Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Tatuaże to nowy trend

14.kwiecień 2015
Tatuaże to nowy trend

Ostatnio tatutowanie staje coraz bardziej popularne w wielu miejscach na świecie. Tatuowanie to jedna z form ozdabiania ciała, które ostatnio przeżywa swój boom.

Słowo tatuowanie pochodzi od tajskiego słowa tatu lub tatau, które oznacza wyznaczyć, pchnąć.
Tatuowanie jest to forma ozdabiania ciała. Tatuaż uzyskuje się przy użyciu igły poprzez wstrzyknięcie specjalnego tuszu pod naskórek. Za pomocą specjalnego narzędzia, do którego wkłada się igłę, elektromagnez wprawia ją w wibracje w górę i w dół. Osoba, która wykonuje tatuaże nazywa się tatuażysta (lub pot. tatuator). Tusz do tatuażu jest wstrzykiwany na głębokość około 5 mm.  Profejsonaliści do wykonywania tatuażu korzystają z tuszu w zgodzie z Europejskimi normami i atestami, aby zminimalizować ryzyko alergicznych reakcji. Przed tatuowaniem, skóra musi zostać zdezynfekowana, tatuażysta musi korzystać z jednorazowych rękawiczek. Podczas zabiegu mogą gromadzić się nadmiary tuszu, które nie dostały się pod skórę, są one usuwane. Po zabiegu, tatuaż jest zakrywany folią.

Obecnie tatuowanie staje się bardzo popularne, bardziej niż kiedykolwiek. Według statystyk, aż 1/7 obywateli Ameryki Północnej posiada przynajmniej jeden tatuaż.

Z historii

historia tatuażu


Tatuaże mają długą tradycje na świecie. Pierwotni obywatele Japonii, tzw. Ajnowie tatuowali swoje twarze. Tatuaże były także popularne na Filipinach, Borneu, Samoi, a także w Polinezji, Afryce, w Środkowej Ameryce i w Chinach. Tatuaże były także popularne wśrod średniowiecznej ludności zamieszkującej terey Średniomorza, co prawdopodobnie doprowadziło do wprowadzenia zakazu w Starym Prawie.
Tatuaże w Europie wróciły do łask około 1770 roku, w dobie podbijania Zachodniego Pacyfiku przez Kapitana James Cooka. Tatuowanie było praktykowane aż do pierwszej wojny światowej.

Współcześnie

Tatuowanie stało się bardzo popularne w latach 90tych w wielu częściach świata, przedewszystkim w Północnej Ameryce, Japonii i w Europie. Tatuażyści prześcgają się w tworzeniu coraz lepszych tatuaży, arcydzieł, dzięki temu tatuaże stały się dziełami sztuki. Głównym impulsem do rozwoju tatuaży jest fakt, że w dzisiejszych czasach ludzie czują się dużo swobodniejsi niż starsze generacje. Tatuaże stały się powszechnie stosowaną techniką wizażu filmowych gwiazd, popularnych muzyków, sportowców i innych publicznych osobistości. W tradycyjnych kulturach na przykład w Japonii, Chinach czy Koreii tatuowanie nadal ma bardzo negatywny wydźwięk, szczególnie można się z tym spotkać próbując zdobyć pracę w sferzę publicznej. Natomiast w przypadku rdzennych kultur np. obywateli Nowej Zelandii, tatuowanie jest częścią kultury.

tatuażystka

Rodzaje tatuaży


Trwały tatuaż

Najprostszą i najbardziej popularną formą tatuażu jest stały tatuaż. W przypadku tego typu tatuażu trzeba bardzo dobrze się zastanowić jaki motyw ma reprezentować oraz gdzie ma zostać umieszczony, ponieważ zostanie z nami do końca życia. Bardzo istotne jest gdzie zdecydujemy się tatuaż umieścić, ponieważ to co się nam podoba dzisiaj, może za pare lat się już nie podobać. Tatuaż jest wyrazem indywidualności i swobody. Istotne jest to, aby wszystko co pokazujemy na swoim ciele troche nas charakteryzowało. Kobiety zwykle decydują się na tatuowanie różnych ornamentów, kwiatów lub zwierząt.
Najczęstszym miejscem jest łopatka, okolice pępka, biodra oraz pośladki. Męźczyźni natomiast najczęściej wybierają na tatuaż ramiona lub pośladki. Ból, który występuje podczas tatuowania, każdy człowiek przeżywa inaczej. W większości przypadków ból ten przypomina palenie lub swędzenie. Najgorsze są pierwsze minuty zabiegu, potem dzięki endorfiną, tatuowanie staje się znośniejszym. Najbardziej boli tatuowanie dolnej części pośladków, spodnia część ramion, gardła oraz piersi. Niektórzy robią sobie również tatuaże na genitaliach.
Kobiety powinny zwrócić uwagę na to, że w przysżłości, tatuaż może im przeszkadzać w pracy, przy wybieraniu ubrań, ale także wraz z postępującym wiekiem. Czasami, ludzie z tatuażami nadal są uważani jako ludzie z marginesu społecznego, głównie starsze osoby są przeciwko tatuażą. Wcześniej, tatuaże robili sobie głównie więźniowie. Bardzo ważne jest, aby rozważyć wszystkie za i przeciw i dobrze przemyślić taką decyzje, jaki rodzaj, jaki rozmiar tatuażu i miejsce gdzie ma zostać zrobiony.

Najlepiej jest się tatuować podczas wiosny, jesienią i zimą. Nie zalecamy tatuowania w lecie, ponieważ w tym czasie skóra gorzej się goi. Przez często pocenie się, mogło by dojść do infekcji skóry. Niezaleca się równiez konsumpcji alkoholu dzień przed i bezpośrednio następnego dnia po zabiegu. Podobnie nie należy brać leków na ból głowy, ani nie należy spożywać kawy, która zwiększa ciśnienie krwi i rozrzedza krew, co może doprowadzić do silniejszego krwawienia. W Polsce, tatuaż mogą sobie zrobić osoby pełnoletnie, natomiast do 18 roku życia niezbędna jest zgoda opiekuna prawnego.

Tatuaż z henną

Sztuka Mehndi jest najbardziej rozpowszechniona w północnej i wschodniej Afryce oraz w Azji. Polega ona na rysowaniu skomplikowanych wzorów, zwłaszcza na dłoniach i stopach. Wzory te są rysowane za pomocą specjalnej tatuującej pasty, której głównym składnikiem jest proszech z roślin henna. Tatuaż wytrzyma od kilku dni, do maksymalnie tygodnia i nie sprawia bólu.


Permanentny make-up

makijaż

Permanentny make-up to tatuaż, który podkreśla brwi, kolor oczu, rysy twarzy. Kobiety, które mają takie tatuażem nie muszą się codziennie malować, ani przykrywać się klasycznym makijażem. Jeśli stosują się do reguł, taki makijaż może wytrzymać aż do 3 lub 5 lat.

[kač]

Udostępnij ten artykuł na: