Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Serce kontra rozum - czyli o tym, jak podejmować dobre decyzje

31.maj 2019
Serce kontra rozum - czyli o tym, jak podejmować dobre decyzje

Ciągła walka pomiędzy tym, co podpowiada ci serce, a tym co podpowiada rozum musi kiedyś mieć swój kres. Kogo słuchać częściej? Otóż, równowaga to potęgi klucz... Jak ją osiągnąć?

Powinno się słuchać rozumu czy serca? To jedno z najczęstszych pytań, które sobie zadajemy. Komu, kiedy i czemu dać pierwszeństwo? Myślałeś kiedyś o tym, abyś nie mógł tak po prostu powiedzieć nie? Nie zwracałbyś uwagi na to co mówi Ci serce ani na myśli krążące po głowie i bezmyślnie odpowiadał na wszystko TAK.  Z pewnością narobiłoby to w twym życiu wielkiego bałaganu. W związkach przede wszystkim. Gdzie jest równowaga między uczuciem a rozumem?

Równowaga znajduje się gdzieś pomiedzy rozumem a sercem. Ze znalezieniem równowagii  i podejmowaniem decyzji mamy do czynienia co chwilę, na przykład na zakupach, kiedy zastanawiamy się, który produkt kupić. Dylematy pojawiają się także w związkach i tutaj z podjęciem decyzj bywa o wiele trudniej, natomiast ich efekt końcowy może mieć swoje niemiłe konsekwencje. W twojej głowie przebiegają różne analizy konkretnych problemów, najróżniejsze konkluzje i rozumne posunięcia. Właśnie dzięki tym kłębiącym się myślom jesteś w stanie wytworzyć i przeanalizować ewentualne za i przeciw. Wiele Twojich decyzji może opanować strach, który wpływa na ciebie negatywnie.  Twój rozum zazwyczaj boji się tego, że straci „lekkość” podejmowania decyzji i chętniej będzie się skłaniać ku temu najłatwiejszemu rozwiązaniu. Czasem jednak konieczne jest odrzucenie wygody i sprawdzenie na własnej skórze tego gorszego wariantu. Inaczej nie przekonamy się, czy nasze obawy były słuszne. Jeśli tego nie zrobisz, będziesz się ciągle zastanawiać: „a co by było gdyby...”. Przestań ograniczać sam siebie swoją pobłażliwością i lenistwem.

Serce to nie tylko mięsień

W sercu znajduje się nasza intuicja, to dzięki niemu powinniśmy wiedzieć co dla nas jest najlepsze. Ciężko jest postrzegać świat samym sercem. Wyobraź sobie jak byś się zachowywał, gdybyś był dzieckiem? Jako małe, naiwne stworzenie nie znałbyś czegoś takiego jak odmowa, strach, nie wahałbyś... Jak myślisz, co byś zrobił? Napisałbyś do niej? Zaprosił na randkę? Tak, ponieważ nie ograniczałby Cie rozsądek ani „dziwne” myśli. Codziennie w twojej głowie pojawia się mnóstwo możliwości i tylko od Ciebie zależy którą z nich zrealizujesz. Wybierasz obiad w restauracji, postanawiasz się rozejść lub odwrotnie – wrócić do ukochanej. Egzystuje też wiele decyzji, które podejmujesz nawet o tym nie wiedząc. Niektóre postanowienia będą miały krótkotrwały wpływ na Twoje życie, niektóre wprowadzą do niego zmiany na stałę. Za tego rodzaju decyzje, odpowiedzialność musisz wziąć tylko i wyłącznie na siebie.

Jak podejmować dobre decyzje?

Zanim cokolwiek postanowisz, musisz nauczyć się na zatrzymywać się na chwilkę i wykorzystywać całą masę podświadomych impulsów, rad, zaleceń, przeczuć, tak abyś mógł spożytkować wszystkie odpowiedzi i bodźce, które się pojawiają, a które masz do dyspozycji. W trakcie tej przerwy będziesz musieć rozważyć, czy to co chcesz zrobić jest dla Ciebie naprawdę tym najlepszym. Musisz ustalić swoje priorytety, co jest dla Ciebie naprawdę w życiu ważne. Do tych najcenniejszych wartości, dla większości ludzi, należą zdrowie i rodzinaKażdego dnia musisz pamiętać o tych najważniejszych wartościach, stale je sobie przypominaj. Oczywiście niekiedy łatwiejszą decyzją będzie iść z prądem, ale niestety może to mieć dla Ciebie o wiele gorsze konsekwencje. Odpowiadanie na wszystko TAK, nie jest dobrym rozwiązaniem. Wiesz co niesie za sobą ta decyzja, którą chcesz podjąć? Czy już dokładnie przeanalizowałeś wszystkie dostępne możliwości?

o   Porządnie przeanalizuj problem i wszystkie alternatywy

Jeśli będziesz się zastanawiać nad odejściem z obecnej pracy i spróbowaniem sił w czymś zupełnie innym, musisz rozważyć następstwa tej decyzji oraz możliwości, które mogą się pojawić. Kolejnym problemem może być na przykład to, czy do pracy w ogóle chodzić, czy nie lepiej będzie otworzyć własną firmę. W przypadku tego rodzaju dylematu należy być nad wyraz uważnym. Poważną decyzją, nad którą będziesz musieć się porządnie zastanowić jest również wzięcie ślubu. Czy to naprawdę on/ona? Czy ma to jakąś przyszłość? Gdzie będziemy za pięć lat?

o   Bądź otwarty na wszystkie alternatywy i myśl kreatywnie

Nie mamy tu na myśli abyś robił szalone rzeczy, czy realizował niedorzeczne pomysły. Jednakże kiedy już pojawi się jakaś dobra alternatywa, nie odrzucaj jej lecz spróbuj dać szansę, a przynajmniej ją rozważ. Pomóc mogą rodzina i przyjaciele, ponieważ jak mówi przysłowie: „Co dwie głowy to nie jedna”, a im tych głów więcej tym lepiej :).

o   Oddychaj głęboko, medytuj, spaceruj

Masz przed sobą naprawdę ważną decyzję, głowa mówi jedno, serce drugie, a ty nie wiesz kogo posłuchać? Uspokój się, zrób sobie przerwę, weź głęboki oddech, przemyśl to, wybierz się na urlop lub wyjedź gdzieś na weekend. Daj sobie czas na przeanalizowanie wszystkich za i przeciw, zastanów się co wiąże się z tym przyjemnego, a co złego. Obserwuj jakie wywoła to u Ciebie emocje.

o   Myśl i obserwuj swoje uczucia

Jeśli rozważasz zmianę, czy to w związku, w pracy czy w którejkolwiek dziedzinie życia, spróbuj wczuć się do nowej sytuacji. Kiedy będziesz mieć chwilę wolnego czasu, zamknij oczy i wyobraź sobie, szczegółowo, jak by to, nad czym się zastanawiasz mogło wygladać oraz czy ma szansę działać na dłuższą metę. Czy to wyobrażenie wzbudziło w Tobie spokój, wolność, żal, a może szczęście? W takiej chwili decydować będzie przede wszystkim Twoje serce.

o    Ustal swoje największe wartości

Jest to rodzina? Zatem z pewnością nie będziesz się czuć dobrze zmieniając pracę na taką, do której będziesz musieć dojeżdżać jeszcze o godzinę dłużej. Są to pieniądze? Wówczas droga do pracy nie będzie dla Ciebie żadnym problemem. Będziesz mieć wysoką pozycję zawodową, pieniądze, jednak czy będziesz naprawdę szczęśliwy? Nawet jeśli masz zupełnie inne priorytetypostaw swą rodzinę i przyjaciół na pierwszym miejscu, zanim definitywnie podejmiesz decyzję.

o   Połącz swoje przeczucia z rzeczywistością

Masz jakiesz wewnętrzne przeczucia? Spróbuj się zastanowić co starają się Ci powiedzieć. Może to być tylko strach, który kiedy zniknie, sprawi że będziesz o wiele szczęśliwszy niż wcześniej i będzie to "warte zachodu". Być może obecne uczucie niepokoju i smutku... można zastąpić uczuciem szczęścia, ale oczywiście wymagać to będzie jakiś mniejszych lub większych zmian.

Posłuchaj swojego serca i znajdź swoją drugą połóweczkę na naszym portalu randkowym! Rejestracja jest całkowicie darmowa!  

[kač]

Udostępnij ten artykuł na: