Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Przygotuj się na Halloween!

29.październik 2015
Przygotuj się na Halloween!

Halloween – z czym się kojarzy Ci się to słowo? Większość z pewnością odpowie, że z wydrążonymi dyniami i poprzebieranymi kolędnikami, którzy starają się uzbierać jak najwięcej słodyczy. To drugie nie jest u nas mile widziane. W Polsce to święto staje się coraz bardziej popularne wśród najmłodszych, podczas gdy ci starsi uznają to święto za amerykańskie i z niechęcią znoszą widok dzieci w przebraniach. Według nich u nas powinny być obchodzone tylko te nasze, polskie święta.

Historia

Prawdą jest, że Halloween nie jest świętem powstałym w Ameryce czy w Anglii, choć tam jest najbardziej popularne, dlatego też wielu Polaków nie chce go obchodzić - przez nadmierną „amerykanizację”. Do Ameryki Halloween przywędrowało v XIX wieku wraz z imigrantami z Irlandii, którzy uciekali przed głodem. W Ameryce święto zyskało wielką sławę i rozszerzyło się na całym kontynencie. Wraz ze wzrostem amerykańskiej kultury przyjmowały je kolejne kraje. To „amerykańskie” Halloween, jakie wszyscy znamy, nie ma już dzisiaj nic wspólnego z pierwotnym świętem, którego korzenie sięgają mniej więcej do V wieku p.n.e., kiedy istniał jako tradycja Celtów.

Celtowie tak świętowali początek nowego roku – koniec lata a początek zimy. Ich wiara była związana z przyrodą oraz kręgiem życia i śmierci. Święto dotyczyło najbardziej magicznej nocy, nazwanej na cześć ich boga, magiczną nocą Samhain. Samhain (wymowa: sah-win, sau-in) był zgodnie z celtycką wiarą panem zmarłych a tej nocy była bariera pomiędzy światem żywych i umarłych najmniejsza.

W nocy Samhainu ludzie zakładali na siebie maski i przebrania aby obronili się przed złymi duchami. Wierzyli, że duchy zmarłych mogą pomagać przyjaciołom lub szkodzić wrogom. Płonące płomienie w wykrojonych ziemniakach, burakach lub rzepach miały świecić duszom na drogę. Odbywały się również radosne uroczystości. Bóg zmarłych rankiem odprowadzał dusze umarłych z powrotem do królestwa duchów. Celtowie wierzyli, że śmierć jest naturalną częścią życia dlatego Halloween obchodzili radośnie i nie opłakiwali zmarłych.

Oczywiście celtyckiej nazwy Samhain się już dzisiaj nie używa. Przestano jej używać przez kościół katolicki. W czasach jego potęgi przedstawiciele kościoła katolickiego starali się  wykorzenić pogańskie tradycje i propagować chrześcijaństwo (co więcej chrześcijanom zakazano „świętować” śmierć) ponieważ jednak Samhain był jednym z najbardziej lubianych świąt wśród ludzi, zastąpili je nowym „chrześcijańskim” świętem. Nazywało się All Hallows’ Evening lub też Wigilia Wszystkich Świętych a ludzie skrócili to do dziś znanego Halloween. Dlaczego wigilia? Dlatego, że dzień później 1 listopada jest kolejne święto – All Hallows’ Day u nas znane jako Wszystkich Świętych.

Współcześnie

Dzisiaj na świecie możemy znaleźć więcej odpowiedników tego święta. Najbardziej znanym pozostaje Halloween, obchodzony 31 października, nawet jeżeli sposób w jaki go obchodzimy się biegiem czasu zmienił.  Obecnie jest to głównie zabawa dla dzieci, które chodzą przebrane w przerażające kostiumy (na przykład: czarownice, kościotrupy, duchy ale też superbohaterowie) i kolędują tradycyjnym porzekadłem „trick or treat” zbierając słodkości. Trick or treat tłumaczymy jako „cukierek albo psikus”.

Święto to jest również powiązane z ogromną ilością dekoracji, najbardziej charakterystyczna jest wydrążona dynia ze świeczką w środku nazywana Jack-o’-lantern. Jest jednym z symboli reprezentujących dusze zmarłych i wiąże się z nią wiele legend. Z dyni możemy ugotować lub upiec wiele ciekawych potraw i ciast a nawet przygotować jakieś drinki.

Dynia

Dynie możemy dostać w różnych rozmiarach, od malutkich, do naprawdę wielkich. Małe mogą służyć jako dekoracje a średnie i wielkie najlepiej wydłubać. Najpierw musimy wyciąć koło wokół pnia, najlepiej szybkimi silnymi cięciami z boku na bok. Na wycinanie najlepiej zaopatrzyć się w nóż do dywanów, z nim to pójdzie najłatwiej. Wyciągnij pestki i podziałki ostrą łyżką. Opłaci się wyciągnąć ich jak najwięcej aby dynia nie zgniła zbyt szybko. Możesz również spróbować usunąć resztki papierem ściernym. Później dobrze się zastanów jak twarz, którą chcesz wyrzeźbić, powinna wyglądać. Z dyni nic nie wygumujesz. Gdy już będziesz wiedzieć, weź się do pracy! Wyobraźnia nie zna granic. Aby dynia wytrzymała jak najdłużej możesz posmarować ją zwykłą wazeliną.

halloween

Potrawy i drinki

W internecie możemy znaleźć bardzo dużo przepisów na dynię, która nam zostanie po wyrzeźbieniu. Może zupa? Nie wymaga wiele wysiłku i jest od razu gotowa! Dla wzmocnienia halloweenowej atmosfery możemy podać zupę w dyni. Nie zmarnują się również pestki z dyni, które możemy usmażyć i dodać do zupy.

Klasyką jest również ciasto dyniowe lub też pumpkin pie, na które znajdziemy niezliczoną ilość przepisów, od tradycyjnych po nowsze, ulepszone wersje. Z dyni i cukinii są także wyśmienite placki, które mogą służyć jako przystawka.

Halloweenowe jedzenie możemy przygotować z powszechnie znanych potraw, wystarczy je tylko zestawić lub dopasować do halloweenowych motywów: duchy, czarownice, nietoperze, pajęczyny itd. Z pieczenia i tworzenia takich motywów radość będą miały przede wszystkim dzieci.

Na porządną halloweenową imprezę potrzebne są tematyczne drinki. Najbardziej lubiane są te z krwawą barwą (krew Drakuli – wódka, brzoskwiniówka, sok brzoskwiniowy, imbirowa lemoniada) lub szaloną barwą (Czarodziejski eliksir – galaretka o smaku limonki gotująca się woda, sok ananasowy, soda limonkowa lub imbirowa lemoniada, wódka). Znaleźć je możecie na tej stronie. Możecie również spróbować wymyślić swój własny halloweenowy drnik!

Filmy

Halloweenową atmosferę dostarczają nie tylko dynie i ciekawe potrawy ale również filmy związane z tą tematyką. Polecamy legendarny film „Halloween” lub jakikolwiek inny horror. Idealne na ten dzień będą filmy Tima Burtona.

Jak to wygląda w Polsce?

Halloween u nas to święto lubiane jest przede wszystkim przez młodszych. Nie mają jednak zbyt wielkich szans powodzenia w zbieraniu słodyczy. Starsi Polacy odbierają to jako kolejną rzecz, która trafiła do nas z Ameryki i odmawiają jakichkolwiek form świętowania tłumacząc, że mamy tyle pięknych własnnych świąt i nie potrzebujemy tych z „importu”. W tym okresie z naszych świąt przypadają akurat święto Wszystkich Świętych obchodzone 1 listopada oraz Zaduszki dzień później czyli 2 listopada Zaduszki. Wówczas wspominamy naszych bliskich, którzy umarli, chodzimy na ich groby, modlimy się za ich dusze i zapalamy świeczki. Co się tyczy Halloween, dzieci rok w rok mimo niechęci dorosłych nie poddają się i chodzą po domach zbierając cukierki. Młodzież w tym czasie organizuje imprezę halloweenową.

Na świecie

Na całym świecie obchodzi się święta podobne do Halloween lub Wszystkich Świętych. Na przykład w Meksyku 1 listopada świętują Dia de Los Muertos lub też inaczej Dzień Zmarłych. Nie jest to tak makabryczne święto jakby się mogło wydawać. W Meksyku tego dnia ludzie witają martwych między sobą. Jednym z najważniejszych symboli są pomalowane czaszki, które służą do ozdoby.

Gdziekolwiek byście nie byli i świętowali jakiekolwiek święta, cieszcie się nimi. Mamy jesień, niektórzy łapią depresje, musimy troszeczkę się rozweselić, czy to jakimś pięknym wspomnieniem zmarłego czy halloweenową zabawą.

[Lil]

Źródła:

http://www.itnetwork.cz/nezarazene/halloween-historie-fotky-dyne-recepty/

http://www.food.com/slideshow/halloween-cocktail-recipes-119/

http://creativelife.cz/dia-de-los-muertos-nechte-se-na-halloween-inspirovat-mexickym-zvykem/

http://www.epochtimes.cz/200710303661/Halloween-anebo-Dusicky.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Halloween

 

Udostępnij ten artykuł na: