Jesteś homoseksualistą/tką i szukasz partnera lub partnerki? Chcesz znaleźć kogoś, z kim spędzisz resztę życia? Myślisz, że homoseksualiści nie mogą mieć długotrwałego związku? Ci ludzie mogą żyć w takim samym związku, jak Ty. Najważniejsze, aby potrafili otwarcie przyznać się do swojej orientacji. Niewątpliwie jednak znalezienie tego odpowiedniego partnera to trudne zadanie.
Klasyczny związek, akceptowany przez społeczeństwo to związek kobiety i mężczyzny. Tego rodzaju par jest najwięcej na świecie. Z biologicznego punktu widzenia są one podstawą przetrwania gatunku ludzkiego. Homoseksualne, czyli jednopłciowe pary, są zaś jedynie tematem wielu dyskusji. Znalezienie odpowiedniego partnera, który będzie dla Ciebie wsparciem, będzie Cie respektować i pocieszać nie jest łatwe w ani jedym przypadku. Na znalezienie partnera, czy partnerki potrzebujesz trochę czasu, nie musisz się spieszyć. Skakanie z kwiatka na kwiatek aby uniknąć samotności nie jest dobrym rozwiązaniem. Partnera potrzebuje każdy z nas, niezależnie czy jesteśmy hetero czy homo. Istnieją homoseksualni ludzie, którzy wolą zostać sami niż przyznać swoją orientację. Wstydzą się i boją reakcji otoczenia. Każdy związek zaczyna się od pierwszego spotkania, pojawiają się pierwsze kłótnie, czasem kończy się to rozstaniem, związki par homoseksualnych są takie same i mają ten sam przebieg, co związki heteroseksualne. Życie osób homoseksualnych nie należy do prostych i sytuacja ta z biegiem czasu nie ulega znaczącej poprawie. Wciąż niektórzy będą patrzeć na tego rodzaju pary z obrzydzeniem. Aby homoseksualni ludzie mogli się poznać, najważniejsza dla nich jest anonimowość portalu randkowego. Każdy człowiek poznaje się inaczej, niektórym przychodzi to z łatwością, inni wstydzą się i mają na początku duże problemy. Idealne, oprócz anonimowych portali randkowych, są różnego rodzaju fora, strony społecznościowe itd.
Ludzie w Grecji i Japonii, w starożytności i średniowieczu, uważali, że jeśli starsi wojwnicy będą związani ze starszymi, będą silniejsi w boju. Nie można jednak tej teorii uważać za regułę wszystkich społeczeństw.
Przykładem może być sam Platon, ze starożytnej Grecji. Twierdził on nawet, że miłość pomiędzy dwoma mężczyznami jest lepsza, niż ta pomiędzy mężczyzną a kobietą. O homoseksualizmie wspominali też między innymi: Leonardo da Vinci, Michał Anioł i Shakespeare. Oczywiście motywy te w większości zostały zatuszowane, znaleźć można przede wszystkim motyw kobiet w sztuce zachodniej. Z tego rodzaju tematyką spotykamy się też w Chinach i Japonii.
W roku 1990 powstało wiele komedii amerykańskich, które przedstawiały pary tej samej płci. Od roku 1998 zaczęto w telewizji emitować serial który bardzo dobrze wszyscy znamy, Will i Grace. Serial odniósł ogromny sukces, opowiada historię o kobiecie i mężczyźnie, który rozstaną się tuż przed ślubem, ponieważ Will przyzna się do homoseksualizmu. W roku 2005 nakręcono film Tajemnica Brokeback Mountain, który otrzymał tyle samo krytycznych, co i pozytywnych recenzji na całym świecie. Sukces filmu uznaje się za prawdziwy kamień milowy na drodze do akceptacji praw homoseksualistów. Motyw tej samej płci pojawił się również w 1998 roku w grach video, konkretnie w grze Fallout 2.
Społeczność par homoseksualnych, którą można definiować jako grupę społeczną lesbijek, gejów i biseksualistów, nazywaną też LGBT community.
Prawo definiuje rejestrowany związek partnerski jako uznany prawnie związek dwóch osób. Zwolennicy stworzenia regulacji prawnych dla par osób tej samej płci uważają, że orientacja seksualna nie powinna wpływać na prawa obywateli i nie może być powodem do dyskryminacji w jakimkolwiek aspekcie życia społecznego. Osoby pozostające w związku z inną osobą tej samej płci nie powinny odczuwać nacisków ze strony środowiska by ukrywać swoją orientację seksualną, lub wstydzić się publicznego okazywania uczuć. Sympatycy rejestrowanego związku partnerskiego twierdzą również, że związki osób tej samej płci powinny być uznane, w tym samym lub podobnym stopniu, co związki osób różnej płci. Polska obecnie nie uznaje formalnych związków partnerskich, w tym tych zawartych w krajach, gdzie są one możliwe, choć kilkukrotnie składano propozycje ich uznania. Pierwszym krajem, który uznał rejestrowane związki partnerskie była Dania.
Zarejestrowany związek partnerski umożliwia uregulowanie wielu kwesti, między innymi:
Partnerstwo zostaje rozwiązane w momencie śmierci jednego z partnerów, czyli kiedy jeden z partnerów zostaje uznany za zmarłego, ale też po zmianie płci przez jednego z partnerów lub decyzją sądu. O rozwiązaniu partnerstwa decyduje sąd na prośbę jednego z partnerów, po udowodnieniu przez niego, że związek partnerski uległ rozkładowi. Jeżeli do prośby o rozwiązanie dołączy drugi z partnerów, nie ma konieczości składania dowodów rozkładu związku. Rozwiązanie partnerstwa jest o wiele łatwiejsze niż rozwód (rozwiazanie zwązku małżeńskiego).
Źródła: https://en.wikipedia.org/wiki/Same-sex_relationship
http://www.pravnilinka.cz/obcansky-zakonik/registrovane-partnerstvi
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rejestrowany_zwi%C4%85zek_partnerski
[kač]