Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Skąd się wziął Święty Mikołaj?

6.grudzień 2017
Skąd się wziął Święty Mikołaj?

Dzisiaj, 6 grudnia obchodzimy Mikołajki. Grzeczne dzieci otrzymują prezenty, niegrzeczne zaś rózgę. Skąd wziął się ten zwyczaj?

Święto świętego Mikołaja, w Polsce tradycyjnie zwane Mikołajkami, obchodzimy ku czci świętego Mikołaja, będącego niegdyś biskupem Miry. Znane było już w średniowieczu, kiedy to w wiligię tego dnia święty Mikołaj, czy też raczej osoba przebrana za niego, rozdawała dzieciom prezenty. Obecnie dziec w Polsce zwyczajowo otrzymują prezenty dokładnie 6 grudnia. Warto chyba nadmienić, że do XIX był to w naszym kraju dzień wolny od pracy. Dopiero w 1969 roku Kościół katolicki zniósł święto, aktualnie jest to już tylko tzw. wspomnienie dowolne.

Święty Mikołaj to postać autentyczna

Urodził się około 270 roku w Patarze. Był jedynym dzieckiem bogatej pary, która długo starała się o potomka. Od swych najmłodszych lat wyróżniał się pobożnością i niezwykłą wrażliwością na niedolę bliźnich. Kiedy stracił rodziców, chętnie podzielił się swoim majątkiem z potrzebującymi. Został wybrany biskupem Miry (współcześnie Demre) i nieustale podbijał serca wiernych swoją gorliwością i troskliwością. Mówiono, że potrafił czynić cuda, co przysparzało mu jeszcze większej chwały.

Kiedy cesarz Konstantyn I Wielki skazał trzech młodzieńców z Miry na karę śmierci za drobne wykroczenie, św. Mikołaj osobiście wybrał się w podróż do Konstantynopola, aby prosić o ich ułaskawienie. Pewnego razu swoimi modlitwami udało mu się uratować rybaków podczas gwałtownej burzy. Dlatego też został m.in. patronem marynarzy i rybaków. Kiedy w okolicy zapanowała zaraza, usługiwał chorym narażając przy tym własne życie. Legendy głoszą, że święty Mikołaj wskrzesił trójkę ludzi, których hotelarz zamordował za nieuregulowanie rachunku.

Ciekawostka: W Europie zachodniej, w czasach średniowiecza święty Mikołaj był uznawany za patrona dzieci. W niektórych rejonach powstał zwyczaj wybierania na Mikołajki dziecięcego biskupa, który symbolicznie przejmował władzę.

Skąd pomysł ze skarpetami i kominem?         

Kolejna legenda głosi, że pewien człowiek, któremu los nie sprzyjał, zdecydował się sprzedać swoje trzy córki do domu publicznego. Kiedy dowiedział się o tym święty Mikołaj, zakrał się w nocy pod ich dom i przez komin wrzucił trzy sakiewki z pieniędzmi. Wszystkie wpadły prosto do pończoch i trzewiczków, które córki pozostawiły przy kominku do wyschnięcia. Dlatego też, w krajach, w których korzystano z kominów powstał zwyczaj umieszczania prezentów w bucikach lub skarpetach. Wszędzie tam, gdzie kominy nie były w użyciu, Mikołaj pozostawia prezenty pod poduszką śpiącego dziecka.

Baśniowy Mikołaj

Dzisiaj Mikołajki często są łączone z baśniową postacią Świętego Mikołaja. Święty Mikołaj mieszkający w Laponii to sympatyczny grubasek z białą brodą ubrany tradycyjnie w czerwono-biały strój. Towarzystwa dotrzymuje mu grupa elfów. W czasie Świąt Bożego Narodzenia wyrusza, w saniach ciągniętych przez renifery, rozdawać prezenty dzieciom na całym świecie.

Mikołajki

Co kraj, to obyczaj

Holandia

Tam odpowiednikiem Mikołaja jest Sinterklaas, który w każdą ostatnią sobotę listopada przypływa statkiem do miasta, aby po chwili paradować na białym koniu po mieście. Odwiedza też między innymi parę książęcą. Napotkanych na swej drodze pyta: Czy byłeś grzeczny w tym roku? Mieszkańcy Holandii dnia 5 grudnia szukają prezentów w różnych, najdziwniejszych miejscach.

Włochy

La Befana – włoski odpowiednik świętego Mikołaja, jest złośliwą wróżką, o odrażającym wyglądzie czarownicy. Lata na miotle i obdarowywuje dzieci prezentami w nocy z 5 na 6 stycznia, czyli podczas Święta Trzech Króli. Niegrzeczne dzieci od Befany mogą zastać w skarpecie zamiast prezentów popiół, czosnek, lub cebulę.

Hiszpania

W Hiszpanii, podobnie jak we Włoszech, dzieci otrzymują prezenty 6 stycznia. Wręczają im je Los Reyes Magos: Kacper, Melchior i Baltazar, czyli Trzej Królowie. 6 stycznia, przed snem należy przygotować dla trzech króli kieliszki z sherry oraz marchewkę – dla wielbłądów, na których przybędą.

Rosja

Tam prezenty wręcza znany również u nas Dziadek Mróz - Дед Мороз (Морозко). Towarzyszką jego podróży jest Śnieżynka - Снегурочка. Dzieci w Rosji na prezenty muszą jednak poczać aż do nocy sylwestrowej, dopiero wtedy Dziadek Mróz wraz ze Śnieżynką przynoszą grzecznym dzieciom upominki.

Niemcy

Frau Berta – niemiecki odpowiednik Św. Mikołaja. Przypomina trochę włoską Befanę. Frau Berta jest odrażająca, ma ogromne stopy i nos. Jednakże podobnie jak Mikołaj – do domów dostaje się przez komin.

Anglia

W krajach anglojęzycznych Mikołaj nazywa się Santa Clause lub Father Christmas. Przynosi prezenty dla dzieci w wigilię Bożego Narodzenia. Przed świętami dzieci zwyczajowo piszą do świętego listy ze swoimi życzeniami. List musi zostać wrzucony do kominka, aby z pomocą dymu mógł dolecieć aż do nieba.

Francja

Dame Abonde kolejny kobiecy odpowiednik Świętego Mikołaj. Dame Abonde jest dobrą wróżką, która odwiedza grzeczne dzieci w noc sylwestrową i rozdaje im prezenty.

W Polsce, Mikołajowi zazwyczaj towarzyszą Aniołek i Diabełek, którzy pomagają mu rozdawać prezenty. Spotkasz ich dzisiaj w każdym większym mieście, takim jak Warszawa, Katowice, Poznań, czy Bydgoszcz.

[nk]

Źródła:

http://www.krainamikolaja.pl

Udostępnij ten artykuł na: