Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Opuszczone kulisy filmowe

8.styczeń 2018
Opuszczone kulisy filmowe

Opuszczone kulisy filmowe nadal czekają na kolejną okazję by zabłysnąć. Niektóre stały się znaną atrakcją turystyczną. Kiedyś jednak były czymś więcej, były miejscem akcji, dosłownie i w przenośni...

Gwiezdne piaski

Kulisy filmu: seria sci-fi Star Wars

Gdzie: Tunezja

Premiera: 1977

Kiedy w marcu 1976 roku, w tunezyjskiej pustyni rozległ się rozkaz „Akcja!” i kamery poszły w ruch, mało kto podejrzewał, że powstaje właśnie filmowy fenomen. Dowodem wskazującym na wielki sukces tej serii może być fakt, że choć upłynęło już czterdzieści lat od premiery pierwszej części Star Wars o tytule Nowa Nadzieja, wciąż przybywają do Tunisu tłumy fanów kosmicznej sagi filmowej. Chcą obejrzeć miejsce, w których powstawała. Jednym z takich miejsc jest Matmata, berberyjska wioska na skraju Sahary, w której kręcono sceny z wnętrza domu Luka Skywalkera.

W hotelu Sidi Driss, który również możemy podziwiać w filmie, może dziś spędzić noc każdy, kto ma na to ochotę i możliwości finansowe. W pobliżu miasta Ksar Ouled Soltane do dzisiaj stoją piaskowe domki planety Tatooine. Kulisy filmu znajdują się też blisko miasta Tozeur, przy wyschniętym jeziorze Chott el-Gharsa. George Lucas zdecydował, że stworzy plan filmowy w pobliżu formacji skalnej nazywanej Onk Ejmel. Kiedy nagrywanie dobiegło końca, filmowcy zostawili kulisy na pastwę losu. Dzisiaj odwiedzają je turyści, którzy chcą podziwiać na żywo siedziby mieszkańców fikcyjnej planety.

opuszczone kulisy filmowe

Henry River Mill Village

Kulisy filmu: Igrzyska Śmierci

Gdzie: północna Kalifornia

Premiera: 2012

Wioska, która na pozór wydaje się być opuszczona, służyła wcześniej jako plan do nakręcenia "Igrzysk Śmierci", była Dystryktem 12, jednym z najbiedniejszych regionów w państwie Panem. Od tamtej pory jednak regularnie odwiedzają ją fani filmu. Znajduje się tam opuszczony młyn nad rzeką Henry River, rodzinna piekarnia Peety, którego gra Josh Hutcherson i dom Katniss (Jennifer Lawrence).

Walliabou Anchorage

Kulisy filmu: Piraci z Karaibów

Gdzie: wyspa St. Vincent

Premiera: 2003

Znana seria filmów o przygodach Piratów z Karaibów została nakręcona między innymi na wyspie St. Vincent, gdzie do dzisiaj stoi część scenografii, zniknęły jedynie doki, ponieważ nie zadbano o ich konserwację.

W krainie Władcy Pierścieni

Kulisy filmu: Hobbit, Władca Pierścieni

Gdzie: Nowa Zelandia

Premiera: 2001

Żywym wspomnieniem Władcy Pierścieni są kulisy miasteczka Hobbiton, położonego niedaleko miasta Mata Mata. Na potrzeby sagi Władcy Pierścieni kulisy wyrobiono z polistyrenu, jednakże kiedy film został już nakręcony, zlikwidowano je. Zatem aby mogła powstać trylogia Hobbita, musiano na nowo postawić całe miasteczko Hobbiton, tym razem z bardziej wytrzymałych materiałów. Teraz Hobbiton służy jako atrakcja turystyczna. Znajdują się tam 44 domki hobbitów, gospoda Pod Zielonym Smokiem, czy młyn z wypukłym mostem, po którym do Hobbiton przyjeżdżał Gandalf.

opuszczone plany filmowe

Miejsce ze snu

Kulisy filmu: Pole marzeń

Gdzie: Dyersville w Iowie, USA

Premiera: 1989

"Jeśli to zbudujesz, on przyjdzie." To zdanie prześladowało farmera z Iowy Ray’a Kinsella niczym cień, a następnie zmusiło do zbudowania pośrodku pola kukurydzianego boiska do gry w baseball. Dramat z elementami fantasy Pole marzeń zyskał serca Amerykanów. Jeszcze w tym samym roku, do Dyersville w Iowie wyruszyło kilka tysięcy turystów, aby obejrzeć pole na własne oczy. Nie zawiedli się. Tłumy ciekawskich do dziś krążą po tym miejscu. Wszystko dzięki właścicielom farmy, którzy po wyjeździe grupy filmowej zdecydowali się zostawić boisko bez zmian. Można tam kupić również różne pamiątki.

Co byś powiedział na romantyczny wypad do kina, na przykład w Krakowie? Zarejestruj się i znajdź miłość.

[ivi]

Udostępnij ten artykuł na: