Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Poczuj zapach moich stóp

16.czerwiec 2022
Poczuj zapach moich stóp

Śmierdzące stopy - to dolegliwość na którą cierpią ludzie i to bez względu na płeć, wiek czy kolor skóry. Istnieje jednak pare trików, dzięki którym można ten zapach zniwelować, a nawet wyleczyć jego przyczyne. Zlikwidowanie smrodu śmierdzących stóp nie musi być kosztowne ani czasochłonne.

Lato bez litości ujawnia nasze braki w dbaniu o urodę. Jednym z nich są śmierdzące stopy i buty. Popękane pięty czy łuszczenie się skóry, żadne z nich nie jest piękne dla oczu. Przykrość jest jeszcze większa jeśli do tego okaże się, że nasz smród drażni nasze komórki węchowe. Problem pachnących nóg, jest nie tylko społeczny, ale ma również podłoże zdrowotne. Nieprzyjmny zapach jest spowodowany nadmiernym poceniem stóp. Na naszej skórze żyje milion bakterii, tak samo jak i na naszych stopach. Te bakterie żywią się naszym potem, a ich produkty przemiany materii powodują paskudny zapach.

Jak walczyć ze śmierdzącymi stopami

Żyjemy w cywilizowanym społeczeństwie, dlatego podstawową rzeczą jest przedewszystkim codzienne mycie stóp, jeśli zajdzie taka potrzeba nawet i częściej. Jeśli wam codzienna higiena nie wystarcza, wypróbujcie nasze porady. Zanim zainwestujecie w drogie antyperspiranty czy dezodoranty do butów czy stóp, zadbaj o to, aby zapewnić swoim stopą kojącą, relaksującą kąpiel conajmniej raz lub dwa razy w tygodniu.

Kąpiel na śmierdzące nogi:

  • Nadmanganian
  • Wywar z liści czarnej herbaty (1 l wlać herbatę do miski z zimną wodą)
  • Wywar z szałwii (1 litr wywaru wlać do wanny z zimną wodą)
  • Wywar z kory dębu (1 litr wywaru wlać do wanny z zimną wodą)
  • Kubek octu (do wanny wlać odrobinę octu)

kąpiel_dla_stóp

Może się wydawać, że są to porady herbaciarzy, ale tak naprawdę są to podstawowe zasady utrzymywania higieny w lato. Nadmanganian i ocet mają bardzo silne działanie dezyfekujące i będą chronić stopy przed infekcjami bakteryjnymi. Łatwo o chorobę jeśli chodzicie boso po domu lub kąpiecie się w publicznym basenie. Zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku polecamy nosić pantofle, aby uniknąć kontaktu stopy z podłożem.

Dobrze jest nosić bałweniane skarpety lub skarpety ze srebrem. Unikajcie materiałów, które nie pozwalają skórze prawidłowo oddychać. Jeśli jesteś kobietą, i z powodu zasad pracy musisz chodzić tam w "szpilkach", kup dwie pary „pracowniczych" trzewiczków, używajcie ich zaraz po wejściu do pracy. Zadbaj o zakup dostatecznie dużej ilości wysokiej jakości rajstop, najlepiej z antybakteryjną oprawą. Postaraj się nosić w lato buty z otwartą podeszwą.

Zmieniaj buty!

Nie noś tych samych butów na drugi dzień. Postaraj się nabywać skórzane buty i zmieniaj je. Buty nie zdąrzą przez noc odpowiednio wyschnąć. Potem rano po kąpieli, z czystymi nogami włożycie je do śmierdzących butów. Skutek może być tylko jeden - śmierdzące nogi. Jeśli to możliwe, zmieniaj buty w pracy, niebędziecie wtedy cały dzień biegać w jednych butach, a waszy nogi odpoczną.

Zwalczcie przyczynę zapachu

Jeśli nic nie skutkuje, możliwe jest, że cierpicie na grzybice stóp. W takim przypadku najszybciej skontaktujcie się z lekarzem. Grzybica może się objawiać swędzeniem, łupiącymi się piętami, złuszczającym się naskórkiem, żółtą skórką czy nieprzyjemnym zapachem. Nie chodzi tylko o estetyczną naturę problemu, ale o zdrowotne komplikacje. Zapytajcie się specjalistę o poradę.

Wiele osób cierpi na nadmierne pocenie się stóp, również dzieci. Przykłądowo siedmio letni Jarda ma ciągle mokre buty po godzinie biegania. Odpowiednim krokiem w walce z nadmiernym poceniem stóp jest diagnostyka lekarska. Jeśli macie problem z nadmiernym poceniem się stóp, musicie się leczyć. Główną przyczyną jest zaniedbywanie higieny osobistej.

[paf]

Udostępnij ten artykuł na: