Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Wystrój swój balkon i parapet

25.maj 2022
Wystrój swój balkon i parapet

Ludzie w miastach z biegiem czasu coraz bardziej doceniają zalety własnego ogródka. Własny ogród jest owiele zdrowszy i będzie ciekawie zdobić nasze okno czy balkon i rozweseli widok za oknem w domu lub mieszkaniu.

W nie tak dawnych czasach ludzie wyjeżdżali na wakacje do swoich domów na wsi, gdzie mogli odpocząć od miejskiego zgiełku. Niestety, pośpiech i brak czasu, a także światowy kryzys sprawił, że albo z braku pieniędzy lub braku wolnych dni w pracy nie jesteśmy wstanie utrzymać naszych domków letniskowych lub rzadko je odwiedzamy. A przecież możemy sobie utworzyć niskim kosztem ogródek na naszym balkonie. Ludzie żyjący stale w centrach starają się wykorzystać tą niewielką przestrzeń, którą posiadają właśnie na założenie małego ogrodu: balkony i parapety.

Czemu warto założyć ogród na balkonie?

Ponieważ rośliny mają działanie terapeutyczne, dzięki ich obecności odpoczywamy, a ich widok nas rozweseli. Dzięki konieczności pielęgnacji roślin nie będziecie narzekać na nudę, a ich zapach sprawi, że jedzenie w kuchni będzie smaczniejsze. Można je również wysuszyć i jeszcze w zimie przyprawiać potrawy z własnego ogródka. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać o tym, że przyprawy z roślin własnoręcznie pielęgnowanych będą dużo zdrowsze niż te, które można kupić w hipermarkecie.

Jednak przy pielęgnowaniu roślin trzeba trzymać się pewnych reguł. Należy pamiętać co można, a czego nie można trzymać w doniczce. Różnorodność waszego ogródka będzie zależała od utrzymania się pewnych zasad: 

  1. Na którą stronę jest usytuowany balkon lub okno, na którym chcecie zacząć utrzymywać rośliny?
  2. Ile macie miejsca?
  3. Ile możecie poświęcić na to czasu?
  4. Dlaczego chcecie mieć swój własny ogród w mieszkaniu:

    a)dla wyglądu
    b)dla funkcjonalności
    c)z obu powodów

ogród_na_balkonie
Jeśli znacie odpowiedzi na powyższe pytania, nie pozostaje nic innego jak zacząć. Najpierw należy wybrać odpowiedni pojemnik, gdzie będziecie sadzić. Do balkonowych parapetów najlepiej sprawdzają sie garnki z samo nawilżaniem. Działają one w taki sposób, że mają nadmiar wody i uwalniają je do gleby stopniowo, nawilżając rośliny według potrzeb. Popularnymi ozdobami do kwiatów są również wiadra i inne pojemniki metalowe. Jeśli będziecie sadzić więcej rodzajów roślin do jednego pojemnika, sprawdźcie czy są ze sobą zgodne. Ważne jest, aby jedna roślina drugiej nie zabierała wilgoci.

Jako źródło informacji może wam posłużyć Internet, a bardziej konserwatywni mogą sięgnąć po ksiązkę. Przyozdób swój balkon, aby był piękny.

Jeśli się martwicie, że jeszcze nie zaczeliście, mogę was uspokoić, że nigdy nie jest za późno. Wiele roślin rozkwita lub wyda swoje plony późnym latem i jesienią. Udajcie się do najbliższego sklepu ogrodniczego i zapytajcie się jak zacząć. Kto wie, może w ten sposób będziecie mieć blizszy kontakt z naturą i zostaniecie ogrodnikiem? Może zwiążecie się ze swoim nowym hobby, i dzięki temu poznacie drugą połowę, która ma podobne zainteresowania? Spróbujcie znaleźć odpowiednią osobę na Milosnykontakt.pl, ludzie często skrywają wiele tajemnic, których nie widać na pierwszy rzut oka.

[paf]

Udostępnij ten artykuł na: