Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Połączyła nas miłość do pizzy

16.sierpień 2019
Połączyła nas miłość do pizzy

Pizza należy do najbardziej lubianych potraw na całym świecie. To typowe włoskie danie dosłownie opanowało wszystkie kontynenty. Pokochały ją miliony. Również należysz do miłośników pizzy? Czy jest coś, czego jeszcze o niej nie wiesz? Jak przygotować prawdziwą włoską pizzę? Wszystkiego o pizzy dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu!

Mimo tego, że pizza to jedno z najprostrzych, najbardziej lubianych i najbardziej rozprzestrzenionych dań, ciężko jest ją dokładnie zdefiniować. Właśnie z powodu jej ogólnoświatowej popularności, przeszła przez różnego rodzaju transformacje i przemiany. Powszechnie jednak wiadomo, że podstawą pizzy jest placek chlebowy z sosem popidorowym i innymi składnikami na wierzchu, zapieczony w piecu lub piekarniku.

Pizza i jej histora

Pierwotni mieszkańcy Włoch wyrabiali podobne placki, lecz z grubych ziaren, a nie białej mąki jak dzisiaj, jeszcze na długo przed 1000 lat przed naszą erą. Później zaczęli mielić ziarna i piec na kamieniach. Z dostępnych źródeł dowiedzieliśmy się jednak, że tego typu placki nie były jedzone, ale wykorzystywane jako talerze. Następnie do rozwoju pizzy przyczynili się Grecy, którzy zajmowali południową część dzisiejszych Włoch. Zaczęli oni dodawać składniki nie na już upieczone ciasto, lecz na surowe, aby miało lepszy smak. Ciasto ugniatali tak, aby było łatwiej strawne. Pokarm piekli w piecach, a nie na otwartym ogniu. Uważa się też, że to Grecy przywieźli z Egiptu drożdże i zaczęli je dodawać do swych ciast.  

Później Rzymianie połączyli wszystkie znane techniki wyrabiania „pizzy” i stworzyli pizzę, którą znamy. Jednakże tymi, którzy rozsławili pizzę byli mieszkańcy Neapolu i nie przypadkiem dodali do niej pomidory. W roku 1889 dołączył do nich jeszcze jeden istotny składnik. Neapolitański kucharz Raffaele Esposito oprócz tradycyjnego pomidora i bazylii dał na ciasto mozzarellę. Tym sposobem chciał uzyskać wszystkie trzy kolory włoskiej flagi oraz oddać hołd królowej Margheritie i królowi Umbertowi. Do dziś pizza ta znana jest jako pizza Margherita.

W dzisiejszych czasach możemy znaleźć dwa rodzaje pizzy. Neapolitańską, która się nazywa Pizza alla Napoletana. Podaje się ją w pizzeriach, jest okrągła, ma wysokie brzegi i znajdują się na niej różne składniki. Drugi typ- rzymski lub też Pizza alla Romana. Ma prostokątny kształt, jest długa na mniej więcej metr, w większości przyprawiona jedynie olejem i solą. Podawana jest na wagę w piekarniach.  

Prawdziwa włoska pizza?

W internecie znajduje się mnóstwo przepisów na tą „prawdziwą” włoską pizzę. Dobrze jest sobie uświadomić, że prawdziwa włoska pizza jest przygotowywana zgodnie z tradycyjną recepturą, która się właściwie nie zmieniła. Sekret pizzy tkwi w dobrym cieście, sosie pomidorowym zwanym Sugo di Pomodoro i mozzarelli. Pizza z ciasta francuskiego z keczupem i żółtym serem z pewnością nie będzie tą prawdziwą. Dobrze jest też pizzę zostawić na 24 godziny w lodówce, aby ciasto urosło i sfermentowało, doda jej to też giętkości, lekkości, a po upieczeniu- chrupkości. Pizza nie powinna być gruba ani twarda.

Przepis na dwie duże pizze

500g mąki pszennej

10g drożdży

2 szczypty soli

2 łyżki oliwy z oliwek (Extra Virgin)

3 dl czystej wody

Sposób przygotowania

Na początku ważne jest wymieszanie wszystkich suchych składników – mąki, soli i drożdży. Następniej dodaj oliwę i wodę. Mieszaj dopóki składniki się nie połączą, następnie zacznij ugniatać przez około 5 minut. Do ugniatania ciasto musi być miękkie i giętkie, nie może się lepić, być twarde czy rozpadać się. W przypadku, że będzie się lepić, dodaj trochę mąki. Kiedy ciasto będzie już wyrobione, możesz je posypać mąką i zostawić przykryte ściereczką w misce. Daj je do lodówki na 24 godziny.

Sos pomidorowy na pizzy również odgrywa ważną rolę. Najlepszy jest ten, ze świeżych pomidorów i świeżej bazylii. Będziesz potrzebować:

1,5 kg obranych pomidorów

1 większą marchew

1 większą cebulę

4 ząbki czosnku

4 łyżki oliwy z oliwek

20 - 30 liści świeżej bazylii

sól, zmielony pieprz, cały pieprz

Świeże pomidory należy sparzyć gorącą wodą a następnie trochę schłodzić zimną. Łatwiej będzie je wówczas obrać ze skórki. Pokrój je razem z marchewką i cebulą na średniej wielkości kawałki. Do garnka nalej odrobinę oleju, zagrzej go i wymieszaj z rozgniecionym czosnkiem. Dodaj marchew i cebulę na około 3 minuty, następnie wmieszaj pomidory i gotuj przez 30-45 minut. Przypraw solą i pieprzem (ewentualnie jeszcze naturalnym cukrem, możesz dodać także trochę masła). Sos pozostaw do wystygnięcia. W międzyczasie do moździerza włóż liście bazylii s odrobiną całego pieprzu i soli, rozgnieć i uzupełnij o kilka łyżeczek oliwy z oliwek. Bazyliową mieszankę wymieszaj z pomidorową, dzięki czemu powstanie Ci najprawdziwsze Sugo di Pomodoro.

Ciasto po 24 godzinach podziel na dwie części i zacznij ręcznie wyrabiać pizzę (możesz sobie pomóc wałkiem, ale we Włoszech się tego nie robi). Gotowe ciasto nasmaruj sosem pomidorowym i posyp mozzarellą. Pozostałe składniki zależą już tylko od Ciebie. Pizza powinna zostać wypieczona w kamiennym pieciu, którego w domu raczej nie masz. Wystraczy zatem piec ją w rozgrzanym na 250-300°C piekarniku przez 7-11 minut.

Ciekawostki o pizzy

o   Międzynarodowy dzień pizzy jest 9 lutego, a miesiąc pizzy w USA od 1987 roku wypada w październiku.

o   Największa pizza na świecie została upieczona 13 grudnia 2012 roku w Rzymie. Jej średnica wynosiła 40m, ważyła ponad 23 tony i była bezglutenowa.

o   Największe zamówienie na pizze miało miejsce 8 czerwca 2006 roku. Zamówiono 13500 pizz dla 6000 pracowników firmy NASSCO.

o   W USA przynajmniej raz w miesiącu pizzę zje aż 93% populacji.

o   Za najstarszą pizzerię na świecie uważa się Antica Pizzeria Port'Alba w mieście Naples we Włoszech. Została założona w 1738 roku. 

o   Najdroższą pizzę możesz dostać w restauracji Gordona Ramsaya w Londynie. Kosztuje w przeliczeniu około 514 . Składa się z cebulowego puree, białej truflowej pasty, sera fontina, baby mozzarelli, pancetty, borowika szlachetnego i świeżej sałaty „mizuna”, ozdobiona jest świeżymi białymi truflami.  

o   Amerykańska pizza różni się od włoskiej. Zamiast oregano dodaje się do niej majeranek, a mozzarella z bawolego mleka została zastąpiona tą z mleka krowiego. Początkowo było to spowodowane brakiem tych składników na amerykańskim kontynencie. Wyraźna różnica jest również w wysokości ciasta – amerykańskie jest wysokie na 2cm a włoskie jedynie na 0,5cm.

o   Istnieje „sportowa” dyscyplina pizza freestyle – polega na podrzucaniu pizzy w rytm muzyki. Ciasto kręci się wokół, dzięki czemu uzyskuje swoją wielkość.

o   Na Alasce jest pizzeria, która dostarcza pizzę samolotem.

o   Pizzę przynajmniej raz w miesiącu zje 62% Polaków

o   W roku 2001 Corné Krige, ówczesny kapitan drużyny rugby, zamówił pizzę z Kapsztadu – miasta w południowej Afryce. W tym czasie jednakże był w Sydney w Australii, zatem pizza wędrowała prawie przez 7000 mil (czyli 11265km).

Mimo, że pizza nie należy do najzdrowszych dań, zawiera dużo tłuszczy i soli, jest bardzo lubiana. Delektuj się nią zatem racjonalnie i nie przejadaj się.

Chcesz wybrać się z kimś do włoskiej restauracji na romantyczną kolację? Zarejestruj się za darmo na naszym portalu randkowym i poznaj kogoś, z kim będziesz mógł/a delektować się włoskimi specjalnościami!

[Lil] 

Udostępnij ten artykuł na: