Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Święto Trzech Króli

5.styczeń 2018
Święto Trzech Króli

Mirra, kadzidło i złoto – jaką mają symbolikę? Czym są szczodraki i co należy zrobić, aby stać się „królem migdałowym”? Już jutro obchodzimy w Polsce Święto Trzech Króli, które wielu z nas kojarzy się jedynie z dniem wolnym od pracy, mało kto jednak zna zwyczaje związane z tym świętem. Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj dalej...

Święto Trzech Króli zwane także świętem Objawienia Pańskiego w kościele chrześcijańskim obchodzi się 6 stycznia, zaś w prawosławnym 19 stycznia. W języku greckim Święto Trzech Króli jest świętem Epifanii, czyli objawienia, ukazania się. Jego początki sięgają do IV wieku, kiedy to na Wschodzie zaczęto je obchodzić w celu wyparcia innego, pogańskiego święta. Objawienie Pańskie jest jednym z 12 głównych świąt obchodzonych w roku liturgicznym przez wyznawców prawosławia. Święto Epifanii uważa się także za pamiątkę chrztu Jezusa w Jordanie.

Przesłanie

Święto Objawienia Pańskiego jest jednym z pierwszych świąt ustanowionych przez Kościół. Obchodzimy je, aby uczcić nadejście i obecność Boga w naszej historii. Oczywiście Święto Trzech Króli jest też ściśle związane z historią trzech mędrców ze wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Podążając za gwiazdą Betlejemską przybyli wprost do Betlejem, by oddać cześć narodzonemu w stajence Chrystusowi. Jaka jest symbolika tego święta? Otóż chodzi o ukazanie na pokłonienie się przed Bogiem ludzi pochodzących z różnych warstw społecznych i narodowościowych. Dlatego też, w późniejszym czasie trzech mędrców zaczęto przedstawiać pod postacią osóby czarnoskórej, starej i młodej.

Trzej Królowie

Zwyczaje

W dniu Święta Trzech Króli zwyczajowo święci się złoto i kadzidło. Tradycja ta powstała na przełomie XV i XVI wieku. Poświęconym kadzidłem okadzano domy i obejścia, aby urchonić ich mieszkańców przed chorobami i nieszczęściami. Ten sam cel miało dotykanie złotem całej szyi.

Zwyczajem był uroczysty obiad, którego uwieńczeniem było tradycyjne ciasto z migadłem. Tak, dokładnie: z jednym migdałem, albowiem ten, komu udało się go znaleźć w swoim kawałku ciasta, otrzymywał miano „króla migdałowego”.

Inną znaną tradycją było chodzenie dzieci po domach. Najmłodsi nosili ze sobą gwiazdę i pukali do okolicznych domów. Od mieszkańców w darze otrzymywali rogale, tzw. „szczodraki”. Podczas święta śpiewano również kolędy o Trzech Królach, a przy kościołach stały stragany, na których sprzedawano kadzidło i kredę.

Jak obecnie obchodzi się święto Trzech Króli w Polsce?

Nie spotkamy już niestety dziecięcych kolędników, ani nie pieczemy ciast z migdałem, nie oznacza to jednak, że Święto Trzech Króli w Polsce zanika, wręcz przeciwnie. Tego dnia w kościołach katolickich organizowane są uroczyste msze. Od XVI wieku niezmiennie święci się też kadzidło i złoto. Kredę zaczęto święcić trochę później, bo dopiero w XVIII wieku. Zwyczajowo po powrocie z mszy wierni powinni okadzać swoje domy poświęconym kadzidłem i napisać kredą na drzwiach wejściowych litery K+M+B. Przyjęło się jednak, że robi to ksiądz wraz z ministrantami podczas corocznej kolędy, która odbywa się w różnych terminach, ustalanych przez każdą parafię indywidualnie.

K+M+B znaczenie

Początkowo interpretowano je jako inicjały Trzech Króli. Do dziś wielu z nas żyje w takim błędzie. Jednakże litery K+M+B są skrótem łacińskiej inskrypcji: Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi).

Orszak Trzech Króli

W wielu miastach w naszym kraju podczas święta Objawienia Pańskiego organizowane są uroczste orszaki, zwane Orszakiem Trzech Króli, są to uliczne jasełka połączone z kolędowaniem.

Gdzie możemy zobaczyć Orszak Trzech Króli?

Orszaki organizowane są między innymi w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Bydgoszczy, Gdańsku, Toruniu, Szczecinie i Wrocławiu.

Orszak Trzech Króli

Mirra, kadzidło i złoto: symbolika

Według ewangelii św. Mateusza Trzej Królowie przynieśli Jezusowi w darze mirrę, kadzidło i złoto.

Mirra - symbol wypełniania się proroctw i zapowiedź śmierci Zbawiciela.

Kadzidło - symbol godności kapłańskiej. W chrześcijaństwie jest również symbolem modlitw unoszących się do Boga.

Złoto - symbol godności królewskiej.

Nie masz z kim wybrać się na tradycyjny Orszak Trzech Króli? Zarejestruj się na portalu randkowym i znajdź miłość na całe życie!

Źródło:

https://pl.wikipedia.org

[nk]

Udostępnij ten artykuł na: