Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Zaczenie dekoracji świątecznych

22.grudzień 2017
Zaczenie dekoracji świątecznych

Świąteczne dekoracje są niezwykle piękne, zapewniają nam tą prawdziwą, bożonarodzeniową atmosferę. Tylko czy na pewno wiesz jakie jest ich znaczenie?

W każdym domu podczas świąt Bożego Narodzenia pojawia się wiele kolorowych dekoracji. Większość z nas dzisiaj nie przywiązuje zbyt wielkiej wagi do ich znaczenia i historii, ta jednak jest istotna. Pamiętaj też, że choć ozdoby świąteczne są piękne, mogą też być niebezpieczne.

Co oznaczają świeczki na adwentowym wieńcu?

Cztery świeczki na wieńcu z drzewa iglastego, którego gałązki są zazwyczaj ułożone tak, aby tworzyły krąg, symbolizujący wieczność. Na początku każdego tygodnia adwentu zapala się jedną świeczkę, zazwyczaj są one koloru białego. Wieniec adwentowy symbolizuje przyjście Chrystusa, po raz pierwszy pojawił się już w okresie protestantyzmu, w czasach Martina Luthera. W każdą niedzielę adwentu zapala się jedną świeczkę po drugiej, aby przyniosły nadzieję, miłość, radość i pokój.

Kolor świeczek i ich znaczenie dla Chrześcijan i chrześcijaństwa

Pierwsza świeczka

Powinna być koloru fioletowego, symbolizuje nadzieję.

Druga świeczka

Ta również powinna być fioletowa, oznacza gotowość. Dokładniej, przygotowanie na przywitanie Jezusa.

Trzecia świeczka

Koloru różowego, symbolizuje radosną nowinę. Narodził się syn pierworodny, który został ułożony w żłóbku.

Czwarta świeczka

Ta świeczka oznaczała wielką radość dla wszystkich. Jej kolor to znów fioletowy lub różowy.

Piąta świeczka

Niektóre wieńce mogą mieć i piątą świeczkę, która przypomina nam, że Jezus narodził się i został zesłany na Ziemię, aby zmył nasze grzechy. Świeczka powinna być koloru białego.

Historia dekoracji świątecznych

Co roku na Boże Narodzenie ozdabiamy choinkę, dom, ogródek, balkon itd. Ozdoby świąteczne były kiedyś przeznaczone tylko dla bogatych ludzi, wyrabiano je ręcznie, ze szkła. Niedługo po tym zaczęto produkować platykowe, o wiele tańsze, przez co stały się dostępne dla każdego.

Choinka

Uroczystościom związanym z nadejściem zimy pierwotnie towarzyszyła jodła. Według sprawdzonych źródeł miało to miejsce ponad 1000 lat temu w północnej Europie. Do ozdoby domów wykorzystywano też gałązki. Chrześcijanie uważają choinkę za symbol życia wiecznego. W niektórych częściach Europy południowej używano również gałązki czereśni. Zasadzano je w nadzieji, że do Bożego Narodzenia zakwitną.

Światełka

W okresie wiktoriańskim choinki ozdabiano świeczkami, aby reprezentowały gwiazdy. W wielu częściach Europy świeczki wciąż są elementem dekoracji bożonarodzeniowych drzewek.

świeczki świąteczne

Ostrokrzew

Inną popularną dekoracją każdego domu były gałązki ostrokrzewu. Ich jasnoczerwone owoce, tworzą doskonały kontrast z białymi kuleczkami i zieloną jemiołą. Miejscowy ksiądz pobłogosławił gałązki jeszcze zanim zostały powieszone na drzwiach, najlepiej tych wejściowych.

Jemioła

Na znak dobrej woli ludzie powinni się pod jemiołą obejmować. Tradycja całowania powstała w Wielkiej Brytanii, gdzie pierwotnym zwyczajem było, usuwanie owoców z jemioły, jeszcze zanim doszło do pocałunku. Kiedy wszystkie owoce zniknęły, nie trzeba było już się pod nią całować.

Inne dekoracje

Od dnia, kiedy ozdobiono pierwszą choinkę do teraz, powstało wiele plastykowych oraz szklanych wariantów reniferów, aniołków, gwiazd, pierniczków, kuleczekNa kiermaszu bożonarodzeniowym znajdziesz je w najrówniejszych barwach i formach. Fantazja twórców świątecznych ozdóbek nie zna granic.

Które dekoracje mogą być niebezpieczne?

Wszyscy bardzo dobrze wiemy, że płomień świeczki jest otwartym źródłem ognia, co oznacza, że w prosty sposób może zapalić coś, co znajduje się w pobliżu. Zanim odejdziesz z pokoju, czy pójdziesz spać, zmuchnij wszystkie świeczki.

  • Nie zapalaj świeczek w sypialni, ani nigdzie, gdzie istnieje prawdopodobieństwo, że zaśniesz.
  • Świeczki zapalaj tylko na podkładkach, które nie są łatwopalne, w odległości przynajmniej dzwudziestu centymetrów od wszystkiego, co może się spalić.
  • Świeczki miej pod kontrolą.
  • Nie zostawiaj świeczek tak, aby wypaliły się aż do końca.
  • Nie miej zapalonych świeczek na miejscu, w którym pojawiają się przeciągi.
  • Nigdy nie używaj świeczek do ozdobienia choinki.

dekoracje świąteczne

Ostrożnie ze świeczkami

Zapalonej świeczki nie zostawiaj bez dozoru. Świeczka powinna znajdować się na stabilnym podłożu, w miejscu, w którym nie grozi rozprzestrzenienie się ognia. Płomienie mogą rozszerzyć się na całe pomieszczenie w ciągu niecałej minuty.

Sztuczne ognie

Tak samo, jak świeczki, sztuczne ognie są źródłem otwartego ognia. Żar w odległości mniejszej niż 8-10 cm może zapalić papier, ubranie, tekstylia i wiele innych materiałów.

Wieńce adwentowe

Ryzyko niosą z sobą również wieńce adwentowe. Nie musisz kupować wieńca adwentowego, może wyrobić swój własny, bezpieczniejszy. Nie ozdabiaj niczym miejsc znajdujących się tuż przy świeczkach. Wieniec powinien być postawiony na ognioodpornej podstawce, jeśli nie, nie wolno go zapalać.

Uważaj na swoich pupilków

Jeśli jesteś miłośnikiem zwierzątek, musisz być podwójnie ostrożny. Już nie raz stało się, że pożar spowodował kot. Twój kotek może wskoczyć na stół, zrzucić obrus, lub w inny sposób potrącić zapaloną świeczkę i nieszczęście gotowe.

Nie masz z kim stanąć pod jemiołą? Nie czekaj dłużej, znajdź swoją drugą połówkę na naszym portalu randkowym!

[nk]

Udostępnij ten artykuł na: