Dzisiaj 4 mln 600 tys. polskich uczniów przekroczyło progi szkół. W nowym roku szkolnym jednak zarówno uczniowie, jak i nauczyciele muszą liczyć się ze zmianami związanymi z przeprowadzoną niedawno reformą szkolnictwa…
Początek szkoły chyba od zawsze był symbolem różnego rodzaju zmian - koniec wolnego i kolejny rok nauki na horyzoncie. Tym razem jednak nowy szkolny rok przyniósł jeszcze więcej zmian niż zazwyczaj...
Pierwszą zmianą, która co by nie mówić, wywołała lawinę kolejnych jest całkowita likwidacja szkół gimnazjalnych. To właśnie spowodowało, że do szkół średnich musiano przyjąć tzw. podwójny rocznik. Zaś do liceów, techników i szkół zawodowych trafili w tym roku nie tylko absolwenci szkół gimnazjalnych, ale także podstawowych! Następnym, nieprzyjemnym skutkiem tych działań była konieczność utworzenia kilkunastu klas pierwszych i co z tym związane - przedłużenie godzin lekcyjnych. W niektórych szkołach zajęcia mogą trwać nawet do 19! Rodzice powinni więc uzbroić się w cierpliwość i przede wszystkim - zadbać o bezpieczny powrót dziecka do domu.
Dzisiaj, czyli w poniedziałek 2 września rozpoczyna się nowy rok szkolny w 24 tysiącach polskich szkół. W inauguracji będą uczestniczyć aż 4 miliony 600 tysięcy uczniów, z czego 385 tysięcy z nich idzie do szkoły po raz pierwszy.
Wielu rodziców z pewnością zastanawia się, czy szykują się kolejne strajki? Jest to niezwykle ważne zwłaszcza dla klas maturalnych, ponieważ podczas wspomnianych protestów nie odbywają się żadne zajęcia dydaktyczne. Środowisko nauczycielskie do 16 września powinno podjąć decyzję dotyczącą przystąpienia do referendum strajkowego. Pewne jest natomiast to, że Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło kilka zmian, mianowicie:
Dobrą nowiną dla wszystkich rodziców może być nowa ustawa o opiece zdrowotnej uczniów, która wchodzi w życie 12 września. Zgodnie z jej przepisami szkoły będą miały obowiązek zapewniania swoim uczniom dostępu do stomatologa. Brak takiego specjalisty na miejscu, w konkretnej placówce, oznacza konieczność podpisania kontraktu z jednym z zewnętrznych gabinetów stomatologicznych. Co ciekawe, wspominane usługi dentystyczne będą finansowane ze środków publicznych.
1 listopada (piątek) - 3 dni wolnego od szkoły
11 listopada (poniedziałek) - 3 dni wolnego od szkoły
23 - 31 grudnia 2019 roku
W tym roku Wigilia przypada we wtorek.
1 stycznia 2020 roku (środa)
6 stycznia 2020 (poniedziałek)
13 - 26 stycznia 2020 r. (woj. lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie)
20 stycznia - 2 lutego 2020 r. (woj. podlaskie, warmińsko-mazurskie)
27 stycznia - 9 lutego 2020 r. ( woj. kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie)
10-23 lutego 2020 r. ( woj. dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie)
9 kwietnia – 14 kwietnia 2020 r.
1 maja (piątek)
3 maja (niedziela)
11 czerwca (czwartek)
W całej Polsce – w Krakowie, Warszawie, Katowicach, Kielcach i innych większych lub mniejszych miastach – dzisiaj oficjalnie rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Z tej okazji wszystkim uczniom życzymy dużo sukcesów w nauce, a ich rodzicom pociechy z dzieci i wiele, wiele cierpliwości!
[nk]