Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Z miłości do zdrowia: leczenie stawów kolanowych

5.wrzesień 2018
Z miłości do zdrowia: leczenie stawów kolanowych

Czy Ty lub Twój partner macie problemy z kolanami? Jak się uporać z bólem? Kiedy już wiadomo, że nie mamy innego wyjścia i konieczne jest specjalistyczne leczenie – czego możemy się spodziewać?

Szacunkowo nawet 9 mln Polaków może mieć problemy z kolanami, na szczęście sposoby leczenia zniszczonych stawów kolanowych stają się coraz bardziej skuteczne. Oczywiście tym najlepszym możliwym lekarstwem nadal pozostaje ruch i właściwa dieta. Co jednak nas czeka, kiedy konieczny okaże się zabieg?

Ogromna moc komórek

Spokojnie, zabieg nie należy do skomplikowanych. Na początku lekarz pobierze np. z okolic Twojego brzucha, tkankę tłuszczową i umieści ją w specjalnym aparacie. Półtorej godziny później uzyska skoncentrowane komórki macierzyste, które następnie wstrzyknie w wybrane miejsca stawu. Tego rodzaju zabieg pozwala na odbudowanie uszkodzonych lub zdegenerowanych tkanek. Jego zastosowanie oddala konieczność przeprowadzenia artroskopii kolana i to nawet o 10 lat! W niektórych przypadkach może też całkowicie zastąpić operację.

Siła komórek macierzystych umożliwia regenerację stawu kolanowego, czyli jednej z najbardziej eksploatowanych części naszego ciała. Zastanów się nad tym, jaką pracę codziennie wykonują nasze kolana – zginamy je, prostujemy, skręcamy i jednocześnie zginamy i to przy obciążeniu kilkudziesięcioma kilogramami ciała. Dlatego stawy kolanowe z czasem zużywają się i wymagają naprawy.

Nie lekceważ pierwszych objawów

Ból jest początkowo niewielki. Z trudem rano wstajemy z łóżka , coś nam strzyka w kolanie, jeżeli długo tkwimy w jednej pozycji np. przed komputerem. Póżniej zaczynają się ogólne problemy z poruszaniem, ból, obrzęki oraz ograniczenie ruchów. Większość osób lekceważy jednak te objawy. Do tej pory, do której stawy dadzą się „rozchodzić”, a ból i opuchlizna mijają, ludzie odkładają wizytę u specjalisty. Jednakże już te pierwsze objawy powinny dla nas być sygnałem, że dzieje się coś złego. Im szybciej zdecydujemy się na badanie, tym lepiej. Owszem, zniszczone fragmenty stawu da się zastąpić nowymi częściami, zaś zerwane ścięgno można zszyć, ale pamiętajmy, że każda tego typu interwencja powoduje, że staw staje się mniej elastyczny i wytrzymały.

PRP

Innym z najczęściej polecanych przez ortopedów zabiegów jest ten wykorzystujący czynniki wzrostu obecne w naszej krwi. Niniejsze substancje stymulują komórki stawu do intensywniejszej pracy, dzięki czemu pobudzają procesy regeneracyjne tkanek oraz tworzenie nowych naczyń krwionośnych i produkcję kolagenu. Jest to zabieg zwany PRP i polega na tym, aby z krwi pobranej od pacjenta oddzieliło się osocze, które jest bogate w płytki. Następnie pacjentowi podaje się zastrzyki z osocza w okolice stawu. W zależności od tego, jakie zmiany zaszły w kolanach podaje się mniej lub bardziej zagęszczone osocze. Zwykle wystarczy jeden zabieg PRP, ale zdarza się, że koncentrat należy podać od trzech do pięciu razy.

Podawanie osocza bezpłytkowego przynosi wielką ulgę, znika ból i szcztywność. Nie czarujmy się jednak, że po takim zabiegu kolano 80-latka będzie pracować tak samo, jak u młodego człowieka. Potrzebna jest jeszcze aktywność fizyczna. To właśnie ruch utrzymuje stawy w dobrej kondycji. Można powiedzieć, że pozbawiona naczyń krwionośnych chrząstka stawowa jest odżywiana tylko za pomocą płynu stawowego, który aby mógł do niej dotrzeć - musi krążyć. Do tego właśnie niezbędny jest ruch. Lekarze zalecają: 10 tysięcy kroków dziennie.

Zmiana stylu życia

Interwencja medyczna to nie wszystko, wiele zależy też od nas samych. Jeżeli pacjent chce, aby zabiegi przyniosły długotrwały efekt musi zmienić styl życia. Na pierwszy ogień konieczna będzie zmiana diety. Naszym stawom zdecydowanie nie służy nadwaga. Chrząstka pod wpływem wielkiego ciężaru szybciej się zużywa. Być może zabrzmi to dziwnie, ale negatywny wpływ na nasze stawy ma również dieta bogata w białko, ponieważ powoduje odkładanie się w nich kwasu moczowego, który nie tylko wywołuje nieprzyjemny ból, ale też niszczy i deformuje kość.

Jaką dietę stosować?

Idealna dla stawów jest dieta bogata w kolagen, dzięki któremu możliwe jest odbudowanie uszkodzonych elementów oraz wzbogaca układ kostny i stawowy w niezbędne mikroelementy. Dobrą potrawą będzie zatem rosół wołowy podawany z warzywami i natką pietruszki. Jeżeli nie jesz mięsa, możesz spróbować zup i rosołów rybnych.

Jedz galaretki

Badania udowodniły, że galaretka z zaledwie dwóch łyżeczek żelatyny zjadana codziennie przez kilka tygodni zmniejsza ból stawów, poprawia ich ruchomość i pozytywnie wpływa na chrząstkę stawową. Można śmiało powiedzieć, że galaretki są lepsze niż jakiekolwiek dostępne na rynku suplementy diety.

Zadbaj o swoje zdrowie, robisz to przecież nie tylko dla siebie, ale również dla swoich bliskich. Jeżeli jesteś już po zabiegu stawu kolanowego, postaraj się przekonać partnera do wspólnej aktywności fizycznej np. spacerowania lub biegania. Dzięki temu zyskacie wspólne hobby, które jeszcze bardziej was do siebie zbliży, a które przy okazji podreperuje wasze zdrowie. Nie masz jeszcze partnera/ki? Zarejestruj się na naszym portalu randkowym i umów się na romantyczny jesienny spacer z kimś z Wrocławia, Gdańska, Gorzowa Wielkopolskiego, czy Lublina.

[ivi]

Udostępnij ten artykuł na: