Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Seszele: miejsce, które po prostu musisz zobaczyć!

6.październik 2016
Seszele: miejsce, które po prostu musisz zobaczyć!

Państwo wyspiarskie Seszele ma tę zaletę, że można tam jeździć na wakacje przez cały rok. Obojętne którą wyspę wybierzesz: Mahé, Praslin, czy La Digue, i tak przywieziesz ze sobą całe mnóstwo niezapomnianych wrażeń! Poznaj bliżej Republikę Szeszeli, jej romantyczny urok i już dziś zaplanuj swoją szeszelską przygodę!

Archipelag Szeszele tworzy 115 wysp pochodzenia wulkanicznego i koralowego na Oceanie Indyjskim, znajdujących się około 1 500 km od wybrzeży Afryki. Znajdziemy tam dwa rodzaje wysp – Wyspy Wewnętrzne (Mahé, Praslin, La Digue, Silhouette itd.) i Wyspy Zewnętrzne (St. Pierre, Providence, Aldabra). Zdecydowana większość obywateli (98%) mieszka na Wyspach Wewnętrznych, największą z nich jest Mahé, na niej też znajduje się stolica kraju Victoria. Wyspy Zewnętrzne kształtem przypominają płaskie koralowe atole, wstęp na niektóre z nich wymaga specjalnego pozwolenia.

Mahé

Wszystkie loty międzynarodowe lądują na wyspie Mahé, w stolicy Szeszel, Victorii. Jej powierzchnia wynosi 155 km2. Żyje tam najwięcej obywateli, bo aż 72 000. Victoria znajduje się na północnym zachodzie wyspy. Możesz tu znaleźć port wodny, który służy nie tylko do przewozu pasażerów, ale również do transportu towarów w wielkich kontenerach. Miasto pełne jest wąskich uliczek, targów i indyjskich sklepów. Hinduska świątynia zachwyci Cię swoją niezwykłą atmosferą, pamiętaj jednak przed wejściem zdjąć buty! Inaczej nie będziesz mógł podziwiać typowych, kolorowych rzeźb hinduskich bogów i złotych ołtarzy.

hinduska świątynia

W centrum Victorii, na Revolution Avenue, stoji piękna drewniana budowla, nazywa się Kaz Zanana, została postawiona w 1915 roku i służy dzisiaj jako galeria główna artysty George Camillea. Malarz jest rodowitym Seszelczykiem, zatem to oczywiste, że motywem przewodnim jego obrazów jest archipelag Seszele. Przy spojrzeniu na pojedyńcze dzieła, staje się jasne, że źródło inspiracji na wyspach jest niewyczerpane.

Praslin

Na drugą największą wyspę Praslin możesz się dostać samolotem z Air Seychelles, lub łodzią. Oba sposoby podróży dostarczą Ci wyjątkowych wrażeń. Lot trwa około 15 minut, samolot jest tak mały, że siedzisz właściwie obok pilota, ktory stara się utrzymać odpowiednią wysokość - na tyle nisko, abyś mógł podziwiać piękno wyspy z lotu ptaka. Podróż łodzią potrwa godzinę, która może okazać się niezwykle długa jeżeli ocean akurat jest wzburzony, a łódź kołysze się na falach. Często się zdarza, że o papierowe torby proszą nawet miejscowi, którzy jakby się mogło wydawać, są przyzwyczajeni do rodzaju transportu.

Na wyspie Praslin żyje około 8 000 ludzi, większość z nich to rodzimi Kreole, potomkowie Afrykanów i francuskich kolonistów, którzy mówili po kreolsku. Indusi są tam w mniejszości, mają jednak wszędzie po całej wyspie swoje sklepy z tradycyjną żywnością. Większość Seszelów deklaruje, że są wyznania rzymskokatolickiego, a wiara jest dla nich na pierwszym miejscu.

wyspa Praslin

Praslin jest pełen pięknych plaż, z najdelikatniejszym białym piaskiem i turkusowym morzem, z masywnymi grafitowymi głazami. Znajdziesz tutaj długie plaże, takie jak Anse Government na północy, lub Grand Anse na południu wyspy. Oprócz tego są tam małe, urokliwe plaże, które możesz mieć na wyłączność, na przykład Anse Citron. Za jedną z najlepszych plaż została uznana Anse Lazio, jednakże subjektywnie oceniono Anse Georgette, na połódniowo zachodnim końcu wyspy, za tę najpiękniejszą. Aby dostać się na najbardziej romantyczną plażę, musisz przejść przez hotelowy resort Lemuria i miejskie pole golfowe. Kawałek dalej na południe, znajduje się to najlepsze miejsce na podziwianie zachodów słońca - plaża Anse Kerlan. Uwaga, słońce na Seszelu, w okresie zimowym (w sierpniu) zachodzi już po godzinie 18, później całkowita ciemność następuje dosłownie w okamgnieniu.

Seszele są prawdziwym rajem dla miłośników kokosów. Na każdym rogu rosną palmy z niezwykle bogatym urodzajem tych wyśmienitych owoców. Jeżeli nie rosną one na terenie prywatnym, a Ty jesteś wystarczająco zdolny, możesz bez problemu urwać kokos dla siebie. Na plażach można znaleźć wiele spadniętych kokosów, zakrytych piaskiem. Wystarczy mieć z sobą maczetę, lub większy nóż i już po kilku dniach intesywnych ćwiczeń, będziesz w stanie otworzyć kokos w przeciągu jednej chwili. Do perfekcji brakuje już tylko wyciągnąć słomkę i popijać cudowną, świeżą, kokosową wodę z białym, słodkim miąższem.

palma kokosowa

Po wyspie możesz poruszać się na trzy sposoby, nie licząc jazdy autem, ponieważ wypożyczenie go jest całkiem zbyteczne na powierzchni 38 km2. Sposób podróży dostosuj do celu swojej wyprawy. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się asfaltowa ulica. Krotsze odległości możesz bez problemu pokonać na rowerze, tylko w niektórych miejscach droga jest stroma. Po południowo zachowniej części wyspy prowadzi droga pełna serpertyn, tuż obok Parku Narodowego Vallée de Mai, którą możne przejeżdżać jedynie autobus. Podróżowanie autobusem jest bardzo tanie, a zarazem warte spróbowania.

Fauna i flora

Piesze wycieczki śródlądową dżunglą mają swój urok. Spacerujesz dziewiczą przyrodą i podziwiasz tutejszą, dziko rosnącą florę – owoce, takie jak: chlebowiec różnolistny, chlebowiec właściwy, mangostan właściwy, orzechy nerkowca, banany, ale także wanilię, cynamon i wiele innych. Nie musisz obawiać się, że na Twojej drodze pojawi się niebezpieczne zwierze, ponieważ żadne takie na Seszeli żadne takie nie mieszka. Nie żeby seszelska fauna nie była różnorodna. Znajduje się tu wiele endemicznych rodzajów zwierząt, Możesz tu zobaczyć wiele, pięknych kolorowych ptaków. Wieczorem budzi się do życia wielki nietoperz Rudawka malajska (ang. flying fox). Lata po niebie z szeroko rozłożonymi skrzydłami. Kiedy zajdzie słońce, wychodzą w ukrycia małe brązowe jaszczurki i jasno zielone gekony, które wyruszają na poszukiwanie pożywienia w postaci owadów.

Wiele zwierząt mieszka nie tylko na lądzie, ale też w oceanie. Na przykład, podczas nurkowania na małej wyspie Saint Pierre zobaczysz ryby w każdym mozliwym kolorze, o różnej wielkości i kształce, oprócz tego ośmiornice, płaszczki, mątwy i inne. Jeżeli będziesz mieć szczęście, dojrzysz stado delfinów, skaczących nad powierzchnię wody z niezwykłą prędkością. Jednakże najciekawszym ze wszystkich dziko żyjących zwierząt na archipelagu Seszelskim jest bez wątpienia lądowy Żłów olbrzymi. Mozliwość spotkania dwustuletniego stworzenia, karmienie go i obeserwowanie wywoła w Tobie przyjemne uczycie konsternacji i zachwytu. Te przyjazne żółwie możesz odwiedzić na wyspie Curieuse, która znajduje się 7km na północ od Praslinu. Możesz się tam dostać małą łódką motorową.

Żółw olbrzymi

Sercem wyspy Praslin jest Park Narodowy  Valée de Mai, który jest jednocześnie najwięszym lasem pierwotnym Seszel, rosną tam dzikie endemiczne palmy kokosowe Coco de Mer. Owoce tej palmy, których wielkość wynosi średnio aż 50cm, a waga 30kg, skrywają w sobie nasionka o wadze 17kg! Mają dziwny kształt, przypominający ludzką postawę. Miliony lat izolacji pozwoliły wzniknąć tutaj różnym rodzajom zwierząt i roślin, których nie znajdziesz nigdzie indziej na świecie. Możesz tu obserwować Seszelską papugę czarną, wielkiego Praslinskiego ślimaka lub brązowego Gekona olbrzymiego. Ten wyjątkowy Park Narodowy, w 1938 roku trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

La Digue

Wyprawa łodzą z Praslina na czwartą co do wielkości Wyspę Wewnętrzną - La Digue, trwa niecałe 15 minut. Mieszka tutaj około 3 000 obywateli. Ze względu na niezwykle małą powierzchnię wyspy (10 km2), możesz ją całą przejechać na rowerze w ciągu jednego dnia. Rower możesz sobie wypożyczyć za rozsądną cenę, w którejś z wielu wypożyczalni znajdujących się w pobliżu przystani. Grand Anse to jedna z największych plaży na południowym wschodzi wyspy, z nieokiełznanym moerzem i wielkimi falami. Na południowo zachodnim wybrzeżu znajduje się naturalny kompleks L’Union Estate, gdzie możesz zobaczyć tradycyjną metodę przetwarzania dojrzałych, brązowych kokosów, Żółwia olbrzymiego lub plantacje palm kokosowych i wanilii. Z tego rezerwatu łatwo dostaniesz się na legendarną plażę Anse Source D’argent, która jest najczęściej fotografowaną plażą na świecie. Nie ma się czemu dziwić, piekne, monumentalne granitowe kamienie, które poskładane są na siebie jakoby boską ręką, zapierają dech w piersi.

plaża La Digue

Informacje ogólne na koniec

Wyspy Seszelskie mają tę zaletę, że możesz wybrać się tam na wakacje kiedykolwiek w ciągu roku. Różnica temperatur pomiędzy okresem zimowym (maj- październik) a letnim (listopad – kwiecień) wynosi około 6 °C. Największe opady są w okresie letnim, czyli w grudniu, pod koniec roku. Jednym z języków urzędowych jest język angielski. Płaci się tam rupiami seszelskimi, jeden złoty polski to około 3,48 rupii. Mimo tego, że w stolicy Viktorii, na wyspie Mahé, znajduje się bank centralny, banknoty oraz monety wyrabiane są i przywożone aż z Wielkiej Brytanii. Ponieważ większość produktów jest przywożona na wyspy, ceny są tutaj znacznie wyższe niż w Polsce, jedzenie w sklepie kosztuje 1,5-2 razy więcej, za dużą kolację zapłacisz w przeliczeniu około 318zł.

Seszele warte są zobaczenia! Z pewnością oczarują każdego niezależnie od tego, czy jest miłośnikiem przyrody, czy po prostu pragnie odrobiny relaksu. To prawdziwy raj na ziemi.

[mon]

 

Udostępnij ten artykuł na: