Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Segregujesz śmieci?

9.sierpień 2016
Segregujesz śmieci?

Segregowanie śmieci to w ostatnch latach temat wielu dyskusji. Co o segregowaniu śmieci sądzisz Ty? Wiesz jak to należy robić?

Już w przedszkolu uczy się dzieci segregacji odpadków. Dzieci przede wszystkim jednak słuchają się swoich rodziców, zatem to oni w pierwszej kolejności powinni wbić im do głowy, że dla nich to drobiazg, ale dla naszej planety Ziemi, segregacja śmieci ma ogromne znaczenie. Ziemi nie możemy wymienić na inną, coś, co nie zostanie zlikwidowane od razu, może się rozkładać nawet kilka tysięcy lat. Istnieją też rzeczy, które nigdy nie ulegną rozkładowi. Dzisiejsza technologia pozwala na zrecyklingowanie tego typu przedmiotów, skoro mamy taką możliwość, dlaczego jej nie wykorzystać?

Lenistwo

Lenistwo jest główną przyczyną tego, że ludzie nie segregują odpadków. Jesteśmy wygodni i wolimy spędzać czas na oglądaniu telewizji czy przeglądaniu stron internetowych. Segregacja śmieci kojarzy nam się z wysiłkiem. Są to jednak zwykłe wymówki. Tak naprawdę w pewnym momencie stanie się to dla Ciebie normalne i już nawet nie będziesz zwracać uwagi, że jedne śmieci wrzucasz do innego kosza niż drugie. Wynoszenie śmieci również nie jest tragedią. Kontenery do segregacji śmieci znajdują się na każdym osiedlu, możesz je wyrzucić idąc do pracy lub podczas spaceru z psem. Nie będziesz musiał tego robić codziennie, maksymalnie raz lub dwa razy w tygodniu.

Brak wiedzy

Kolejnym powodem jest brak wiedzy na ten temat. Jak już wspomnieliśmy w przedszkolach i szkołach uczy się dzieci, gdzie powinno się wyrzucać jakie śmieci, dorośli jednak już mogli o tym zapomnieć lub nikt ich tego nie uczył, przez co nawet się nie starają. Nie są pewni, a to ich odstrasza. Jeżeli jesteś tym właśnie przypadkiem, poświęć chwilkę swojego czasu i przeczytaj ten artykuł do końca. Uzyskasz wszystkie potrzebne informacje.

Segregowanie i recykling

Wiele osób zna te pojęcia, mało kto wie, że nie oznaczają tego samego.

Segregowanie- to faza wyrzucania śmieci do właściwego kontenera.  

Recykling – przetwarzanie już posegregowanych rodzajów śmieci. Wynik recyklingu przynosi produkty takiej samej jakości jako sprzed niej. Dzięki recyklingu nie ma konieczności wyrabiania nowych nieulegających rozkładowi przedmiotów.

Co jeszcze, oprócz segregacji opadków i recyklingu, możemy zrobić dla naszej planety (i nas samych)?

Ponowne wykorzystanie – możesz po raz kolejny wykorzystać różne opakowania, czy butelki. W sklepach możesz kupić napoje, których butelki są zwrtone.

Zmniejszone spożycie – im mniej odpadów (opakowań itd.) będziemy produkować, tym mniej śmieci będzie, to logiczne. Gorzej to wygląda w praktyce. Możemy się jednak starać. Na przykład zamiast za każdym razem kupować nową plastykową reklamówę, zapakuj zakupy do plecaka. Dzięki temu unikniesz zbędnego odpadu, przecież z reklamówki musisz jedynie wyjąć zakupy, do niczego innego już Ci potrzebna nie będzie. Na tej samej zasadzie działa wiele innych rzeczy, musisz się tylko nad tym porządnie zastanowić.

Downcyklacja – proces technologiczny, podczas którego (tak samo jak podczas recyklingu) odpady są ponownie przetworzone, rezultat jest jednak o wiele gorszy od tego po recyklingu.

Upcyklacja – wykorzystuje materiały, które dopiero mogą stać się odpadem. Nie należy mylić ze zwykłym recyklingiem.

Teorię mamy za sobą, przejdzmy do rzeczy praktycznych, czyli „co do czego?”

recykling

Kolory kontenerów i ich przeznaczenie

Odpady segreguje się do różnych pojemników na odpady lub kontenerów (istnieją nawet podziemne). Co gdzie wyrzucić, a co z rzeczami, co doktórych nie masz pewności?

Na każdym materiale, który nadaje się d ponownego przetworzenia powinien znajdować się znak zwany wstęgą Möbiusa. Mowa tutaj o trójkącie równobocznym złożonym z trzech strzałek. W nim lub pod nim znajduje się numer, albo litery, na podstawie których możesz się dowiedzieć z jakiego rodzaju odpadem masz do czynienia.

Zielona i biała – szkło

Do zielonych i białych pojemników na odpady wrzuca się szkło. Jeżeli masz do dyspozycji oba, szkło musisz posegregować na podstawie barwy. Do zielonych wyrzucaj zielone i kolorowe szkło, do białych to przeźroczyste. Jeśli masz do dyspozycji tylko jeden kontener, nie musisz szkła segregować. Szło ma tą wspaniałą cechę, że może być recyklingowane bez końca. Do zielonych pojemników możesz wyrzucić również szyby z okien i drzwi.

Numerem recyklingowym są cyfry: 70, 71, 72 lub litery GL.

Czego tam nie wyrzucać? Ceramiki, porcelany, luster, szyb samochodowych, szkła pozłacanego lub opatrzonego metalem czy drutem.

Żółta – plastyk

Plasty otacza nas z każdej strony, dlatego należy do najczęściej segregowanych. Do żółtych kontenerów wrzucaj plastykowe butelki, które porządnie rozgnieć, aby zaoszczędzić miejsce. Gdzieniegdzie segreguje się kartony po napojach do oddzielnych pojemników. Oprócz plastykowych butelek, do żółtego konteneru wrzuca się również: folię, plastykowe siatki, reklamówki, kubeczki po jogurcie, produktach mlecznych, opakowania po kosmetykach, środkach czyszczących i piorących a także opakowania na płyty CD, DVD, czy piankowy polistyren w mniejszych kawałkach.

Ich numery recyklingowe to 1, 2, 4, 5, 6 oraz litery PET, HDPE, LDPE, PP, PS.

Czego tam nie wyrzucać? Tłustych pudełek z resztkami jedzenia czy środkami czystości, pokrywek, rur PVC oraz opakowań po środkach żrących i innych niebezpiecznych środkach.

Pomarańczowa – kartony

Pojemnik może być cały pomarańczowy, mieć pomarańczową pokrywkę lub pomarańczową naklejkę ze zdjęciem kartonu. Segreguje się w nim kartony po mleku, produktach mlecznych, winie lub soku. Przed wyrzuceniem zgnieć je.

Numery recyklingowe to: 81, 84 lub litery C/PAP.

Czego tam nie wyrzucać? Miękkich opakowań, np. po kawie. Upewnij się, że w opakowaniu nie zostały już żadne płyny ani pożywienie.

Niebieska – papier

Polacy w ciągu roku najwięcej zużyją właśnie papieru. Papier możesz oddać do składów zbiorowych, gdzie zapłacą Ci za każdy kilogram makulatury, ale i tak zdecydowanie najlepszym sposobem jest wyrzucanie papieru do niebieskich kontenerów. Jest przeznaczony na czasopisy, gazety, zeszyty, papierowe opakowania, wszystko z „tektury”, włącznie książek (z miękką okładką). Możesz tam też wyrzucić koperty z okienkiem, lub dokumenty z kancelarskimi spinaczami.

Ich numery recyklingowe to np.: 20, 21, 22 lub litery: PAP.

Czego tam nie wyrzucać? Dużej ilości makulatury, tłustych lub zanieczyszczonych papierow, folii bąbelkowej, zużytych chusteczek higienicznych, palet po jajkach, rolek papieru toaletowego. W żadnym przypadku nie wyrzucaj do tego konteneru zużytych pieluch!  

Brązowa - bioodpady

Mowa tutaj o odpadkach biologicznych, które ulegają rozkładowi, np. resztki z kuchni lub naturalnego pochodzenia odpadki z ogródka.

Urządzenia elektryczne i baterie

Zużyte baterie lub niedziałające urządzenia elektroniczne poddaje się tzw. ponownemu wykorzystaniu. Możesz je oddać do każdego sklepu z elektroniką.

Odpady niebezpieczne

Są to odpady, które mogą zagrażać zdrowiu ludzi oraz zwierząt. To, że są niebezpieczne poznasz po symbolu na opakowaniu (czaszka, ogień itd.). Należą do nich farby, rozpuszczalniki, kleje, oleje, leki, pestycydy i inne chemikalia.

Metal

Metale mogą zostać wykorzystane ponownie. Dlatego powinieneś je zanieść gdzieś, gdzie wykupią je od Ciebie jako drugorzędny surowiec.

Staraj się zrobić coś dla przyszłej generacji, nie marnuj zbytecznie surowców, czy materiałów i segreguj odpadki. Gdybyś nie miał pewności gdzie powinieneś wyrzucić jakiś przedmiot, odwiedź tę stronkę.

[Lil]

Źródła:

http://www.jaktridit.cz/

http://www.trideniodpadu.cz/

 

Udostępnij ten artykuł na: