Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Przepis na zdrowy sen? Wystarczą ćwiczenia!

13.sierpień 2019
Przepis na zdrowy sen? Wystarczą ćwiczenia!

Sen jest bardzo ważny dla naszego organizmu. Wystarczy kilka dni bez snu, a nasze ciało przestało funkcjonować jak należy. W końcu nie bez przyczyny przesypiamy większą część naszego życia i dlatego też powinniśmy wiedzieć, jak spać dobrze i zdrowo. Jakie mielibyśmy wykonywać ćwiczenia, aby to osiągnąć?

Jak długo śpimy?

Niektórzy twierdzą, że sen to strata czasu. Kiedy się nad tym dobrze zastanowimy, to naprawdę przerażające, że sen zabiera nam około jedną trzecią życia. Jako noworodki przesypiamy prawie cały dzień, później sytuacja nie ulega zmianie, bowiem jako małe dzieci wciąż potrzebujemy wielogodzinnego odpoczynku. Dzieci w wieku szkolnym powinny spać przynajmniej 10 godzin dziennie. Dorosły człowiek zaś 8 godzin, ale z powodu pracy i innych obowiązków nie zawsze jest to możliwe.

Osoby starsze potrzebują zaledwie 5 godzin snu, czasami (w zależności od organizmu) nawet mniej. W ten sposób wyrównuje się to, co przespaliśmy będąc dziećmi. Jednakże nie należy traktować snu jako straty czasu na żadnym etapie naszego życia. Nasze ciało potrzebuje regeneracji, a mięśnie i mózg potrzebują odpoczynku. Wszystko to jest możliwe tylko poczas snu.

Pamiętajmy jednak, że zależy również na jakości snu. Zdarza się przecież, że choć położyliśmy się spać wcześnie, rano jesteśmy niewyspani. Jak tego uniknąć? Co sprawi, że sen stanie się dla naszego organizmu prawdziwym i zdrowym odpoczynkiem? Odpowiedzią są ćwiczenia! Ciekawostka - mogą one też uporać się z bezsennością.

Jakie ćwiczenia poprawiają jakość snu?

Burpeesy

Czyli tzw. ćwiczenia na zasadzie padnij – powstań. Burpeesy składają się z następujących elementów wykonywanych w tej kolejności: przysiad podparty, wyrzut nóg do tyłu, pompka, powrót do przysiadu podpartego i wyskok. Nie ukrywajmy, jest to bardzo męczące ćwiczenie, które w zamian pomaga nam spalić ogromną ilość kalorii. Dodatkowym ich atutem jest właśnie wspomniane zmęczenie, dzięki któremu łatwiej i szybciej zaśniemy w nocy.

Pływanie

Pływanie zaliczamy do tzw. ćwiczeń kardiowaskularnych, które zmuszają do ruchu całe ciało. Jest jednym z najlepszych ćwiczeń kardio, ponieważ efektywnie wykorzystuje każdą część naszego ciała i jednocześnie pozytywnie wpływa na funkcjonowanie serca. Pływając nie tylko spalasz kalorie, ale też poprawiasz kondycję swojego serca i płuc.

Dodatkowym plusem pływania jest to, że nie obciąża stawów, mogą je więc wykonywać również osoby z nadwagą.

Joga

Jak już wspominaliśmy wielokrotnie w naszych artykułach dotyczących jogi – można to ćwiczenie traktować jako doskonałą technikę relaksacyjną. Nawet jeżeli nie będziemy brali pod uwagę samego snu, ciało minimalnie w 38% pozostaje w napięciu, niektóre części ciala po prostu muszą być w stanie gotowości cały czas. Często jednak ciało jest w jeszcze większym napięciu. Podczas niespokojnego snu, napięcie ciała może wynosić nawet 60%, co w porównaniu ze stanem na jawie (70%) nie jest właściwie zbyt wielką różnicą. Relaksacja za pomocą jogi pomoże człowiekowi doświadczyć prawdziwego rozluźnienia (aż od 38-26%). Ćwicząc jogę zrelaksujesz swoje ciało i umysł, co sprawi, że zaśnięcie stanie się jeszcze łatwiejsze i o wiele bardziej efektywne.

Chód

Jeżeli nie masz ochoty na ćwiczenia siłowe, postaraj się przynajmniej raz dziennie wyjść na spacer. Możesz iść szybkim lub wolnym tempem, ważne jest jednak to, abyś codziennie dostarczył do swojego organizmu dawkę świeżego powietrza i zapewnił mu odrobinę ruchu. Uwaga: Nigdy nie ćwicz tuż przed spaniem! Możesz otrzymać efekt odwrotny od zamierzonego – zamiast zmęczyć swoje ciało, jeszcze bardziej pobudzisz je do działania.

Co jeszcze może pomóc?

Zbawienne mogą okazać się nie tylko ćwiczenia. Powinieneś ogólnie zastanowić się nad zmianą stylu życia. Oto kilka przykładów:

o   Nie jedz przed snem

o   Nie pal papierosów

o   Nie pij alkoholu

o   Przed snem wybierz się na spacer na świeżym powietrzu

o   Unikaj kofeiny – kawy i napojów energetycznych 

o   Nie oglądaj przed spaniem telewizji

o   Nie graj w gry przed snem

o   Upewnij się, że twoje łóżko ma wygodny materac

o   Kontroluj temperaturę w sypialni, nie może ci być za zimno, ani za gorąco

o   Postaraj się wstawać i zasypiać codziennie o tej samej porze 

o   Nigdy nie miej głowy w pobliżu urządzeń elektrycznych

o   Postaraj się nie myśleć o tym, że masz problemy z zaśnięciem, skup się na czym zupełnie innym

o   Zasypiaj w całkowitej ciszy

o   Nie miej włączonych świateł podczas snu

Czasami człowiek nie może zasnąć, ponieważ czuje się w łóżku samotnie. Pragnie się do kogoś przytulić tuż przed spaniem. Jeżeli masz podobnie, weź sprawy w swoje ręce! Zarejestruj się na naszym portalu randkowym zupełnie ZA DARMO. Z wybrankiem/ wybranką twego serca na pewno będzie ci się spało o wiele lepiej.

[Lil]

Udostępnij ten artykuł na: