Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Z polskich bajek nigdy nie wyrośniesz!

9.maj 2017
Z polskich bajek nigdy nie wyrośniesz!

„Uwaga Torreador! Mówi X54! Mówi X54! Lecę tropem smoka...” zgłaszał się przez radio Don Pedro z Krainy Deszczowców. My zaś w dzisiejszym artykule podążymy tropem najsłynniejszych polskich bajek. Pamiętasz je jeszcze? Wiesz jak powstały?

Bolek i Lolek

Bez wątpienia najbardziej znana polska bajka. Wymyśliona i zaprojekowana przez Władysława Nehrebeckiego. Inspiracją do stowrzenia postaci byli jego synowie – Jan i Roman oraz ich ówczesne figle. W pierwszych projektach Nehrebeckiego to Bolek miał być tym niższym i grubszym, a Lolek wyższym i szczuplejszym. Rada artystyczna studia przegłosowała jednak twórcę i w 1962 roku powstali wysoki Bolek i mały Lolek. Imiona głównych bohaterów nawiązują do przedwojennego filmu „Bolek i Lolek” z 1936 roku, którego reżyserem był Michał Waszyński, a w obie tytułowe postacie wcielił się Adolf Dymsza. Władysław Nehrebecki w jednym z wywiadów mówi, że inspiracją do tworzenia serii o Bolku i Lolku były również pomysły, które dzieci wysyłały do studia. Autorami rysunkowego wizerunku głównych bohaterów (Bolek – czerwone szorty, żółta bluza, Lolek – fioletowe spodnie na szelkach, biały podkoszuleki) byli Alfred Ledwig, Leszek Lorek i Władysław Nehrebecki.

W 1973 roku na prośbę żeńskiej części publiczności wprowadzili do serialu postać Toli. W sumie pojawiła się w 30 odcinkach. Pierwszy odcinek z jej udziałem został zatytułowany jej imieniem – „Tola”. Wszystkie odcinki bajki „Bolek i Lolek” powstały w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. W ciągu 23lat nakręcono ponad 150 odcinków w 10 seriach oraz dwa filmy pełnometrażowe. Realizacja jednego odcinka zajmowała nawet kilka miesięcy, a pracowało nad nim 20 osób.

Bolek i Lolek

Ciekawostki

  • Wszystko zaczęło się od zabawy z bronią. Pierwszy odcinek Bolka i Lolka nosił tytuł „Kusza”, chłopcy wcielają się w nim w postać Wilhema Tella.
  • Po emisji pierwszego odcinka Władysław Nehrebecki otrzymał nagodę na festiwalu w Gottwaldowie.
  • Pełne imiona bohaterów to: Bolesław i Karol!
  • Była to jedna z niwielu produkcji europejskich, którą dopuszczono do emisji w Iranie po rewolucji islamskiej w 1979 roku.
  • W Polsce znajdziemy ulice Bolka i Lolka, między innymi w Dziekanowie Leśnym, Olsztynie, Ostrowie Wielkopolskim, Kwidzynie, Swędowie, Zielonej Górze, Wojnówku i Osiedlu Wilga.
  • W latach 70. w okresie świetności serialu do studia przychodziło około 15 000 listów miesięcznie od najmłodszych fanów.
  • Od 19maja 2011 roku w Bielsko-Białej możemy podziwiać pomnik Bolka i Lolka.

Reksio

To nie tylko najsłynniejsze psie imię w Polsce, ale też polski serial animowany dla dzieci produkowany w latach 1967-1990. W tym roku Reksio obchodzi więc swoje 50 urodziny. Scenariusz i reżyseria są zasługą Lechosława Marszałka. Tak samo jak w przypadku Bolka i Lolka, realizacją serialu Reksio zajmowało się Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

Pierwowzorem bajki była suczka pomysłodawcy serii – Trola. Pierwsze odcinki serialu miały znacznie uboższą grafikę oraz scenografię, niż te które powstały w latach 70. Wszystkie odcinki produkowane do 1971 roku nakręcił Lechosław Marszałek. Były pozbawione czołówki, informacje o produkcji serialu wstawiano w określonym momencie na początku odcinka. Czołówkę wprowadzono w 1972 roku, dokładnie w odcinku Reksio strażak. Wtedy też wzrosła liczba kręconych odcinków ze względu na zwiększenie popularności serialu. W tej serii powstały 52 odcinki. Ostatni odcinek serii został wyprodukowany w roku 1986, nosił nazwę Reksio i mrówki. Łącznie powstało 65 odcinków z przygodami Reksia.

Reksio

Ciekawostka

Powstała również anglojęzyczna wersja Reksia wyprodukowana przez Village Production. Muzyka i odgłosy różnią się od oryginalnych. Serial był też znany w ZSRR pod nazwą Sobaka Reks.

3 sierpnia 2009 roku w Bielsko-Białej odsłonięty został pomnik-fontanna psa Reksia.

Koziołek Matołek

Koziołek Matołek jest postacią stworzoną w 1933 roku przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza w jednej z pierwszych polskich historyjek obrazkowych dla dzieci. Historia najsłynniejszego w Polsce koziołka uznawana jest za prekursorską w polskim komiksie! Serial wykorzystuje powieściową postać Koziołka Matołka oraz motyw poszukiwania przez niego Pacanowa. W odróżnieniu od bajki muzycznej Przygody Koziołka Matołka, będącej wierną adaptacją książeczek Makuszyńskiego i Walentynowicza są oryginalne, fabuła usytuowana jest w różnych epokach, także współcześnie. Charakteryzuje je bardzo wartka akcja.

Z tekstów stworzonych przez Kornela Makuszyńskiego pochodzą liczne, znane polskie sformułowania, takie jak np. „w Pacanowie kozy kują”. Tak samo jak w wielu dawnych polskich kreskówkach, postacie w serialu nic nie mówią, są nieme, od czasu do czasu wydają jedynie okrzyki (me-ee – odgłos wydawany przez koziołka) lub śpiewają wokalizą.

W 2008 roku planowano stworzenie pełnometrażowego filmu pt. Koziołek Matołek i porywacze zabawek, który miał być kontynuacją serialu.

Koziołek Matołek

Dlaczego do Pacanowa?

W dawnych czasach Pacanów (świętokrzyskie) słynął z kowalstwa. Co ciekawe, ponoć najlepszymi kowalami z tegoż miasta byli bracia o nazwisku Koza. Być może właśnie dlatego nasz Koziołek Matołek wędrował właśnie tam. Innym powodem może być też to, że w Pacanowie wykuwano cześci do statków rzecznych zwane „kozami”.

Porwanie i wyprawa Baltazara Gąbki

Porwanie Baltazara Gąbki

Kto z nas nie pamięta słynnego „Karramba!” Don Pedra, czy „Mamma mia!” kucharza Bartoloniego Bartłomieja? Kiedy dodamy do tego jeszcze dzielnego Smoka Wawelskiego nie powstanie nam nic innego, jak polski serial animowany produkowany w latach 1969-1970 na podstawie książki Stanisława Pagaczewskiego pt. „Porwanie Baltazara Gąbki”. Odcinki są bardzo krótkie, każdy trwa około 6 minut.

Opis fabuły:

Słynny badacz Baltazar Gąbka wyruszył do Krainy Deszczowców w celu obserwacji obyczajów żab latających oraz zebrania nowych informacji do swojej pracy. Jego wyprawa poza granice ojczyzny zdecydowanie się wydłużyła, co zaniepokoiło księcia Kraka. Władca postanowił więc zorganizować ekspedycję, mającą na celu sprowadzenie naukowca z powrtotem do kraju. Wprost z jednego z najpiękniejszych miast Polski- Krakowa, na ratunek badaczowi wyruszają Smok Wawelski oraz nadworny kucharz Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka. Wspólnie wędrują poprzez Krainę Psiogłowców, Słonecję, Kraj Gburowatego Hipopotama, aby dotrzeć do Krainy Deszczowców i uwolnić profesora Gąbkę. Ich tropem podąża szpieg Don Pedro de Pommidore, wysłannik Krainy Deszczowców.

Wyprawa Baltazara Gąbki

To polski serial animowany wyprodukowany w latach 1978-1980, będący adaptacją powieści Stanisława Pagaczewskiego pt. Misja profesora Gąbki. Jest kontynuacją serialu Porwanie Baltazara Gąbki.

Żródła:

https://www.wikipedia.org/

https://www.youtube.com/

Zdjęcia:

http://www.alexander.com.pl/media/indexy/1237/1237_1_b.jpg

http://elity.com.pl/wp-content/uploads/2015/07/news_5629.jpg

http://www.dzieckowpodrozy.pl/wp-content/uploads/REKSIO-Bielsko-Bia%C5%82a-rodzinny-weekend-atrakcje-515x300.jpg

http://i.wp.pl/a/f/jpeg/30295/kozio_ek.jpeg

[nk]

Udostępnij ten artykuł na: