Choć kalendarzowe lato dopiero przed nami, prawdziwe gorące dni już do nas zawitały. W upalne dni wybierzcie się więc na odświeżającą randkę nad wodę. Pamiętajcie jednak o zachowaniu ostrożoności.
Kąpiele wodne są nieodłączną częścią lata. Nad wodą możemy się opalać, leniuchować, grać w różne gry oraz oczywiście odświeżyć się. Nie zawsze jednak wszystko wyjdzie po naszej myśli, może się stać, że nasz odpoczynek nad wodą skończy się wysypką lub czymś jeszcze gorszym. Dlatego zawsze zanim wejdziemy do wody, powinniśmy się upewnić, czy nie zagraża ona naszemu zdrowiu. Przy każdym większym kąpielisku lub zbiorniku wodnym znajduje się tabela z aktualnym opisem jakości wody.
Jakość wody na kąpieliskach ocenia odpowiedzialna za określony powiat służba sanitarno- epidemiologiczna. Wydaje ona zakaz kąpieli, jednakże nie jest odpowiedzialna za jego dotrzymywanie. Odpowiedzialność za zdrowie nasze i naszych dzieci spoczywa wyłącznie w naszych rękach. Jakość wody podzielona jest na podstawowe kategorie, według których służba sanitarno- epidemiologiczna przyznaje kąpielisku, stawowi bądź jezioru konkretne oznaczenia. Klasyfikację jakości wód określa resort zdrowia. Ikony z zakresu jakości wody do kąpieli możecie znaleźć na stronach Państwowego Inspektoratu Sanitarnego, w dziale Departamentu Bezpieczeństwa Zdrowotnego Wody. Jak one dokładnie wyglądają?
Woda nadająca się do do kąpieli oznaczana jest pływakiem w zielonym kółku, oprócz tych podstawowych oznaczeń możemy znaleźć również poniższe oznaczania klasyfikacji wody na kąpielisku:
Oznacza to, że znajdujące się w tej wodzie elementy biologiczne są pochodzenia naturalnego, zanieczyszczenia powinny być niewykrywalne lub bliskie zeru.
W wodzie znajdują się niewielkie odstępstwa od charakteru naturalnego. Poziom zanieczyszczeń nie powinien przekraczać stężeń o toksyczności ostrej i chronicznej.
Umiarkowane odstępstwa od stanu naturalnego. Występowanie zakwitów glonowych oraz dużych ilości bakterii mających negatywny wpływ na rozwój pozostałych biocenoz.
Woda nienadająca się do kąpieli oznaczana jest pływakiem w przekreślonym czerwonym kółku.
Bardzo duże odstępstwa od stanu naturalnego. Znajdują się w niej jedynie śladowe ilości prawidłowo rozwijających się biocenoz.
Formą wyróżnienia kąpieliska na świecie są przyznawane każdego roku tzw. Błękitne Flagi. W Polsce kąpieliska uhonorowane tym odznaczeniem znajdują się m.in. w Gdańsku, Gdyni, Dźwirzynie, Dziwnówku, Świnoujściu, Kołobrzegu, Pogorzelicy, Krynicy Morskiej czy chociażby w Sopocie.
W czasie swoich dyżurów na kąpieliskach ratownicy obowiązkowo wywieszają odpowiednie flagi informacyjne na maszcie .
Biała flaga – możemy się kąpać
Czerwona flaga – zakaz kąpieli
Czym właściwie może być zanieczyszczona woda? Istnieją najróżniejsze rodzaje bakterii, które sprawiają, że kąpiel w wodach, w których się one znajdują nie jest dobrym pomysłem. Najczęściej wodę zanieczyszczają:
Sinice to bakterie, zawierające w sobie substancje wywołujące alergię. Często są powodem powstawania zakwitów, czyli zielonych zabarwień, które z pewnością spotkaliście na kąpieliskach czy zbiornikach wodnych. W zależności od tego jak dużo czasu człowiek spędzi w wodzie oraz jak bardzo jest wrażliwy, mogą wystąpić różne reakcje – wysypka, katar lub zaczerwienione oczy. Sinice produkują toksyny, które mogą wywoływać lekkie objawy zatrucia pokarmowego, przejawiające się problemami żołądkowymi lub jelitowymi oraz bólem głowy.
Służy jako wskaźnik ogólnego zanieczyszczenia bakteriami. Bakteria coli może powodować problemy żołądkowe oraz jelitowe. Wcześniej była uznawana za wskaźnik zanieczyszczenia fekaliami, jednak teraz już wiadomo, że za ten rodzaj zanieczyszczenia odpowiedzialne są również inne bakterie z grupy coli.
Enterokoki czyli zanieczyszczenia fekaliami. Po kąpieli w wodzie, która zawiera enterokoki możemy spodziewać się dolegliwości żołądka lub jelit.
Ten rodzaj mikroorganizmu jest bardzo powszechnie spotykany. Przyczyną zanieczyszczenia jest człowiek oraz okoliczne środowisko. Bakteria ta może powodować szereg problemów – od infekcji dróg oddechowych, pęcherza moczowego, poprzez zapalenie rogówki oka, stanu zapalnego środkowego bądź zewnętrznego ucha aż po wysypki skórne.
Topienie się jest kolejnym niebezpieczeństwem, które czyha na nas nad wodą. Utopić się możecie nawet będąc doświadczonym pływakiem, zatem polecam przeczytać następujące porady, które mogą wam lub waszym bliskim uratować życie.
Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy tonącemu jest bardzo ważna. W przeciwnym razie nie tylko, że nasza pomoc nie będzie skuteczna ale możemy też sami sobie zrobić krzywdę… Tutaj znajdziecie najważniejsze wskazówki, które każdy powinien zapamiętać:
W przypadku, że bierzemy ze sobą nad wodę małe dziecko, należy zachować zwiększoną ostrożność. Na największe ryzyko są narażone dzieci między pierwszym a drugim rokiem życia, jednakże wszystkie grupy wiekowe są zagrożone, dlatego nigdy nie zostawiajcie dziecka w jakiejkolwiek wodzie (nawet w wannie) bez nadzoru. Basen na ogródku dobrze i szczelnie przykryjcie, dla pewności możecie również postawić wokół niego ogrodzenie. Dzieci starsze niż 14 lat powinny znać podstawy pierwszej pomocy, bardzo często pomaga to w ratowaniu życia. Podczas rejsów statkiem czy też zwykłej przejażdżki rowerkiem wodnym ubierzcie dzieci w kamizelki ratunkowe. A przede wszystkim – nie pijcie alkoholu jeżeli macie pod opieką dziecko.
Czas spędzony nad wodą to świetna zabawa, odpoczynek i relaks. Może jednak zamienić się w prawdziwy koszmar jeśli nie będziemy wystarczająco ostrożni. Uważajcie na siebie oraz na swoich bliskich i rozważnie wybierajcie miejsca, w których będziecie spędzać te upalne, letnie dni.
Nie masz jeszcze z kim wybrać się na randkę nad wodą? Nie czekaj dłużej! Zarejestruj się na naszym portalu randkowym i znajdź kogoś z Warszawy, Opola, Wrocławia, Łodzi lub Rzeszowa!
[Lil]