Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Wszystkich Świętych, czy Święto Zmarłych?

1.listopad 2017
Wszystkich Świętych, czy Święto Zmarłych?

Dziś, jak co roku, większość z nas wybierze się na groby, aby powspominać i pomodlić się za dusze zmarłych bliskich. Jest to wyjątkowy dzień, dlatego warto znać jego historię i wiedzieć której nazwy należy używać – Wszystkich Świętych, czy Święto Zmarłych?

Trochę historii

Co roku, 1listopada w całej Polsce obchodzony jest Dzień Wszystkich Świętych. To niezwykłe święto ma swoje korzenie już w IV wieku, kiedy to rozpowszechniła się tradycja przenoszenia relikwii świętych na inne miejsca. Powodem takich zachowań nie były jednak obawy przed złodziejami, lecz chęć podkreślenia, że wszyscy święci są własnością CAŁEGO Kościoła. Dokładnie w 610 roku, papież Bonifacy IV zecydował się w starożytnej pogańskiej świątyni Panteon złożyć większość zwyczajowo przenoszonych relikwii. Pogańska świątynia została przez papieża poświęcona i stał się z niej kościół pod wezwaniem Matki Bożej Męczenników. Od tamtej pory wierni chodzili tam, by oddać cześć wszystkim zmarłym męczenikom, lecz nie 1listopada, ale... 13maja! Dlaczego więc my obchodzimy to święto w listopadzie? Otóż w 731 roku, papież Grzegorz III przeniósł uroczystość oddawania czci męczennikom z 13 maja na 1listopada. Prawdopodobnie powodem podjęcia tej decyzji były trudności z wyżywieniem pielgrzymów, którzy masowo przybywali do Rzymu na wiosnę. Jeszcze później, bo w 837 roku, papież Grzegorz IV zdecydował, że od tej pory 1listopada będzie dniem poświęconym nie tylko męczennikom, ale wszystkim świętym Kościoła katolickiego.

Wszystkich Świętych

Co obchodzimy 2 listopada?

Dla wszystkich uczęszczających do szkoły i pracy jednym z najważniejszych faktów, jest ten, że pierwszy listopada jest dniem ustawowo wolnym. Dlatego też, właśnie wtedy wybieramy się na groby naszych bliskich, aby zapalić im znicze, położyć kwiatki i powspominać. Jednakże 1listopada jest Dniem Wszystkich Świętych, a tak naprawdę dniem, poświęconym „nieświętym zmarłym” jest 2listopada, nazywany Dniem Zadusznym (Zaduszki). Wśród ludzi szerzy się opinia, że jest to dzień, który mamy spędzić w zadumie i stąd ta nazwa. Nic bardziej mylnego, to właśnie tego dnia powinniśmy wybrać się na groby naszych bliskich i modlić się. Dla katolików łacińskich i niektórych chrześcijan zachodnich 2listopada jest oficjalnie dniem modlitw za dusze wszystkich zmarłych wierzących w Chrystusa.

Dzień Zaduszny

Wszystkich Świętych, czy Święto Zmarłych?

Jedni mówią Wszystkich Świętych, inni Święto Zmarłych, a zaś w Kościele usłyszymy, że jest to wspomnienie wszystkich świętych. Skąd takie rozbierzności? Odpowiedź znajdziemy w czasach PRL-u. W tamtym okresie 1listopada także był dniem wolnym, choć próbowano nadać mu świecki charakter, dlatego nazywano go Wszystkich Zmarłych, lub Świętem Zmarłych. Te dwie nazwy tak bardzo utkwiły w pamięci wielu osób, że do tej pory przekazują je młodszym pokoleniom, a te choć nie wiedzą dlaczego, mówią o pierwszym listopada jako o Święcie Zmarłych.

Niezależnie od tego, jaka jest prawda historyczna, o swoich zmarłych bliskich należy pamiętać nie tylko pierwszego, czy drugiego listopada, ale przez cały rok. Choć nie są już między nami fizycznie, duchem na pewno wciąż są przy nas.

Źródła:

http://www.fokus.tv/

[nk]

Udostępnij ten artykuł na: