Sezon rowerowy możemy oficjalnie uznać za otwarty. Zabierz swoją drugą połówkę na przejażdżkę rowerową. Pamiętajcie jednak o odpowiednim przygotowaniu.
Przed pierwszą przejażdżką na rowerze musisz skontrolować kilka rzeczy, w końcu przez całą zimę rower stał bez użytku. Możesz wybrać się do specjalizowanego serwisu albo - jeżeli jesteś zdolnym rowerzystą - spróbować samemu zająć się swoim środkiem transportu.
Każdy rower wymaga odpowiedniego rodzaju konserwacji, która pozwoli mu przetrwać w garażu lub innym schowku przez kilka miesięcy. Ogólny stan roweru można ocenić gołym okiem. Wystarczy przecież jedno spojrzenie, by zauważyć miękkie opony, uszkodzone siodełko, pękniętą obręcz, czy złamane szprychy. Wszystko to możesz naprawić sam i to w przeciągu zaledwie kilku minut.
Jedną z pierwszych rzeczy, które musisz zrobić tuż po wyjęciu roweru, to dokładnie go wyczyścić. Z pewnością znajduje się na nim spora warstwa kurzu i błota jeszcze z poprzedniego sezonu. Dopiero po umyciu roweru będziesz mógł się zdecydować co musisz zrobić, aby był gotowy do użytku. Później przygotuj sobie listę rzeczy, które będziesz potrzebował, takich jak np. pompka rowerowa, nowy łańcuch czy światła.
Aby jazda na kole była bezpieczna, musisz skontrolować również to, czego nie widać gołym okiem. Co mamy na myśli? Na przykład działanie świateł – tylnich i przednich oraz hamulce - zarówno przednie jak i tylnie. Bez działających świateł i hamulców nie możesz wyruszyć w żadną podróż.
Kiedy rower będzie już gotowy, nie pozostaje już tylko zaplanować trasę. Jeżeli planujesz zabrać se sobą swoją drugą połówkę, polecimy Ci kilka romantycznych miejsc, które powinniście razem odwiedzić.
Jedna z pierwszych tras rowerowych w Wielkopolsce.
Trasa: lekko pagórkowata, droga wiedzie głównie szosami o małym natężeniu ruchu, wiedzie przez kilka piaszczystych odcinków.
Długość: 110 kilometrów
Trasa wiedzie przez historyczny szlak handlowy z połoudnia do Krakowa. Zaczyna się w Leluchowie i prowadzi między innymi przez Muszynę, Pwiniczną-Zdrój, Rytro, Biskupice i Wieliczkę.
Trasa: podzielona na kilka odcinków, jeden główny i kilka dojazdowych
Długoś: prawie 800 kilometrów, prowadzi przez 35 gmin małopolski
Malowniczy krajobraz, czyli szlak rowerowy, który wiedzie wokół Morza Bałtyckiego. Biegnie przez tereny aż 9 państw.
Trasa: w cześci pokrywa się ze szlakiem latarni morskich, po drodze można zobaczyć aż 3; piękna trasa rowerowa wiedzie także przez Hel aż do Trójmiasta
Długość: w sumie prawie 8000 kilometrów
Najdłuższa trasa rowerowa w Polsce, jej pełna nazwa brzmi Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Wiedzie przez pięć wschodnich województw naszego kraju: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie.
Trasa: prowadzi przez asfaltowe drogi o niskim natężeniu ruchu
Długość: 2000 kilometrów
Idealna trasa dla miłośników nierównych nawierzchni, kolarstwa górskiego i downhillu. Jest to jedna z najpopularniejszych tras rowerowych i widokowych w Beskidach, biegnie przez grań Malinowej Skały.
Trasa: prowadzi przez górskie szczyty
Długość: 16 kilometrów, z czego 614 metrów prowadzi przez przewyższenia; szczyt leży na wysokości 1257 m.n.p.m
Możesz również wypróbować inne trasy rowerowe w Polsce, lub po prostu wybrać się na przejażdżkę po pobliskim parku, czy lesie. Nie masz z kim jeździć? Nie załamuj się! Zarejestruj się i poznaj kogoś, z kim będziesz mógł/a podróżować przez życie.
[kač]