Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Śpij i chudnij!

19.sierpień 2014
Śpij i chudnij!

Jeśli starasz się schudnąć, a próbujesz już wszystkich innych metod, spróbuj czegoś prostego. Wyśpij się! Czy wiesz, że organizm najszybciej chudnie kiedy śpi?

Chodzi o tak zwaną dietę snu. Zakłada ona, że organizm jest wstanie zbilansować wagę, a także naprawić sam siebie poprzez odpoczynek. Pomimo iż wiele ludzi nadal uważa, że spanie to strata czasu i nieustannie wydłużają swoją aktywność by zyskać więcej godzin. Ten fenomen zaczyna się już od studenckich lat, w których to studenci próbują nadrobić semestr przez noc. Ich ciała krzyczą o pomoc. Ludzie pracujący po pracy wolą iść z przyjaciółmi pooglądać telewizje, natomiast najsłodsza rzecz na świecie jaką jest spanie zastępują tonami czekolady.

Dieta snu jest skuteczna przy zachowaniu następujących zasad:

  1. Kiedy śpimy to nie jemy, a nasz organizm dalej spala kalorie.
  2. Ciało wraca do swojej równowagi.

Kiedy jesteśmy niewyspani lub jeśli cierpmy na chroniczny brak snu nasze ciało jest wyprowadzone z równowagi hormonalnej. Czy się nam to podoba czy też nie, nasze ciało potrzebuje pomocy chemicznej, które są regulowane hormonami. Jeśli jesteśmy długo zmęczeni, poziom serotoniny spada w naszym organizmie. Serotonina odpowiada za spokój, a spadek hormonu gherliny skutkuje uczuciem głodu. Logiczne na pierwszy rzut oka wynika, że zmęczenie skutkuje uczuciem głodu. Gdy jesteśmy wyczerpani potrzebujemy więcej energii, dlatego jemy więcej. Do tego popadamy w depresje a szukamy spokoju jedząc czekoladę, lody lub inne łakocie, które nam na krótką chwilę przynoszą ukojenie.

spanie_uroda

Unikaj tabletek nasennych

Jeśli już ktoś zdecyduje się poddać sennej kuracji i pokusi się skorzystać z proszków nasennych musi wiedzieć o tym, że sporo ryzykuje. Proszki nie rozwiązują problemu bezsenności, nie należy też sięgać po leki z "hormonami snu", gdyż grozi to problemami z tarczycą, a to tylko czubek góry problemów.

Połóżcie się spać, wtedy kiedy jesteście senni. Posłuchajcie się swojego organizmu. Należy spać minimalnie siedem albo osiem godzin dziennie. Nie należy natomiast spać też zbyt długo, gdyż przespanym można być również zmęczony. Idealnie jest położyć się spać przed północą, tak jak nasze babcie rzekają, że jedna godzina spania przed północą to tak jak dwie po połnocy.

Co na wieczór?

Na noc nie należy jeść niczego słodkiego, ani spożywać węglowodanów, które zaburzają proces spalania i ciało nie czerpie energii z zasobów tłuszczu, a z tego co spożyliśmy, obciąża też prawidłowe trawienie w nocy.

Relaks przed zaśnięciem

Jeśli chcecie się porządnie wyspać i naprawdę odpocząć, nie pracujcie. Zaniechajcie jakiejkolwiek aktywności fizycznej czy mentalnej. Przed spaniem najlepiej jest przeczytać odpowiednią księżkę lub przytulić się do partnera w łózku. Nie ćwiczcie, ani nie chodźcie biegać po ósmej godzinie wieczorem. Nie budźcie organizmu, gdyż ciało wypełni się hormonami, które pobudźą was do dalszego działania, a wasz mózg już nie pozwoli reszcie organizmu zasnąć.

[paf]

Udostępnij ten artykuł na: