Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Szkoła uczuć, czyli: czym jest miłość dla naszych dzieci?

20.maj 2019
Szkoła uczuć, czyli: czym jest miłość dla naszych dzieci?

Miłość nie zna wieku. Zakochać się może nie tylko dorosły człowiek, ale również przedszkolak czy nastolatek. W takim momencie my, jako rodzice, zaczynamy zastanawiać się nad tym, jak rozmawiać z dzieckiem o uczuciach? W dzisiejszym artykule podpowiemy wam, jak pomóc naszym dzieciom przez to przejść i jak być dla nich wsparciem.

Kiedy najlepiej zacząć rozmowę o miłości i uczuciach? Na to nie ma niestety idealnego momentu, ale jedno jest pewne – lepiej porozmawiać z dzieckiem na tematy intymne (oczywiście nie z przedszkolakiem!), póki problem sam się jeszcze nie pojawił. Jak w takim razie reagować na pierwsze miłostki naszych pociech?

Traktuj przedszkolną miłość poważnie

Brzmi dziwnie? Z pewnością. Dla nas dorosłych zakochany przedszkolak jest co najwyżej rozkoszny i zabawny, ale wyznania naszych dzieci niezależnie od wieku należy traktować z szacunkiem i powagą. Tak, zdajemy sobie sprawę z tego, że to, o czym czasami opowiadają nasze 4- i 5-latki jest bardzo zabawne, jednakże nam nie wolno się śmiać pod żadnym pozorem. Kiedy twój maluszek przybiegnie do ciebie z informacją, że w przedszkolu znalazł sobie dziewczynę, nie zbywaj go mówiąc, że zakocha się jeszcze wiele razy. Potraktuj to jako dobry moment na pierwszą rozmowę o uczuciach i o tym, jak należy traktować koleżanki i kolegów. Chłopców warto pouczyć o ustępowaniu miejsca dziewczynkom, a dziewczynki postarać się oduczyć skarżenia i upominania. Jednak niezależnie od tego, co twój brzdąc będzie opowiadał, pamętaj aby dać mu prawo do autonomii. Nie wchodź z butami w jego życie uczuciowe – nie przepytuj, nie kontroluj ponad miarę i nie zabieraj się od razu za przedwczesną edukację. Wszystko to może mieć negatywny wpływ na otwartość dziecka i jego zdolność zawierania znajomości z płcią przeciwną. Powinniśmy raczej pomóc mu kształtować te umiejętności interpersonalne już od najmłodszych lat. Jak? Poprzez zachęcanie go do zabaw z dziećmi innej płci (również tymi młodszymi i starszymi), nie wolno nam wyśmiewać się ani deprecjonować tego rodzaju kontaktów.

Gorące uczucia nastolatków

Zdaniem psychologów należy się cieszyć, jeśli nasza pociecha jest zakochana, ponieważ świadczy to o tym, że wkroczyła na kolejny, wyższy etap rozwoju. Okres od 15 do 16 roku życia bywa nazywany przez psychologów „wiekiem niepokojów dorastania”. Wówczas nasze dzieci tworzą swoją osobowość i odkrywają swoją wartość. To najwyższa pora na uświadomienie swojej pociesze, że zakochanie się jest czymś zupełnie normalnym. Tak samo, jak w przypadku przedszkolaków, tutaj również apelujemy o zachowanie całkowitej powagi. Traktując miłość naszego nastolatka poważnie i z szacunkiem mamy większą szansę na zbliżenie się do niego. Sami przecież dobrze wiemy o tym, że nastolenia miłość to wielkie skoki emocjonalne – od euforii po smutek. Musimy pozostać czujni.

Własne doświadczenia

Postaraj się również opowiedzieć swojemu dziecku o doświadczeniach własnych lub dziadków. Takie „rodzinne” opowieści cieszą się wśród nastolatków (i nie tylko) wielkim zainteresowaniem. Sama doskolane pamiętam opowieści mojej babci o tym, jak to dziadek przyszedł się jej oświadczyć. Nie będę oczywiście wnikać w szczegóły, ale była to bardzo romantyczna historia, która mimo upływu lat wciąż jest obecna w mojej pamięci. Ale ostrożnie! Czasami nasze dzieci próbują nas naśladować – np. kupując takie same prezenty swoim ukochanym. Wtedy warto pociechę zachęcić do własnych pomysłów i kreatywności. Nie musi przecież czerpać inspiracji z wszystkiego co zrobili mama i tata. W przypadku nastolatków dobrze jest też spróbować zachęcać ich do częstszej nauki, niż do bujania w obłokach i myślenia o niebieskich migdałach – może to przecież mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje.

Jak rozmawiać o seksie?

Temat miłości jest dla wielu rodziców bardzo kłopotliwy, nie wspominając już o tematach dotyczących edukacji seksualnej. Pamiętaj, że twoje dziecko nie musi ci mówić wszystkiego, jeśli jednak samo zacznie rozmowę – spróbuj nie skupiać się na szczegółach, wykorzystaj ten moment do szczerej konwersacji o relacjach damsko-męskich, intymności, przyjemności z bycia kochanym oraz co najważniejsze: wzajemnym szacunku. Dobrym pomysłem jest również kupienie swojej pociesze odpowiedniej literatury. Z młodszymi dziećmi możemy ją czytać wspólnie, starszym pozwólmy na samodzielne zapoznanie się z treścią i ograniczmy się do udzielania odpowiedzi na ewentualne pytania. Co polecają psycholodzy? Chociażby pozycję, o której ostatnio znów zrobiło się głośno, a na której wychowały się całe pokolenia Polaków – Sztuka kochania” Michaliny Wisłockiej. Warto wspomnieć, że profesor Zbigniew Izdebski dodatkowo wzbogacił publikację o kolejny rozdział dotyczący nowoczesnych sposobów antykoncepcji.

Każdy z nas był kiedyś w młodości szaleńczo zakochany. Musimy uczucia naszych dzieci traktować z szacunkiem i starać się im pomóc przebrnąć bez szwanku ten okres buntu i miłostek. Trzymamy za was i wasze pociechy kciuki!

Wciąż jeszcze nie masz partnera/ partnerki? Zarejestruj się już teraz ZA DARMO na naszym portalu randkowym i umów się na pierwsze spotkanie w swoim mieście – Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Rzeszowie czy Lublinie!

[ivi]

Udostępnij ten artykuł na: