W Polsce panuje przekonanie, że święto wszystkich świętych (inaczej Walentynki) to synonim komercializacji i amerykanizacji polskich tradycji. Młodzi ludzie do dwudziestego roku widzą dzień świętego Walentego jako okazja by wyrazić miłość ukochanej osobie. Czy wiemy kim był święty Walenty? Dlaczego ludzie obdarowywują się i czemu nie świętują go wyłącznie zakochane osoby?
Kiedy już mamy wyrobione zdanie na temat świętowania Walentynek - jakikolwiek pogląd, partnera lub partnerkę możemy uszcześliwić, aniżeli umożliwić przedsiębiorcą zarobić. Miłość można wyznać w sposób poetyczny, we własnoręcznie napisanej baśni, niezależnie od tego czy masz talent, możesz się inspirować zasobami internetu, albo w księgarni poskładać „naszyjnik z pereł“ z tych największych baśni. Popularne jest przykładowo dzieło Sztuka miłości od Publia Ovidia Naso. Wyjątkowo barwnie opowiadali o swoich wybrankach Przeklęci Poeci. (z pominięciem Verlaina i Rimbauda, którzy przejawiali uczucia do siebie nawzajem)
Kolejną poradą jak niestracić ani grosza na Walentynka, a mimo to coś ofiarować swojej drugiej połowie to walentynkowy masaż. „Przyjaciel nieznosi tłustych kremów, a ja masaże karku. Przeglądam różne zniżki internetowe i specjalne oferty. W zeszłym roku mi przyjaciel podarował kupon na 10 masaży bezpośrednio z nim“ - opowiada Lenka (29 lat), wymyśleć pomysłów można niezliczoną ilość, a piękno tkwi w prostocie.
Znany męźczyzna, na imię mu Walentyn, bezsprzecznie istniał. Do dzisiaj trwają spory, kim on właściwie był, a większość nie wie, czym sie zasłużył na świętowanie. Jedni twierdzą, że był księdzem w Rzymie, a drudzy uważają, że chodzi o biskupa z Ternii (dawniej "Interremii"). Gdzie leży prawda, nikt nie wie, dlatego że nie jest znany rok w którym umarł święty. Twierdzi się, że nakłaniał męźczyzn, by nie wyjeźdzali na wojnę, a zostali ze swoją rodziną, potajemnie wydawał zakochane pary, które żądały anonimowość. Nowożeńców obdarowywał drobnymi prezentami i kwiatami. Trzy główne zasługi: Rzymian wzywał do trzemięźliwości, przed królem Claudiusem odmówił zrzeknięcia się Chrystusa za co został podobno stracony oraz uzdrowił ślepą dziewczynę.
W Polsce święto Walentego konkuruje o miano święta zakochanych z tradycyjnym świętem słowiańskim Noc Świętojańska (zwana/powiązana także z Nocą Kupały), czyli tzw. "Sobótka", na Warmii i Mazurach nazywana również "Palnicą", która jest obchodzona w nocy z 21 na 22 czerwca. Nazwa Noc Kupały utrwaliła się w tradycji Mazowsza i Podlasia. Konkurencyjne święto zakochanych jak również ochodzone słowiańskie tradycje, mają na celu zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. W tą magiczną noc, rozpala się ognisko i pali się różne zioła, kobiety puszczają wianki na wodzie, a męźczyźni szukają nieśmiertelnego kwiatu paproci, ten kto go znajdzie otrzyma swoją wybrankę, a także legendarny skarb.
Do dzisiaj uważa się, że święto walentynek pochodzi z USA. Nie jest to jednak prawda, albowiem Walentyn pochodził z Włoszech. Nie można zatem uważać, że walentynki nie są świętem europejskim, wręcz przeciwnie - jego relikwie znajdują się w wielu miastach w Europie.
Patronem wszystkich zakochanych z Walentyna uczynił Geoffrey Chaucer w dziele Sen ptaków. W książce porównuje sposób szukania partnera ludzi z mową ptactwa. Chodzi o bajkę, w wyniku zaręczyn czeskiej księżniczki Anny (córki Karola IV.) a angielskiego króla Ryszarda II. Dzięki modlitwą do świętego Walentego nowożeńcy zakochali się, by ich małżeństwa stało się ważne.
Niezależnie której legendzie wierzycie, wszystkie zawierają w sobie ziarno prawdy, tajemnicy i odrobiny ludźkiej fantazji. Bezsprzecznie Walentyn promował miłość i uczucie. Jeśli zapomnieliśmy obdarowywać swoją drugą połowę w ciągu roku, możemy to uczynić w ramach święta Walentynek. Kto jest singlem, niech zadźwoni po miesiącu do rodziców, zaprosi na lody koleżankę albo pójdzie na piwo. Wystarczy drugiemu przypomnieć, że jesteśmy tu dla nich, cieszymy się i mogą na nas polegać. Jeśli święto świętego Walentego sprawi choć odrobine nasz dzień lepszym, świętujmy go!
[paf],
[wlf]
Źródła:
http://www.e-stredovek.cz/view.php?cisloclanku=2008020002 (dostęp 10 luty 2015, [paf])
http://www.obliczakultury.pl/publicystyka/obyczaje-swiata/2441-noc-kupaly-noc-swietojanska (dostęp 12 luty 2015, [wlf])
Mitologia słowiańska Warszawa 2006 s. 244