Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Przerwa w związku – za i przeciw

6.maj 2019
Przerwa w związku – za i przeciw

Wasz związek nie jest dokładnie taki, jaki powinien? Oboje z partnerem czujecie, że coś jest nie tak? Być może to czas na przerwę w związku. Nie musi to oznaczać nic strasznego, ale aby przyniosło zamierzone efekty, musicie to zrobić dobrze. Jak? Podpowiemy w dzisiejszym artykule.

Kryzys w związku można przetrwać na różne sposoby, jednym z nich jest zrobienie sobie przerwy. Zanim jednak się na to zdecydujecie musicie ustalić kilka zasad. Zasady i ich przestrzeganie jest tym najważniejszym podczas przerwy w związku.

Czym tak na prawdę jest przerwa w związku? Jakie są jej plusy?

Przerwa w związku jest szansą dla partnerów, aby przekonali się, jak to jest być samemu. Mają wówczas okazję sprawdzić, czy życie bez aktualnego partnera jest lepsze, czy gorsze. Można wtedy też spojrzeć na związek z innej perspektywy"Wiele osób myśli, że zdrowy związek oznacza, że dwójka ludzi musi wciąż ze sobą przebywać, ale to nie prawda," twierdzą specjaliści. Nadmierne uzależnienie się od jednej osoby może się sprawdzać w niektórych przypadkach, zazwyczaj jednak oznacza katastrofę. Zwłaszcza jeżeli w relacji pojawią się jeszcze inne przeszkody i konflikty. Przerwa to idealne rozwiązanie dla partnerów, którym na sobie zależy, ale chcą od siebie odpocząć. Zanim jednak przejdziecie do działania ustalcie jak długo przerwa ma trwać, czyli ile potrzebujecie czasu, aby przekonać się, czy nadal chcecie być razem.

Oczywiście tutaj, tak samo, jak w każdym innym przypadku: łatwo mówić – trudniej zrobić. Podczas przerwy należy sobie uświadomić nie tylko błędy partnera, ale przede wszystkim te swoje. Zastanów się, dlaczego musieliście od siebie odpocząć i jaka jest w tym twoja rola. Co moglibyście zmienić? Jakie decyzje podejmować? Zdaniem ekspertów większość par, które zdecydowały się na zrobienie sobie przerwy, później do siebie wraca.

Jak długo powinna trwać przerwa?

Pamiętajcie również, że przerwa w związku nie jest dla każdego (byłoby to zbyt proste). Sami musicie wiedzieć, czy możecie pozwolić sobie na taką próbę. Zastanówcie się nad waszym związkiem – jak funkcjonuje? Czy jedno z was jest uzależnione finansowo od tego drugiego? Macie dzieci? Jest to związek na odległość? Przed przerwą należy się nad wszystkim dokładnie zastanowić. Jeden nieodpowiedni krok, czy kłótnia może bowiem skutkować natychmiastowym rozstaniem.

Przerwa powinna trwać tak długo, jak ustalicie (oczywiście z uwzględnieniem obowiązków, które wobec siebie, czy dzieci macie). Ciekawe, ile czasu będziesz potrzebował, aby uświadomić sobie, jak bardzo brakuje ci twojej drugiej połóweczki. Kiedyś w Polsce popularny był program Zamiana żon, w którym jak na dłoni było widać, jak pomocna może być nawet 10-dniowa przerwa. Pary rzucały się sobie w ramiona, ponieważ każde z partnerów uświadomiło sobie, jak błahe są problemy, którymi zaprzątali sobie głowy.

Jak przetrwać rozłąkę? Potrzebny jest plan!

Jak będzie wyglądała wasza rozłąka? W jaki sposób najlepiej się z nią uporać? Wszystko dobrze zaplanujcie i odpowiedzcie sobie wspólnie na następujące pytania:

Chcecie udać się na wspólną terapię lub do psychologa?

Terapeuci specjalizujący się w ratowaniu związków mogą pomóc wam przetrwać przerwę. Podpowiedzą na co się przygotować i na czym się zastanowić podczas rozłąki. Nie myślcie jednak, że terapeuta wszystko zrobi za was.

Psycholodzy zaś skupiają się na jednostkach. Jeśli podczas przerwy poczujesz się źle, możesz samemu zwrócić się o pomoc do takiego specjalisty.

Jak długo będzie trwać wasza rozłąka?

Wspominaliśmy o tym już wyżej. Wszystko zależy od waszych problemów, z którymi chcecie się podczas przerwy uporać oraz tego, jak szybko uświadomicie sobie, co wam rozłąka przyniosła. Zdaniem specjalistów tydzień to zbyt mało czasu na przemyślenie wszystkich kwestii. Być może 14-dniowy urlop nie będzie złym rozwiązeniem?

Jak często będziecie ze sobą rozmawiać?

Tylko od was zależy, czy chcecie mieć ze sobą kontakt podczas przerwy. Często nie będzie nawet innego wyjścia, ponieważ pary mają swoje obowiązki – dzieci, zwierzęta i wiele innych. Owszem, najlepiej by było gdybyście się nie widzieli, ale nie możecie też zaniedbywać swoich pociech. Postarajcie się jednak wytrzymać bez rozmowy jak najdłużej.

Będziecie umawiać się z innymi?

Kwestia, którą bez dwóch zdań należy poruszyć. Ustalcie pewne granice, ponieważ bez tego przerwa może przynieść więcej szkody niż pożytku. Aby wszystko poszło jak należy, musicie mieć podobne podejście do sprawy oraz respektować decyzje partnera.

Będziecie rozmawiali o tym, co działo się podczas przerwy?

Tak, można też zrezygnować z takiej rozmowy. Każdy będzie robił to, co uważa za stosowne, a później nie będziecie już nigdy o tym wspominać. Uwaga! Jeśli ustalicie, że nie będziecie dyskutować na temat tego, co działo się podczas przerwy – nie naciskajcie później na siebie w celu zdobycia informacji. Może to tylko pogorszyć sprawę.

Jak to wytłumaczyć rodzinie, znajomym i dzieciom?

Rodzina i przyjaciele powinni wiedzieć o tym co się między wami dzieje, nie ma sensu mydlić im oczu, a przede wszystkim – pamiętajcie, że nie macie czego się wstydzić. Trudniejsza sytuacja będzie w przypadku starszych dzieci, które mogą zadawać dużo pytań i przeżywać chwilowe zniknięcie jednego z rodziców. Sami zdecydujcie, czy powiecie swoim maluszkom prawdę, czy wymyślicie niewinne kłamstwo, np. że tatuś musiał pojechać w podróż służbową...

Żadna przerwa w związku nie jest taka sama, ponieważ każdy związek jest inny, tworzą go bowiem inni ludzie. Nie ma więc określonych zasad, którymi należy się kierować – wszystko zależy tylko i wyłącznie od was. Jedno jest pewne – im więcej powodów do przerwy macie, tym bardziej będzie dla was skomplikowana. Pamiętajcie więc o ustaleniu szczegółów dotyczących rozłąki, tak abyście mogli podczas niej dokładnie sobie wszystko przemyśleć.

Na początku każdego związku zawsze wydaje nam się, że z partnerem/ partnerką nigdy nie będziecie czegoś takiego potrzebowali. Jednak wierzcie nam na słówo – przerwa może uratować wasz związek.

[Lil]

Udostępnij ten artykuł na: