Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

RECENZJA: Śmieć

17.marzec 2015
RECENZJA: Śmieć

Do polskim kin w listopadzie zawitała nowość brytyjskiego reżysera Stephena Daldryho z odważnym tytułem „Śmieć“. Twórzy w przeszłości publikowali filmy, który szokował widzów i krytyków takich jak Billy Elliot czy oskarowe Godziny i Laptop. Czy nowy film okaże się również wielkim sukcesem?

Głównymi bohaterami filmu, którego akcja toczy się w brazylijskich slumsach są trzej męźczyźni. Żyją z tego, że codziennie przeszukują tony śmieci w nadzieji, że nzjadą coś, co by mogli sprzedać lub użyć. Pewnego dnia znajdują portfel, która zawiera sporą sumę pieniędzy, a także wskazówki, które mogą wieść do czegoś większego. Zagubionym portfelem interesuję się również miejscowa skorumpowana policja, a za jej zwrot jest ogłoszona nagroda. Męźczyźni zamiast wziąść pieniądze, zajeli się swoimi sprawami. Na pomoc przychodzi personel miejscowej misji, w której chłopaki uczestniczyli, w roli głównej Martin Sheenem, i Rooney Marou.

Film nie zdobył żadnych nagród. Nie było o tym filmie żadnych większych publikacji, nie wspominano o nim dużo, co jest u tak znanego twórcy dość dziwne. Po obejrzeniu filmu, zrozumiałam dlaczego film nie należy do hitów. Głównym problemem jest impulsywny przebieg zdarzeń oraz suchy, nudny scenariusz. Postacie są wyblakłe, czarno białe, brak jest uzasadnienia motywacji ich czynów. Dochodzi do wielu szcześliwych oraz nieszcześliwych przypadków, np. kiedy policjant, odrazu wytypuje właściwych chłopów lub wtedy, gdy dzięki znajomości bardzo wąskiej ilości słów z j. angielskiego udaje się im rozwiązać rebus z Biblii. W filmie nie znajdziemy wyjaśnienia motywów postaci, „Smieć“ zaczyna bardzo szybko nudzić widza, który już czeka na rozluźnienie napięcia akcji, które nie przechodzi, zupełnie jak cały film. Plusem utwóru jest ciekawa muzyka oraz fotogeniczność Ria de Janeira.

Daldrymu się bardzo spodobał film jego rodaka Dannyho Boyla Milioner z chaty i podstanowił nakręcić coś podobnego. Wspólnym motywem obu filmów jest „długa historia“ i egzotyczne miejsce akcji, bieda oraz przemoc na dzieciach. Jak dobrze wiadomo, kiedy dwóch ludzi tworzy takie same dzieło, nie wychodzi identycznie, co i tym razem się potwierdza.

5/10

[mih]

Źródło:

Video: https://www.youtube.com/watch?v=PX1ZuBJMT40
Fotografie z oficjalnych stron filmu Śmieć:http://www.trashmovie.co.uk/

Udostępnij ten artykuł na: