Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Wzbogać swój jadłospis zdrowym mlekiem roślinnym

29.maj 2017
Wzbogać swój jadłospis zdrowym mlekiem roślinnym

Mleka pochodzenia roślinnego możesz w łatwy sposób przygotować sam, nie jest to tak trudne jak by się mogło wydawać. Chciałbyś wiedzieć z czego? I dlaczego warto? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule...

Przygotowanie

Przygotowanie wszelkiego rodzaju mlek roślinnych wygląda właściwie tak samo. Najpierw wybierz składnik, z którego chcesz zrobić mleko – różne możliwości będą opisane poniżej. Następnie zamocz ten składnik na co najmniej kilka godzin do wody, najlepiej moczyć go przez noc. Kiedy wybrany przez Ciebie składnik zmięknie i spęcznieje będzie się łatwiej mieszać. Potem przelej to wszytsko razem z użytą do namaczania wodą do miksera. Dolej też trochę świeżej wody, informacje o proporcjach zamieścimy poniżej. Mieszaj aż składniki staną się gładkie a mleko się spieni. Dalej będziesz musieć usunąć z mleka wszystkie części składnika, które nie nadają się do picia. Najlepiej użyć do tego kawałka bawełnianej tkaniny, przez którą łatwo odsączysz mleko od całej reszty. I gotowe! Jeżeli nie masz odpowiedniej tkaniny, z pewnością znajdziesz w domu chociażby sitko. Przelej przez nie mleko a łyżeczką usuwaj pozostałości z sitka. Czynność powtarzaj aż do momentu, kiedy w mleku nie będą już żadne twarde kawałki wykorzystanego składnika.

Stosunek wody do składnika powinien wynosić 1:4 albo 100g składnika na 1 litr wody. Pamiętaj, że do proporcji wody wlicza się też ta woda, którą wykorzystałeś do namoczenia składnika. Jeżeli wskazane przez nas proporcje nie będą Ci odpowiadać, możesz spróbować zrobić mleko jeszcze gęstsze, lub rzadsze, wszystko zależy od Twych preferencji. Wszyscy lubimy co innego. Jeśli będzie Ci się wydawało, że mleko jest bez smaku, możesz już przy pierwszym kroku (namaczaniu) dodać do niego na przykład suszone daktyle. Sprawią, że mleko stanie się słodsze.

Modyfikacje

Jak już wspominaliśmy, posłodzić mleko można już podczas namaczania. Możesz też dodać do gotowego mleka na przykład syrop z agawy albo odrobinę cynamonu, lub wanilii, w zależności od tego, do czego chcesz mleko będziesz potrzebować. Kiedy mleko jest już gotowe do spożycia, przechowuj go w szklanej butelce w lodówce przez maksymalnie 4 dni. Nie zawiera ono żadnych konserwanów, a więc nie jest w żaden sposób zabezpieczone i nie wytrzyma zbyt długo. Jeżeli nie zdążysz wypić mleka do tego momentu, stanie się z niego roślinny kefir, który również ma dobroczynne działanie na jelita i występującą w nich mikroflorę. Uważaj jednak, aby do mleka nie dostał się żaden brud. Nie pij prosto z butelki – bakterie mnożą się bardzo szybko i kefir może zamienić się w środek przeczyszczający. Na dnie może pojawić się osad, którego z łatwością pozbędziesz się potrząśnięciem.

Pytasz się pewnie, czy można jakoś wykorzystać masę, która powstała po wyciśnięciu mleka przez tkaninę/sitko. Masę z niektórych składników lepiej jest wyrzucić, zazwyczaj są to składniki, których skórka ma gorzki smak. Wyjątkiem jest na przykład kokos, tego zdecydowanie nie wyrzucaj. Po wysuszeniu będziesz go mógł wykorzystać jako nadzienie do różnych słodkości, albo do ozdoby. Masy niektórych składników można też wykorzystać do smarowania kanapek.

Składniki

Procedurę już znasz, niektóre składniki mają jednak swoje specyfikacje. Przy wyborze bierz też pod uwagę dobroczynne uczynki, które może Ci dany składnik dostarczyć...

mleka roślinne

Ryż

Smak mleka ryżowego zależy przede wszystkim na gatunku ryżu, z którego wyrobisz mleko. Niektóre mają delikatny smak, dzięki czemu będą pasować nie tylko do wszystkich pokarmów, czy do pieczenia, ale też do kawy. Idealny wariant dla tych, którzy mają uczulenie na kokos. Jest to ulubione mleko sportowców, ponieważ zawiera dużą ilość węglowodanów a prawie żadnych tłuszczy.

Migdały

Mleko migdałowe zaskoczy Cię swoim delikatnym smakiem i nadaje się do wszystkich potraw i napojów. Migdały powinny być obrane ze skórki, aby mleko nie było gorzkie. Zawierają wiele wapnia, fosforu, potasu, magnezu, witaminy E, selenu i manganu. Zaleca się wybór migadłów lepszej jakości.

Nasiona konopi

Sposób przygotowania mleka z nasion konopi jest taki sam jak w przypadku pozostałych mlek. Być może zaskoczy Cię, że będzie ono miało delikatnie orzechowy smak. Oprócz tego uzyskasz wiele kwasów tłuszczowych omega 3 i 6 oraz białko. Zaledwie 100g nasion konopii uzupełni Ci aż 70% dziennego zapotrzebowania na cynk i żelazo.

Mleka roślinne oferują już też w wielu kawiarniach, te jednak zazwyczaj nie są domowej roboty. Wybierz się na randkę do kawiarni w Warszawie, czy innym wielkim mieście i poznaj kogoś, z kim będziesz szczęśliwy.

[Lil]

Udostępnij ten artykuł na: