Skąd się biorą? Jak się przenoszą? Można się nimi zarazić? Jak się ich skutecznie pozbyć?
Wesz to mały, bezskrzydły, pasożytniczy owad. Żywi się krwią wyssaną ze skóry głowy. Wszy są najczęstszym problemem dzieci, ale mogą pojawić się również u dorosłych. Mimo tego, że nie przenoszą żadnych chorób, potrafią bardzo uprzykrzyć życie, są zaraźliwe a ich ugryzienia wywołują świąd i podrażnienia skórne. Drapanie zakażonych miejsc może doprowadzić do infekcji. Wszawica jest bardzo zaraźliwa, może szybko przenosić się z człowieka na człowieka, zwłaszcza w różnych instytucjach, grupach, miejscach rozrywkowych lub gdziekolwiek indziej, gdzie możesz spotkać dużo dzieci. Wszy nie potrafią latać ani skakać, mają jednak swoje małe „pazurki”, które umożliwiają swobodne poroszanie się po włosach i skórze głowy. Jedna gnida, z której rozwinie się wesz, potrafi złożyć aż 500 jaj. Wszawica nie zawsze jest oznakiem złej, czy zaniedbywanej higieny. Może pojawić się u każdego, nie tylko u ludzi z niższym statusem społecznym. Występuje również u tych, którzy często myją włosy.
Mimo, że wszy są bardzo małe, są widoczne gołym okiem. Możesz zauważyć wesz albo jej jajka, które nazywamy gnidami. Wyglądają jak drobne, jasne albo brązowe kropki, które są przyczepione do każdego włosa z osobna. Gnidy to jajeczka, z których wylęga się wesz. Można by je porównać do łupieżu, istnieje nawet pewne prawdopodobieństwo, że je z nim pomylisz, różnica polega na tym, że nie da się ich usunąć ani trzepaniem ani czesaniem włosów. Wszy wylęgają się z jajeczek (gnid) w ciągu 1-2 tygodni. Po wylęgu są przeźroczyste lub białe i wyglądają niepozornie. Jajka mogą znajdować się zarówno tuż przy cebulkach włosów, jak i na całej ich długości. Dorosła wesz nie jest większa niż ziarenko sezamu. Najczęściej występują w okolicy uszu i ciemienia. Nieleczona wszawica, daje wszom możliwość żywienia się ludzką krwią kilka razy dziennie. Łaskotanie, swędzenie i podrażnienie, w zależności od wrażliwości skóry, może pojawić się nawet po paru dniach od ugryzienia. Skórę głowy prawdopodobnie pokryje czerwone owrzodzenie, którego drapanie może doprowadzić do infekcji bakteryjnych. Na wszawicę są najbardziej narażone dzieci, ponieważ mają większą tendencję do kontaktu fizycznego, dotykania głową głowy kolegi/koleżanki, czy pożyczania sobie czapek. Zwierzęta domowe nie mogą zarazić się wszami.
W aptece znajdziesz kilka preparatów, które gwarantują natychmiastowe zlikwidowanie pasożyta. Decydująca będzie jednak długość włosów. Jeżeli włosy są krótkie, wyleczenie wszawicy i pozbycie się gnid będzie o wiele łatwiejsze. W każdym razie nie możesz liczyć na to, że umycie włosów zwykłym szamponem rozwiąże problem. Proces leczenia trwa kilka dni, w przypadku długich włosów, nawet tygodni. Oprócz preparatu na wszy, należy zakupić również specjalny grzebień tzw. wszawik. Do niektórych droższych preparatów jest dołączany za darmo. Szampon przeciw wszom i specjalny grzebień pomogą Ci pozbyć się niechcianych pasożytów z głowy. Na gnidy jednak nie zawsze to wystarczy.
Muszą. Zdecydowanie na kilka dni dzieci powinny zostać w domu. Nie należy ich posyłać do szkoły już na drugi dzień po umyciu głowy i aplikacji preparatu. Jedno umycie nie rozwiąże problemu, musisz się trzymać wskazówek zamieszczonych na opakowaniu preparatu przeciwko wszom i kontrolować codziennie skórę głowy. Gnidy, które przeżyły możesz usnunąć z włosów paznokciem.
Źródło:http://www.healthline.com/health/lice/how-long-do-lice-live
[kač]