Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Z miłości do zdrowia: kochanie, plastik nie jest fantastic

1.październik 2018
Z miłości do zdrowia: kochanie, plastik nie jest fantastic

Każdy z nas wie, że woda jest źródłem życia i uzupełnianie jej niedoborów jest bardzo ważne dla zdrowia. Nie każdy jednak wie, że woda, którą pijemy z plastikowej butelki może nas powoli zatruwać. Jak to możliwe? Czytaj dalej…

Zastanawiałeś się, dlaczego w ostatním czasie tak dużo mówi się o epidemiach tarczycy, problemach z niepłodnością i dlaczego pojawia się coraz więcej informacji o przedwczesnej menopauzie, nagminnej otyłości, a statystyki cukrzycowe pozostawiają wiele do życzenia? Tak naprawdę powody mogą być różne, ale jeden element z całą pewnością jest wspólny. Jaki?

BPA, ftalany i EDC

EDC, czyli dystruptory endokrynne to substancje, które łączą się z hormonami tarczycy i hormonami płciowymi w naszym ciele i zaburzają ich prawidłową pracę. Wykrywa się je w organizmach 90% ludzi. Za taki stan rzeczy odpowiada bisfenol A (BPA), który znajduje się w plastikowych butelkach i opakowaniach. Bisfenol rozpuszcza się w wodzie i żywności. Bywa stosowany także jako przeciwutleniacz w środkach spożywczych i kosmetycznych. Co prawda w małych ilościach nie jest aż tak szkodliwy, ale przecież sami doskonale zdajemy sobie sprawę, że ziarnko do ziarnka i już mamy z tego prawdziwą bombę zegarową. Naukowcy oskarżają go również o zwiększenie prawdopodobieństwa zachorowania na schizofrenię, alzheimera i depresję. Tylko jak ograniczyć plastik, który jest obecny właściwie wszędzie? Otóż należy bardziej uważać, po co sięgamy – kupując produkty BPA-free, pić wodę ze szklanych butelek i ostrożniej wybierać jedzenie, wystarczy większą uwagę przywiązywać do opakowań i tego, co jest na nich napisane.

Kolejnym niebezpiecznym dla naszego zdrowia środkiem są ftalany, czyli innymi słowy substancje zmiękczające tworzywa sztuczne i poprawiające właściwości kosmetyków. Panie z łatwością mogą się ich doszukać w kremach, balsamach, czy lakierach. Uwaga! Są obecne również w niektórych zabawkach i co gorsza – bardzo szybko rozpuszczają się w ślinie. Każdy rodzic powinien zapamiętać, że nawet zwykłe lizanie przez dzieci plastikowych zabawek może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

Co jest gorsze: cukier czy plastik?

Pytanie być może brzmi dość dziwnie, przecież tak naprawdę bezpośrednio plastiku nie spożywamy. Cukru dodajemy do herbaty, kawy, ciast, podczas gdy plastik jest jedynie opakowaniem, w którym przechowujemy pożywienie i napoje. Paradoksalnie jednak to biosfenol zawarty w plastiku ma więcej na sumieniu. Wpływa stymulująco na komórki produkujące insulinę i po dłuższym „stosowaniu” może wywoływać insulinoodporność i cukrzycę. Mechanizmy wydzielania glukozy i insuliny ulegają uszkodzeniu z powodu podwyższonego stężenia dioksyn. Gdzie je znajdziemy? Dioksyny znajdują się tam, gdzie się ich najmniej spodziewamy – powstają między innymi podczas bielenia podpasek i tamponów, które następnie mają bezpośredni kontakt z kobiecą śluzówką. Nie musimy chyba wspominać, że jest to jedno z najwrażliwszych miejsc ciała a szkodlwie substancje nie będą miały żadnego problemu żeby się w nie wchłonąć. Tworzywa sztuczne i plastik ponoć pośrednio ponoszą również odpowiedzialność za otyłość. Jak to jest możliwe? Dioksyny kumulują się w tkace tłuszczowej utrudniając chudnięcie. Można powiedzieć, że dosłownie „zatrzaskują” komórki, które nie potrafią uwolnić swojej zawartości.

Czego unikać?

Powiedzmy sobie zatem jeszcze raz, w wielkim skrócie – czego powinniśmy unikać? Co jest najbardziej niebezpieczne dla naszego organizmu?

  1. Bisfenol A (BPA), który znajduje się w opakowaniach żywności (przede wszystkim wody). Wybieraj szklane lub metalowe opakowania.
  2. Ftalany – znajdziemy je zwłaszcza w kosmetykach i zabawkach. Zaburzają płodność u mężczyzn i mogą odpowiadać za rozwój nowotworów.
  3. Dioksyny, które wydzielają się podczas palenia plastiku. Nastepnym razem, kiedy ktoś wrzuci plastikową butelkę do ogniska, pamiętaj, że jest to dla naszego zdrowia jeszcze bardziej niebezpieczne niż cyjanek potasu.

Na współczesnego człowieka czeka wiele niebezpieczeństw. Nie da się ich wszystkich uniknąć, nawet gdybyśmy tego bardzo chcieli. Możemy jednak próbować i robić to, co w naszych siłach, aby być zdrowym i silnym jak najdłużej.

Podziel się swoim zdaniem dotyczącym dzisiejszego artykułu z innymi użytkownikami naszego portalu randkowegoZarejestruj się ZA DARMO już teraz!

[ivi]

Udostępnij ten artykuł na: