Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Pies przygotuje cię do rodzicielstwa

1.marzec 2021
Pies przygotuje cię do rodzicielstwa

Czy naprawdę pies może nas przygotować do rodzicielstwa? Jak sobie poradzić, kiedy będziemy mieli już w domu płaczącego niemowlaka i wymagającego uwagi czworonoga? Dowiesz się z dzisiejszego artykułu!

Ludzie spierają się w tej kwestii lecz nie mogą dojść do porozumienia. Jedni twierdzą, że to głupota, ponieważ nie jest możliwym aby jakieś ZWIERZĘ przygotowało nas na pojawienie się nowego CZŁOWIEKA w naszym życiu. Drudzy zaś uważają kompletnie na opak. Przedstawimy wam zatem jakie są plusy i minusy posiadania pieska wcześniej niż niemowlaka. Jednakże opinia końcowa i tak należy do was.

Co się wiąże z posiadaniem psa?

Kiedy dwójka ludzi kupi sobie psa, liczy się z tym, że już nigdy nie będą tylko sami, pies stanie się częścią ich rodziny.  Nie będziemy mogli powiedzieć: „Latem pojedziemy na wakacje do Włoch.” lecz „Latem pojedziemy na wakacje do Włoch, co zrobimy z psem? Pojedzie z nami? Kto się nim zajmie?” Kiedy staniecie się właścicielem pieska nie będzie już możliwe ustalenie czegokolwiek bez brania go pod uwagę. Z jednej strony możemy to odbierać jako minus, ale mowa tutaj o przygotowaniu się na posiadanie własnego dziecka, które również będziemy musieli wszędzie zabierać ze sobą oraz zawsze brać pod uwagę, zatem w tym przypadku oswojenie się z tego rodzaju decyzjami jest dla nas zdecydowanym plusem. 

Pies obudzi w was matczyny/ ojcowski instynkt

Właśnie to, że będziecie musieli się kimś opiekować (zwłaszcza szczeniaczkiem) obudzi w was instynkty, które mają świeżo upieczeni rodzice. Być może będziecie się budzić w środku nocy i sprawdzać czy wszystko z waszym ulubieńcem w porządku lub też to on obudzi was, ponieważ będzie potrzebował na spacer. Nawet jeżeli bardzo nie będzie się wam chciało i tak pójdziecie i odpuścicie mu nieprzespaną noc, w końcu przecież to wasze małe „dziecko”.

Nauczycie się odpowiedzialności

Wspominaliśmy o tym już wyżej. Nie możecie już robić wszystkiego co zapragniecie, jak to było wcześniej, ponieważ od teraz czekają na was w domu piękne oczka, które rozświecą się jak tylko będziecie mu przygotowywać jedzonko. Co więcej – szczeniaki jedzą aż 5 do 6 razy dziennie, zatem potrzebne jest odpowiednie zaplanowanie dnia, o częstych spacerach (aby uniknąć posiusianej podłogi) chyba wspominać nie musimy. Bierzecie też odpowiedzialność za wszystkie jego przewinienia, tak samo jak w przypadku dziecka. Jest bardzo możliwe, że będąc nieodpowiedzialnym „panem/panią” będziecie również nieodpowiedzialnym rodzicem.

Przygotujcie się na zabrudzone pieluszki

Po naszych ulubieńcach mamy obowiązek zbierać i ich ekskrementy. Niektórzy tego skutecznie unikają, ale nie jest to odpowiednie zachowanie. Powinniśmy to przekonać, schylić się (czasem również wstrzymać oddech) i je usunąć. Na początku może się nam to wydawać niesmaczne i będziemy chcieli aby nasz ulubieniec przestał się załatwiać. Z czasem jednak przyzwyczaimy się do tego na tyle, że zabrudzone dziecięce pieluszki nie będą dla nas żadnym problemem.

Ciągły bałagan

Wspólną cechą psów i dzieci jest to, że uwielbiają (lub przynajmniej tak nam się może wydawać) bałaganić w ciągu krótkich odstępów czasu. Bałagan ten musimy szybko (bardzo szybko) posprzątać, ponieważ może on wciąż narastać a przecież tego nie chcemy. Przy psie przyzwyczaimy się do ciągłego wpadania na ich zabawki (tak samo jak później będziemy wpadać na zabawki naszych dzieci). Jedyna różnica jest taka, że dziecko prawdopodobnie nie zje wam waszej długo wyczekiwanej kolacji podczas gdy wy będziecie sprzątać cały ten nieporządek…

Potrzebuje waszej uwagi oraz miejsca

Skończą się spokojne wieczory przed telewizorem. Psy (głównie szczenięta) wymagają od was uwagi, nawet w tych najmniej odpowiednich chwilach. Macie ochotę na chwilę relaksu? Gwarantujemy wam, że nie macie na to szansy. Psy i dzieci jakby czuły kiedy chcecie odpocząć i dokładnie wtedy zaczną najbardziej rozrabiać. Oprócz tego zanim zdążycie wygodnie ułożyć się na kanapie, znajdzie się na niej ktoś jeszcze. To samo w łóżku. Położy się tam i nie będzie chciał odejść. Od teraz to również jego miejsce- obojętne czy mowa o psu czy dziecku. 

Ubieranie

Jeżeli macie małego pieska możecie go ubierać w różne kubraczki, co się im zbytnio nie podoba, ale tym sposobem możecie się przygotować na ubieranie dziecka. Zazwyczaj nie łatwo ubrać psa, wierci się, ucieka – dokładnie tak samo będzie z dzieckiem. Kiedy jednak zacznie kopać nóżkami jakby walczyło o życie lub „niespodziewanie” uciekać, będziecie na to przygotowani i z pewnością będziecie już mieli na to swój sposób.

Wychowanie to podstawa

Dokładnie tak jest, dotyczy to zarówno dzieci jak i psów. Jeśli nie dacie rady wychować psa, jak chcecie poradzić sobie z dzieckiem? Nie będziecie mu co prawda kłaść do głowy komend „siad, leżeć i zostań” (chociaż w pewnym sensie również), ale musimy go nauczyć gdzie robić kupkę, siusiać, po prostu nauczyć nas słuchać. Nie jest to proste u psa, a tym bardziej u dziecka. Jeżeli jednak nauczą się tego oboje, będziecie mieli dobrze wychowaną rodzinę.

Rywalizacja partnerów

I wreszcie – kupno psa pomoże wam przekonać się, jak Ty i Twój partner/partnerka jesteście w stanie opiekować się żywym stworzeniem, które jest od was zależne. Już pierwszego dnia będziecie przekonasz się, jak Twój partner zachowuje się w stosunku do zwierzątka, czy go rozpieszcza czy ignoruje, pilnuje aby miał co jeść czy jest mu to obojętne, czy po nim sprząta i go wychowuje jak należy. Łatwo z tego wywnioskować jak będzie traktować wasze dziecko oraz czy będzie pomocny. W niczym nie pomoże słodkie „niuniuniu” kiedy konieczna będzie pomoc po wyczerpującym dniu opieki nad dzieckiem. Niektórzy twierdzą, że nie da się porównywać psa z dzieckiem – są to ludzie, którzy mają bardzo małe pojęcie o zwierzętach. 

Pytanie drugie: Czy kupno psa zanim pojawi się dziecko jest odpowiednim krokiem?

Psa już macie, wszystko idzie jak po maśle i wiecie, że chciałoby to już abyście zrobili kolejny krok. Tym razem troszeczkę większy. Zaczynacie planować dziecko. Mogą pojawić się pewne komplikacje…

Finanse

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę są finanse (przecież nie ma nic za darmo). Wielu ludzi ma problem z utrzymaniem siebie i dziecka (czy też siebie i psa) a wy będziecie jeszcze mieli dodatkowe wydatki na psa. Wszystkiego wam wystarczało tak „akurat”? Będziecie musieli z czegoś zrezygnować i zacząć oszczędzać. Na psu? Jeśli będziecie swego pieska kochać, będziecie mu nadal kupować drogą ale dobrej jakości karmę (jeżeli oczywiście do tej pory to robiliście). Na dziecku? Większość rodziców (głownie matek) nie jest w stanie tego zrobić, przecież to wasze dziecko! Na co się zdecydujecie? Na to pytanie powinniście sobie odpowiedzieć jeszcze zanim kupicie pieska.

Jak pies przyjmie nowego członka rodziny?

Kolejne pytanie dotyczy tego jakie będą stosunki między psem a waszym ulubieńcem. Dobrze jest mieć odpowiednio wychowanego psa. Jeżeli wiecie, ze wasz pies nie jest posłuszny, najwyższy czas zacząć z nim ćwiczyć. Podstawowe polecenia, które powinien znać „siad, leżeć, noga, puść, fuj” oraz koniecznie należy nauczyć go nie skakać na ludzi (żeby nie przewrócił dziecka). Można też przygotować psa na nowego członka rodziny puszczając mu śmiech oraz płacz dziecka z filmików w internecie.

Brak czasu

Od urodzenia dziecka nie będziecie już mieli czasu na wiele rzeczy, które wcześniej robiliście. Do tego dochodzi jeszcze opieka nad psem. Chodzenie z nim na spacery, dawanie mu jedzenia, bawienie się, po prostu poświęcanie mu uwagi. Był przyzwyczajony, że cała uwaga jest poświęcona tylko jemu a nagle nie będziecie mieli dla niego czasu prawie wcale. Niektóre psy zrozumieją to od razu i staną się „strażnikami” małego brzdąca, ale są też takie, które będą się potrzebować czasu aby się do niego przyzwyczaić.

Kupno psa jest wielkim wydarzeniem, nawet jeżeli większość ludzi tak tego nie odbiera. Zanim zatem to zrobicie, przemyślcie czy będziecie chcieli w przyszłości też mieć dziecko, aby żadne z tej dwójki nie czuło się później opuszczone. Z drugiej strony pies może wam dodać trochę pewności co do tego czy powinniście zakładać rodzinę  z waszym partnerem/partnerką.

Wciąż jeszcze nie masz partnera/ki? Zarejestruj się ZA DARMO na naszym portalu randkowym i znajdź kogoś już dziś! 

[nk]

Udostępnij ten artykuł na: