Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Z miłości do zdrowia: wiosenne alergie

4.marzec 2019
Z miłości do zdrowia: wiosenne alergie

Nagłe pojawienie się kataru lub uczucia palących oczu może być sygnałem świadczącym o pojawieniu się alergii. Jak to możliwe, skoro wiosna jeszcze oficjalnie się nie zaczęła? Pamiętaj, że przecież wiele roślin zaczyna kwitnąć jeszcze przed nadejściem kalendarzowej wiosny.

Kiedy się zaczyna?

Człowiek może cierpieć na alergię przez cały rok, ale alergia na pyłki to zdecydowanie problem sezonowy, który jednak możemy jeszcze podzielić na trzy główne okresy. Pierwszym z nich jest moment nadejścia wiosny - czyli teraz. Najwięcej pyłków pochodzi z różnego rodzaju drzew. Jeżeli na początku wiosny pojawiają się u was w domu alergie, najprawdopodobniej będą to alergie na któryś z rodzaji drzew. Drugi okres, to okres letni, kiedy w powietrzu najbardziej dają nam się we znaki pyłki traw. Ostatni, trzeci okres. jak łatwo się domyślić zaczyna się jesienią. Niektórym wydaje się to wręcz niemożliwe - przecież wszystkie rośliny już powoli przekwitają. Niestety, ci którzy mają alergię na chwasty bardzo dobrze wiedza o czym mowa. 

U swojego lekarza lub w internecie możesz znaleźć kalendarz pylenia. Ten może okazać się przydatny zwłaszcza tym, którzy nie wiedzą, na co dokładnie mają alergię. Kiedy pojawią się pierwsze objawy - wystarczy zerknąć do kalendarza i w ten sposób ustalić źródło problemów. Oczywiście konkretną i pewną diagnozę otrzymasz dopiero po wizycie u lekarza - specjalisty, czyli alergologa. Poniżej przygotowaliśmy dla was mniejszą rozpiskę alergenów występujących w konkretnych miesiącach. 

Luty, marzec

W lutym i marcu największe problemy wśród alergików wywołują kwitnące drzewa, takie jak olcha, leszczyna (oba to bardzo silne alergeny) oraz cis. Olcha może alergikom sprawiać problemy nawet już od stycznia. W marcu w powietrzu unoszą się również pyłki wierzby, jesionu, brzozy, topoli i platanu. Z kwiatków najbardziej uciążliwe w tym okresie są stokrotki.  

Kwiecień

W kwietniu pylących roślin jest jeszcze więcej. Do drzew powoli dochodzą również pozostałe rośliny. Najbardziej powinni uważać ci, którzy są uczuleni na pyłki dębu, grabu, buku, orzechowca, sosny, cyprysu, klonu, kasztanowca, mlecza, życicy, gorczycy i rzepaku.

Maj

W maju następuje prawdziwe apogeum dla alergików. Kwitną nie tylko te same rośliny, co w poprzednich miesiącach, ale oprócz nich pojawiają się już też bez czarny, lipa, babka lancetowata, pokrzywy, szczaw, tymotka, wiechlina, wyczyniec, kupkówka pospolia, żyto i pszenica.  

Czerwiec

W czerwcu na szczęście ilość pyłków w powietrzu znacznie się redukuje. Jedyne, czego mogą obawiać się alergicy w tym czasie to: perz, kłosówka, kostrzewa i życica. Z ziół są to rumianek i rośliny komosowate, z drzew natomiast jedynie bożodrzew. 

W pozostałych miesiącach dochodzą już tylko: piołun, chmiel, ambrozja, trzcina i kukurydza. 

Dlaczego się pojawia?

Każda alergia jest reakcją obronną naszego systemu odpornościowego przeciwko substancjom, które w normalnych okolicznościach nie powinny być dla nas szkodliwe. Substancje wywołujące alergie to tzw. alergeny. Alergenami mogą być pyłki, o których mowa w dzisiejszym artykule, ale również sierść zwierząt, kurz, roztocza, czy nawet niektóre rodzaje pokarmów. 

Podstawy

Podstawą "opanowania" alergii jest przedewszystkim odkrycie, na co jest się uczulonym. Nie obejdzie się zatem bez wizyty u lekarza. Lekarz zaproponuje możliwości leczenia, czy raczej złagodzenia objawów odpowiednimi lekami. Najczęściej stosowane są krople (do nosa lub oczu), które zmniejszą dolegliwości (takie jak zatkany nos, czy piekące oczy) lub tabletki doustne. Jeśli problemy mimo to nie ustąpią, lub zaczną się pogłębiać, konieczne będzie przepisanie leków na bazie kortykosteroidów.

Ogranicz pobyt na zewnątrz

Jeżeli wiesz, że jesteś alergikiem ogranicz dłuższe spacery podczas sezonu pylenia krzewów, kwiatów i trwy, zwłaszcza w wietrzne dni, kiedy wiatr roznosi nieznośne pyłki na wszystkie strony. Nie zapominaj też o zamykaniu okien, jeśli nie chcesz odczuwać nieprzyjemnych dolegliwości związanych z alergią również w swoim własnym domu. Z badań wynika, że najmniejsza koncentracja pyłu jest pomiędzy 10 a 15 godziną, zaś największa po 17.

Kiedy musisz wyjść na zewnątrz

Kiedy wiesz, że musisz wyjść na dwór, możesz spróbować skorzystać chociaż z takich pół-środków, jak np. okulary przeciwsłoneczne. Brzmi śmiesznie? Wcale nie, okulary bowiem nie tylko ochronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV, ale także przed pyłem, zatem jest to takie 2 w 1.

Podczas podróży autem, pamiętaj natomiast o tym, by nie otwierać okna, zamiast tego staraj się zawsze mieć włączoną klimatyzację. 

Mycie rąk i włosów

Za każdym razem, kiedy wrócisz do domu, umyj dokładnie ręce i twarz. Pyłki osiadają wszędzie, gdzie mogą, dlatego jeżeli nie chcesz póżniej przecierać twarzy rękami, na których znajduje się nieprzyjazny alergen - dbaj o dokładne mycie dłoni po przyjściu z dworu. Pyłki mogą też przedostać się z twojego ciała wprost do pościeli, a chyba nie chcesz z nimi spać w jednym łóżku? No właśnie.

Cierpisz na alergię? W takim razie nie czekaj, natychmiast udaj się do specjalisty w twoim mieście! W Gdańsku, Katowicach, Rzeszowie, Wrocławiu, czy innych większych miastach Polski z pewnością znajdziesz alergologa, który pomoże ci z rozwiązaniem tego problemu!

[Lil]

Udostępnij ten artykuł na: