Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Pijesz kawę? Zatem powinieneś to wiedzieć!

11.październik 2019
Pijesz kawę? Zatem powinieneś to wiedzieć!

Picie kawy to poranny rytułał prawie każdego Polaka. Doskonale pobudza do działania, a do tego świetnie smakuje. Latte, cappuccino, americano – każdy znajdzie coś dla siebie. Bardzo chętnie delektujemy się kawą i jej odmianami, ale czy na pewno wiemy ile filiżanek dziennie wolno nam wypić? Jakie mogą być skutki nadmiernego spożywania tego napoju bogów? Drodzy miłośnicy kawy, przekonajmy się!

Wstajesz rano, idziesz do kuchni i... No właśnie, co robisz? Najprawdopodobniej włączasz czajnik, abyś mógł przygotować sobie poranną kawę. I nie ma w tym nic dziwnego. Kawa daje niezłego kopa, a tego przecież każdy z nas po przebudzeniu potrzebuje najbardziej, prawda? Jednak dla większości z nas spożycie kofeiny nie kończy się na tej jednej filiżance. Potrafimy ich wypić znacznie, znacznie więcej, jednak czy to aby na pewno zdrowe? Istnieje jakiś limit? Cóż...

Pozytywne działanie kawy

Czyli to, co każdy kawosz chce usłyszeć. Nikt z nas przecież nie chce dowiedzieć się, że coś, bez czego nie może normalnie funkcjonować szkodzi zdrowiu. Na szczęście możecie być spokojni, kawa ma wiele zalet.


Kawa należy do jednej z najczęściej badanych substancji na świecie, dzięki temu właśnie udało nam się odkryć aż tyle zalet wynikających z jej spożywania.

Dietolog Scott Keatley, RD z Keatley Medical Nutrition Therapy


1 filiżanka kawy zawiera około 1,8 gramów błonnika, który sprawia, że czujemy się pełniejsi i nie mamy potrzeby podjadania. Udowodniono również, że picie kawy zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych rodzajów raka.


Kawa pozytywnie wpływa na pracę naszego mózgu. Dotyczy to także pamięci, nastroju i poziomu energii.

Dietolog Beth Warren, RDN, autorka Secrets of Kosher Girl


Kawa, a raczej zawarta w niej kofeina, pomaga nam zwiększyć efektywność ćwiczeń fizycznych, zwłaszcza w sportach wytrzymałościowych.



Przeprowadzono badania, które jednoznacznie potwierdziły, że picie kawy związane jest z mniejszym ryzykiem wystąpienia takich chorób jak: Parkinson, cukrzyca typu 2-ego oraz choroby wątroby.

Dietolog Sonya Angelone, RD, rzecznik prasowy Akademii odżywiania i dietetyki


Choć może się to wydać dziwne, to dzięki kawie może nam się też przedłużyć życie. Badania opublikowane w 2018 roku w JAMA Internal Medicine, który analizował dane zebrane od 500 000 osób w Wielkiej Brytanii, potwierdziły, że spożywanie kawy może mieć związek z długowiecznością. Prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci było o 8% mniejsze u ludzi, którzy pili 1 filiżankę kawy dziennie, zaś aż o 16% u tych, którzy pili około 6-7 filiżanek dziennie.

Przekonaliśmy was teraz, że picie kawy może wam wyjść na dobre, ale zastanówmy się jeszcze nad jedną ważną kwestią, mianowicie...

Czy 3 filiżanki kawy to dużo, czy mało?

Wszystko jest dla ludzi, ale trzeba też znać granice. W przypadku kawy nie da się tego określić jednoznacznie, ponieważ wszystko zależy od rodzaju spożywanej kawy. Niektóre bowiem zawierają więcej kofeiny, inne mniej, a to jaką, kto pije – to już zależy od naszych osobistych preferencji. Jedna filiżanka kawy (200 mililitrów) może zawierać od 95 do 200 miligramów kofeiny. Przykładowo espresso, które podaje się w mniejszych filiżankach zawiera mniej więcej 63 miligramy kofeiny.

Lekarze zgodnie twierdzą, że maksymalna dzienna „dawka” kofeiny powinna wynosić około 400 miligramów, czyli około 4-5 filiżanek kawy. W przypadku kobiet w ciąży i karmiących piersią ilość ta zmniejsza się o połowę, czyli maksymalnie 200 miligramów dziennie.

Czego kawosze powinni się obawiać?

Dlaczego warto się pilnować i pić tylko tyle, ile radzą eksperci? Niestety, choć zdrowa, kawa w ilościach większych niż zalecane może też przyczynić się do powstania różnych chorób. Jakich?


Picie większej ilości kawy, niż powinna wynosić maksymalna dzienna dawka może po pewnym czasie wywołać nerwicę, problemy żołądkowe, biegunki oraz niezdrowe przyśpieszenie pracy serca. Nadmiar kofeiny może również u niektórych ludzi skutkować częstymi migrenami i bezsennością.

Jessica Cording, RD, autorka The Little Book of Game Changers


Długotrwałe spożywanie większych ilości kofeiny może zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób serca (i to aż o 22% w porównaniu z osobami, które dotrzymywały dziennych limtów!).

Zdrowie masz tylko jedno!

Jak już wspominaliśmy wcześniej - lepiej jest znać granice w spożywaniu wszelkich produktów i substancji, nie tylko kawy. Postaraj się zaobserwować, ile w ciągu dnia wypijasz filiżanek kawy i jaką one mają zawartość kofeiny. Jeśli zauważysz, że wypijasz więcej, niż jest zalecane postaraj się to ograniczyć. Być może teraz nie zauważasz żadnych negatywnych skutków, ale z czasem mogą się one pojawić. Obserwuj swój organizm, sprawdź, jak on reaguje na kofeinę i postaraj się ilość wypijanych kaw dostosować do niego. Może to wpłynąć na znaczną poprawę twojego samopoczucia. Pamiętaj też, że kawę możesz zastąpić wodą, sokiem lub herbatą, najlepiej ziołową.

Narobiliśmy ci smaka? Masz ochotę na dobrą kawę w swojej ulubionej kawiarni, ale nie chcesz tam siedzieć samotnie? W takim razie zarejestruj się ZA DARMO na naszym portalu randkowym i znajdź kogoś, z twojego miasta, kto chętnie wybierze się z Tobą na kawę!

[Lil]

Źródło:

https://www.womenshealthmag.com

Udostępnij ten artykuł na: