Jeden z dwóch dni w roku, kiedy dzień jest tak samo długi co noc - równonoc wiosenna. Przyjmuje się powszechnie, że wiosna rozpoczyna się 21 marca. Ten dzień, jednak różni się w zależności od wielu czynników, astronomowie przewidują, że w ciągu najbliższych trzydziestu lat, pierwszy wiosenny dzień przypadł w dniu 20 marca, a od 2047 równonoc występi o dzień wcześniej
Równonoc wiosenna jest związana z różnymi rytuałami, chociaż uważa się że trwa niecałe 24 godziny, jest to moment kiedy Słońce przechodzi nad równikiem, zrównując się ze znakiem zodiaku Baran. W tym stuleciu równonoc wiosenna 21 marca wydarzyła się w 2011, następna dopiero w 2102 roku. Godzina, w którym następuje równonoc wiosenna zmiania się co roku o 6 godzin do przodu, a w przestępnym roku wraca o 18 godzin.
W tym roku, magiczną siłę równonocy wiosennej wsparło częściowe zaćmienie słońca około dziesiątej rano.
Znanym ludowym zwyczajem związanym z wiosną jest palenie Marzanny. Słomiana panna (czarownica), ubrana w stare ubrania, najpierw jest podpalana, a potem wrzuca się ją do wody. Ogień, niszczący żywioł, który dodaje nowej siły, spali wszystko co złe, śmierć, głód, choroby, i wszystkie trudności i niepokoje związane z zimą. Zapalona symbolicznie postać następnie jest wrzucana do rzeki, najlepiej rwącej, aby odeszły czarne chmury.
Atmosfera się oczyści, dzięki czemu jesteśmy przygotowani wejść w nowy okres, z nową pozytywną energią. Po Marzannie, w dalszym etapie obrządku, przynoszona jest młoda gałąska, symbol nowej siły, radości i dobrobytku.
Kdy Słońce wejdzie już w równonoc, możecie pokusić się na spróbowanie jogi, powitać słońce, rozjastając dzień i cały weekend. Przejdźcie się na dworze, po świerzym powietrzu, napijcie się herbaty, zrelaksujcie, a może masaż, którzy przynosi ulgę zarówno ciału jak i psychice.
[paf]
Źródło: zdjęcie witanie wiosny Brian S / Shutterstock.com