Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Nordic walking - nauczmy się dobrze chodzić

26.maj 2015
Nordic walking - nauczmy się dobrze chodzić

Nordic walking czyli północny styl chodzenia, to nowy fenomen w sporcie, który zyskuje na popularności. Każdy może go uprawiać, został on uznany w wielu programach rehabilitacyjnych. Wypróbuj ten wygodny sposób na złapanie kontaktu z drugą połową podczas spacerów.

Nordic walking czyli północny styl chodzenia, pochodzi z Fińska, z okolicy Helsinek. Styl ten powstał 5 stycznia 1988, kiedy podczas zawodów, z powodu niedostatku śniegu, uczestnicy przeszli się z kijami przez trasę. Wydarzenie te narodziło eksperymentalny typ chodzenia z kijami zwany w języku fińskim sauvakävely. Fiński styl chodzenia został rozprzestrzeniony w końcu lat 90, w pierwszym dziesięcioleciu 21 wieku zainteresowanie nim się zmniejszyło. Dzisiaj zainteresowanie stylem znowu wzrasta, z powodu jego zdrowotnych własciwości.

Naukowy instytut kultury fizycznej przy Uniwersytecie Palackiego w Ołomuńcu potwierdzają pozytywne efekty północnego chodu na ludzki organizm. Chód ten jest wprowadzany do programów rehabilitacyjnych przeciw bólu kręgosłupa, problemach sercowych i chorobach naczyniowych. Obniża poziom cukru we krwi i poprawia pracę mięśni, działa korzystnie przy cukrzycy 2 stopnia.

nordic_walking

„Podczas nordyckiego chodu, rusza się całe ciało, inaczej niż podczas zwykłego chodzenia czy biegania, pracują ręce, reszta ciała, w sumie pracuje aż 90% mięśni.” – tłumaczy Docent Paweł edytor czeskiej telewizji. Według niego, zaletą tego chodu jest fakt, że człowiek zużyje dużo więcej energii niż podczas zwykłego chodzenia, jeszcze zanim poczuje się zmęczony, a przy tym chodzenie jest nadal łatwe, a poczucie dobrej rozrywki pozostaje.

Porada na spontaniczną randkę

Nordic walking staje się coraz bardziej popularny. Uprawiać go można z przyjaciółmi lub kimkolwiek kogo spotkanie na ulicy, w przeciwieństwie do biegu. Co więcej, to doskonała okazja do randkowania, wiele biur podróży organizuje wyjazdy ukierunkowane na uprawianie nordic walking. Kto wie, może właśnie tam spotkacie swoją drugą połówkę, partnera lub partnerkę? Jeżeli masz już kogoś kto Ci się podoba, ale nie jesteś pewny jego/jej wyglądu, to doskonała okazja by lepiej go/ją poznać! Wystarczy wymyśleć interesującą trasę i przejść się na nietradycyjny spacer. Zaletą jest to, że podczas takiego spaceru, znajdziesz sporo okazji do rozmowy i nie musisz się obawiać niezręcznej ciszy przy filiżance kawy.

Gdy raz się zakochasz w nordic walking, nigdy już nie będziesz chodzić inaczej, możesz się przejść po parku, po górach, wszystko zależy od Ciebie, gdzie tylko chcesz.

Jak chodzić odpowiednio

Jednak należy pamiętać, że aby północny chód przyniósł odpowiednie skutki, należy wybrać odpowiednie kijki i obuwie. Istotne jest aby utrzymywać stałe tempo chodu, ponieważ kije kuszą do przyśpieszania, co wybija z rytmu zwiększając tempo bicia serca.

[paf]

Źródła:
http://www.nordicsports.cz/nordic-walking/historie-nordic-walking/
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10302425546-fenomen-nordic-walking/?kvalita=vysoka

Udostępnij ten artykuł na: