest lepszym i efektywniejszym pracownikiem. Zwykle wystarczy kilka prostych ćwiczeń jogi, które nie zabierają wiele czasu, a można je przeprowadzić również w małym pomieszczeniu, są na tyle proste, że każdy może je wykonywać.

Ćwiczenia przy biurku

Joga, podobnie jak inne dyscypliny trzeba wytrenować. W dzisiejszych czasach, adaptuje się ją na potrzeby biurowe, co wynika z potrzeb dzisiejszego społeczeństwa. Większość ludzi ma „siedzącą pracę” a po pracy nie ma ochoty albo czasu iść gdziekolwiek ćwiczyć. Brak ruchu prowadzi do frustracji i problemów zdrowotnych. Joga biurowa, jak wskazuje jej angielska nazwa (Office yoga) nie jest trudna, a sprosta jej praktycznie każdy. Poprawi wasz wzrok, odświeży myśli i poprawi krążenie.

Pracodawcy w ramach nagrody dla swoich pracowników zatrudniają bezpośrednio do biura trenerki jogi. Osoby te uczą, jak można ćwiczyć bez odchodzenia od biurka. Innym stosowanym sposobem jest wydzielenie oddzielnego pomieszczenia, gdzie pracownicy podczas przerwy mogą wykonywać klasyczną jogę, po kilka godzin. Ostatnim sposobem jest to, że pracodawca toleruje przeciąganie się podczas godzin pracy. Wszystko jednak zależy tylko od was, sami możecie znaleźć odpowiednie ćwiczenia, odpowiednie praktykujcie dla własnego zdrowia.

„Zaczęłam się przeciągać biurze, ponieważ już nie mogłam wytrzymać tego siedzenia. Ponadto, totalnie nie radziłam sobie w pracy, bóle krzyża rozpraszały mnie. Byłam nerwowa” – opowiada Lenka (34 lata), która od 28 roku życia pracuje w biurze. Za radą koleżanki, nauczyła się kilku ćwiczeń jogi, teraz gdy nie może już wytrzymać, krótko odreagowywuje. „Jest to nieporównywalnie lepsze niż kawa, czekolada czy ananas” – opowiada z uśmiechem chwaląc się, że już ją nie bolą oczy tak jak wcześniej.

Oczy są bardzo ważne

Wzrok

Odrywając wzrok od ekranu monitora, a trenując patrząc w dal, dajemy oczą odpocząć, a dzięki krótkim ćwiczenią poprawimy sobie pracę. Na krótką chwile popatrzmy w górę, do prawa, w dół i do lewa i znowu do góry. Czasami szybko, a czasami pomału, a potem popatrzmy w dal, tak jakbyśmy szukali czegoś za oceanem.

Przynajmniej weźmy głęboki oddech

Jeśli macie niewyrozumiałego szefa, który nie pozwala wam się rozciągać od czasu do czasu, spróbujcie przynajmniej ćwiczeń oddychania. Koncentracja na własnym oddychaniu was odstresuje, na moment oderwie od pracy, co poprawi waszą efektywność przez resztę dnia.

Jedno z ćwiczeń oddychania wykonuje się w taki sposób, że położycie sobie rękę na brzuchu i bierzecie głębokie oddechy, kontrolując jak wam się wypina brzuch. Wydechy robicie przez usta, a brzuch powoli się chowa, powtarzacie to kilka razy.

Kolejny rodzaj ćwiczenia wykonuje się poprzez wdychanie powietrza przez nos głęboko, a następnie po chwili wydychając również przez nos, powoli ale do końca, czynność powtarzamy kilka razy.

[paf]

Udostępnij ten artykuł na: