Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Pole dance czyli taniec na rurze

28.listopad 2016
Pole dance czyli taniec na rurze

Taniec na rurze stał się ostatnio bardzo popularny i nie jest już zarezerwowany tylko dla kobiet pracujących w nocnych klubach. Pole dance jako hobby i sport zyskał wiele wielbicieli wśród zwykłych ludzi. Dlaczego? W dzisiejszym artykule rozwiążemy tę zagadkę.

Taniec na rurze kwalifikuje się pod dyscyplinę taneczną. Możemy w nim odnaleźć ślady kilku rodzajów tańca, w tym baletu, walca, salsy, tańca nowoczesnego, ale też gimnastyki i akrobacji. Ćwiczy się, jak sama nazwa wskazuje, na rurze, która jest przymocowana zarówno do podłoża, jak i do sufitu. Być może zaskoczy was informacja, że pole dance nie uprawiają tylko i wyłącznie kobiety, mogą się nim zajmować również mężczyźni.

Historia

Jak już wspomnieliśmy taniec na rurze często kojarzony jest z klubami nocnymi, zwłaszcza z lat osiemdziesiątych. Początki pole dance sięgają jednak XII wieku. Za kraj pochodzenia uznawane są Indie, gdzie powstał sport przeznaczony dla mężczyzn, zwany mallakhamb. Do mallakhamby używano dwóch drewnianych rur postawionych pionowo. Rury wykorzystywane do pole dance różnią się tych do mallakhamby szerokością (dzisiejsze rury są cieńsze) i materiałem. Mallakhamb jest najbardziej podobny do chinese pole, czyli tańca na rurze z elementami cyrkowych akrobacji. Z cyrku taniec na rurze przeniósł się do barów w Kanadzie, skąd powoli przywędrował do Ameryki, by następnie rozszerzyć się na cały świat.

Nowe tysiąclecie przyniosło nowe spojrzenie. Pole dance dzięki Kay Penney z Anglii, która do dodała do niego elementy fitnessu, stał się popularnym na cały świat sportem. W Polsce tańcem na rurze interesują się zazwyczaj młode kobiety, ale i mężczyźni powoli się do niego przekonują. Wszystko dlatego, że z pomocą pole dance ćwiczymy prawie wszystkie części ciała.

Teraźniejszość

Wysoce rozwinięty taniec wymaga dużej sprawności fizycznej oraz siły, w tym umiejętności typowych dla gimnastyki. Taniec na rurze wykonywany jest również jako forma ćwiczeń fizycznych np. w klubach fitness lub szkołach tańca (niezwiązanych z erotyką) poprawiających wytrzymałość i ogólną sprawność.

Na świecie organizowane są również mistrzostwa w tańcu na rurze ukazujące jego złożoność, pomijając aspekt erotyczny.

Scenę tańca na rurze wykonała m.in. modelka Kate Moss w teledysku do piosenki "I Just Don't Know What To Do With Myself" amerykańskiej grupy muzycznej The White Stripes; aktorka porno Ginger Lynn w teledysku do utworu "Turn the Page" grupy Metallica oraz aktorka Liv Tyler w teledysku do utworu "Crazy" grupy Aerosmith

Co potrzebujesz?

Jak w przypadku każdego sportu i do tańca na rurze będziesz potrzebować specjalistycznego sprzętu.

Rura do tańca

Zacznij od wyboru odpowiedniego materiału. Możesz sugerować się opiniami innych ludzi, ale pamiętaj, że Twoje ciało może mieć inną przyczepność do danego materiału niż znajomych, których pytałaś o radę. Ciężko zdecydować się na jeden materiał.

Kiedy już wybierzesz materiał - wybierz rozmiar. Idealny to taki, gdzie oplatając rurę, Twoje palce złączą się. Pamiętaj jednak chyba najważniejszej zasadzie treningu - im grubsza rura, tym więcej siły musisz włożyć w wykonanie figury, a co za tym idzie, ciężej ćwiczysz. Im rura cieńsza - tym łatwiej ją chwycić, ale co za tym idzie, niestety - bardziej wbija w ciało.

Ważne jest też miejsce, gdzie postawisz rurę. Potrzebujesz znać wysokości pomieszczenia. Aby prawidłowo zmierzyć pomieszczenie, skorzystaj z metra. Jeśli nie masz pod ręką miarki, możesz skorzystać z długiego sznurka. Wejdź na drabinkę i przyłóż miarkę w miejscu, gdzie będziesz chciała zamontować rurę. Miarka musi zwisać do podłogi w miarę prostej linii. Pamiętaj, że w każdym budownictwie zdarzają się krzywe sufity, a wysokość pomieszczenia w różnych miejscach może się różnić nawet o kilka centymetrów.

Ubranie

Im mniej będziesz mieć na sobie ubrań, tym lepiej będzie Ci się ćwiczyć. Najlepszą przyczepność na drążku zapewnia jego kontakt ze skórą. Najlepszym strojem na treningi będą krótkie spodenki i top lub sportowy stanik, w zależności od tego, w czym lepiej się czujesz. Możesz też ubrać dopasowany t-shirt, pamiętaj jednak aby wybrany przez Ciebie strój był elastyczny i nie ograniczał Twoich ruchów. Taniec na rurze najlepiej ćwiczyć na boso.

Gripy

Na pot najczęściej pomaga przecieranie rurki suchym ręcznikiem, lub ręcznikiem psikanym środkiem dezynfekującym. Jednakże jeśli to nie pomaga warto umyć ręce mydłem i osuszyć. Pomocne bywa też pocieranie rury rękoma przed wykonaniem triku. Jeżeli ani to nie pomaga można pomyśleć o magnezji (tzw. grip) - magnezie w płynie stosowanym przy wspinaczce. Jednak z magnezją też trzeba uważać, nie można nakładać kilku warstw na raz gdyż zaczniemy na niej zjeżdżać. Każdą warstwę magnezji należy zmyć przed nałożeniem kolejnej - wtedy daje najlepsze efekty.

taniec na rurze

Rodzaje pole dance

Pole dance możemy podzielić na kilka kategorii, ze względu na styl wykonywania.

  • aqua pole – taniec na rurze zanurzonej w wodzie (zazwyczaj w basenie pływackim)
  • street pole dance – uliczny taniec na rurze, w  którym wykorzystuje się między innymi: znaki, słupy oraz latarnie
  • pole fitness – taniec na rurze połączony z gimnastyką, najczęściej ćwiczony pod okiem trenéra
  • pole sport – kombinacja różnych ćwiczeń, która w efekcie tworzy choreografię. Praktykowany podczas mistrzostw.
  • exotic dance – najbardziej pasuje do wyobrażeń dotyczących pole dance, wykonująca go kobieta porusza się ponętnie, ma na sobie buty na wysokim obcasie. Exotic dance jest najbardziej lubiany w Australii.
  • chinese pole – jak już wspomnieliśmy w chinese pole najważniejsze są cyrkowe akrobacje. Nigdy nie jest wykonywany w pojedynkę, zarówno tańczących jak i rur zawsze jest więcej. Rury są wysokie od 3 do 9 metrów. Używa się specjalnych, przylegających butów i ubrań.
  • pole dance light mniej wymagająca forma klasycznego pole dance. Jest odpowiednia dla osób w każdym wieku i bez względu na tuszę. Nie wymaga zbyt wiele siły w rękach.
  • duo pole routine – nie jest przeznaczony dla początkujących. Ćwiczy go zazwyczaj dwóch doświadczonych tancerzy, którzy mają wystarczające umiejętności i odpowiedno dużo siły. Wykonywane są różnego rodzaju akrobacje.

Pole dance może spróbować każdy. W większych miastach z pewnością znajdziesz szkołę tańca, w której oferują naukę tańca na rurze, zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych. Kobietom może pomóc odzyskać pewność siebie oraz odkryć w sobie ukryty seksapil, a mężczyznom wyrzeźbić mięśnie na ciele (kobietom oczywiście też!) bez wizyt na siłowni.

[Lil]

Źródła:

http://www.tanecnityce.cz/

http://is.muni.cz/th/375946/fsps_b/Pole_dance.pdf

https://en.wikipedia.org/wiki/Chinese_pole 

Udostępnij ten artykuł na: