Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Pamiętaj o Dniu Babci i Dziadka

21.styczeń 2021
Pamiętaj o Dniu Babci i Dziadka

Nie słyszą już najlepiej, więc musisz przy nich mówić o wiele głośniej, niż normalnie. Ze wzrokiem też już kiepsko, więc często proszą cię o pomoc w przeczytaniu starych rodzinnych przepisów. Wszystko ich boli, przez co czasami są trochę marudni, ale jedno jest pewne – nikt nie kocha mocniej niż Babcia i Dziadek. Dzisiaj jest ich święto – zatem nie zapomnij o nich!

Na wstępie pozwolę sobie na odrobinę refleksji. Zdaję sobie sprawę, że niektórzy nie mieli tego szczęścia i nie poznali swoich dziadków. Bardzo to smutne, ale mimo to – przy pomocy rodziców, którzy dobrze ich znali – pamięć o tych babciach o dziadkach nie zaniknie. Rodzice mogą nam o nich opowiadać i razem z nami, w dniu ich święta, odwiedzić ich groby. Być może, choć nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, jesteśmy do nich podobni – nie ważne, czy z charakteru, czy z wyglądu. Z pewnością byli to wspaniali ludzie, z którymi nasi rodzice mają mnóstwo wspomnień, którymi chętnie się z nami dzielą. Na pewno macie w domu również jakieś zdjęcia, które możecie wspólnie całą rodziną obejrzeć.

Mamy tu też na pewno tych, których dziadkowie wychowali albo mieli ogromny wpływ na ich wychowanie. Muszę przyznać, że do tych sama należę. Choć rodzice spędzali ze mną każdą wolną chwilę – to jednak musieli chodzić do pracy i studiować, więc to babcia była ze mną w domu kiedy się budziłam i kiedy zasypiałam. Zawsze mówiłam, że jest moją drugą mamą, a ona nazywała mnie swoim czwartym dzieckiem. Są i tacy, dla których dziadkowie byli jedynymi rodzicami. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wielką rolę w naszym życiu odgrywali rodzice naszych rodziców. Naszą miłość i wdzięczność za to wszystko, co dla nas zrobili powinniśmy okazywać codziennie, jednak w chaosie dorosłego życia nie zawsze mamy na to czas. Od czego jednak mamy Dzień Babci i Dziadka...?

Historia Dnia Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka nie jest świętem ruchomym, zatem termin w kalendarzu jest co roku taki sam – 21 i 22 stycznia. Na początku jednak swoje święto miały jedynie babcie. Pomysł utworzenia Dnia Babci pojawił się w 1964 roku i został on zaproponowany przez tygodnik „Kobieta i życie”. Rok później „Express Poznański” również zaczął popularyzować to święto. Zaś w 1966 roku „Express Wieczorny” ogłosił oficjalnie 21 stycznia Dniem Babci – wszystko to na pamiątkę tortu, który rok wcześniej, właśnie tego dnia, otrzymała aktorka Mieczysława Ćwiklińska. Obchodziła wówczas 85. urodziny a przepyszny tort został jej podarowany tuż po spektaklu, w którym grała – oczywiście - babcię!

Dziadkowie swojego święta doczekali się dopiero na początku lat 80. XX wieku. Wtedy tradycja ta przywędrowała do nas z Ameryki. W Stanach Zjednoczonych w 1978 Kongres Narodowy zatwierdził Dzień Dziadków, który jest tam od tamtej pory obchodzony we wrześniu. W naszym kraju postanowiono jednak dołożyć to święto do Dnia Babci, aby seniorzy mogli świętować wspólnie przez dwa dni.

Obchody w Polsce

21 stycznia obchodzimy więc Dzień Babci a 22 stycznia Dzień Dziadka. Zwyczajowo na ten dzień wnuki przygotowywują dla swoich ukochanych dziadków prezenty i życzenia. Najczęściej są to różnego rodzaju laurki. Taki prezent ma przecież dla naszych babć i dziadków największą cenę – w końcu jest to coś, co zrobiliśmy sami z myślą o nich.

Obchody w innych krajach

Święto Babci i Dziadka jest obchodzone również w innych miejscach na świecie. Gdzie konkretnie?

Francja

We Francji jest to święto ruchome, które obchodzi się zawsze w pierwszą niedzielę marca. W północnej części tego kraju na początku lat 50. XX wieku była bardzo popularna kawa Café Grand’Mère (kawa Babci), którą stworzyło i sprzedawało małżeństwo Monnier z Roubaix. To właśnie ta kwawa była inspiracją do powstania Dnia Babci we Francji. Święto jest tam okazją do konkursów na najpiękniejsze laurki, życzenia i wspomnienia o babciach. Można się również oczywiście spotkać z babcią przy tradycyjnym ciastku i kawie.

Rosja

Święto powstało w Rosji jesienią 2009 roku jako Dzień Babci i Dziadka ( День бабушек и дедушек). Na razie brak jest jakichkolwiek informacji o oficjalnej dacie, jednak jak podaje Press-Center (пресс-центр „АиФ”) - 15 października 2009 miałby być obchodzony tzw. Rosyjski Dzień Babci i Dziadka.

Ameryka Północna

W USA i Kanadzie odpowiednikiem naszego Dnia Babci i Dziadka jest Narodowy Dzień Dziadków (National Grandparents Day). Obchodzony zatem jest tego samego dnia, nie tak jak u nas w ciągu dwóch dni. Święto ma tam swój oficjalny hymn A Song for Grandma and Grandpa („Piosenka dla Babci i Dziadka”) oraz swój własny symbol, którym jest niezapominajka.

Afryka

Nawet w odległym Południowym Sudanie babcie i dziadkowie mają swoje święto. Obchodzone jest od 2013 roku w drugą niedzielę listopada.

Japonia

Japonia to kraj, który słynie z tradycji. Jedną z nich jest szacunek dla osób starszych. Nic zatem dziwnego, że równiez w kraju kwitnącej wiśni babcie i dziadkowie mają swoje własne święto. Obchodzone jest od 1966 roku i jego nazwę można przetłumaczyć jako Dzień Szacunku Dla Wieku.

Inne kraje, których obchodzony jest Dzień Babci i Dziadka to : Niemcy, Włochy, Ameryka Południowa, Wielka Brytania, Bułgaria, Holandia, Hiszpania i Filipiny.

Jak widać, nie tylko my doceniamy naszych seniorów. I choć jesteśmy już dorośli, nadal powinniśmy pamiętać o naszych babciach i dziadkach. Nie przygotujemy im już laurki, ale możemy ich przecież odwiedzić i złożyć życzenia osobiście. Można też kupić jakieś witaminy, dzięki którym będą tu z nami jak najdłużej.

Pamiętajmy jednak, że również osoby starsze lubią od czasu do czasu dostać coś innego, niż tylko leki przypominające im ich wiek. Dlatego, jeśli wiesz, że możesz, zamów babci i dziadkowi jakiś dobry tort lub inny smakołyk. Zobaczysz, że już sama twoja obecność tego dnia sprawi im ogromną radość. Sama bardzo bym sobie życzyła mieć jeszcze taką możliwość, niestety jednak, ja swoje życzenia i uściski już od 9 lat kieruję prosto do Nieba.

Wszystkiego najlepszego Babciu i Dziadku! Gdziekolwiek jesteście, mam nadzieję, że jesteście razem i że jesteście szczęśliwi.

[nk]

Źródła:

https://pl.wikipedia.org

Udostępnij ten artykuł na: