Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Nie wiesz co na obiad czy kolację? Spróbuj sushi!

6.czerwiec 2016
Nie wiesz co na obiad czy kolację? Spróbuj sushi!

Chyba wszyscy wiemy czym jest sushi. Przynajmniej mniej więcej wiemy jak wygląda i z czego najczęściej się składa. Ktoś już go spróbował, ktoś inny już nawet przygotowywał sam w domu. A Ty?

Sushi to tradycyjna japońska potrawa z tysiącletnią tradycją. Stało się najpopularniejszym i najbardzeiej lubianym przykładem japońskiej kuchni. Składa się z ugotowanego ryżu zaprawionego octem ryżowym, zawiniętego w algi morskie z kawałkami surowej lub ugotowanej ryby w środku (mogą być również inne morskie zwierzęta czy nawet mięso z kurczaka/konia), pokrojone na małe kawałeczki.

Historia

Dokładna historia sushi jest tajemnicą. Musimy się cofnąć w czasie do – IV wieku przed naszą erą, do południowo-wschodniej Azji. Mimo tego, że początki sushi są owiane tajemnicą, zakłada się, że około IV wieku przed naszą erą po raz pierwszy zaczęto oczyszczone i posolone ryby przechowywać w ugotowanym ryżu, ponieważ naturalna fermentacja była w stanie najlepiej ochronić ryby przed psuciem się. Jak to jest możliwe? Jest to możliwe ponieważ ugotowany ryż zacznie fermentować i wytworzy się kwas mleczny. Kiedy ten kwas połączy się z solą, powstanie reakcja która spowolni tworzenie się bakterii w rybie. Ten sposób przechowywania ryb nazywano „tsuke-ba” czyli zaprawianiem. Po kilku miesiącach fermentacji z naczynia usuwano ryż i jedzono samą rybę.

W następnych kilku stuleciach sushi się rozprzestrzeniło i zaczęto je wyrabiać na różne sposoby w najróżniejszych zakątkach Azji. Najpopularniejsze stało się w Japonii, już w tym okresie istniało tam kilkanaście jego odmian. W połowie XVIII wieku zaczęto do ryżu dodawać ocet ryżowy, czym receptura zaczęła przybliżać się do tej, którą znamy dzisiaj. Czas przygotowania dramatycznie się skrócił, z kilku miesięcy (zanim ryż zaczął fermentować) do dzisiejszej szybkiej formy przygotowania.

Pierwszy bar sushi, poza Japonią, otwarto w Ameryce w roku 1966, w Los Angeles. Kolejny, przeznaczony dla największych celebrytów, pojawił się w roku 1970 w Hollywood. Dzięki temu, sushi stało się popularne i modne. Uchodziło za jedno z najzdrowszych potraw na całym świecie. Ponieważ jednak wielu Amerykanów odmawiało jedzenia surowej ryby, miejscowi kucharze zdecydowali się zastąpić je mięsem z kraba, ogórkiem i awokadem, nazywa się to „California roll”, są one zazwyczaj obrócone – alga morska znajduje się w środku, a nie na zewnątrz, tam bowiem znajduje się ryż. 

Ale dość już o historii... Jak wygląda sushi dzisiaj? Rodzajów sushi w dzisiejszych czasach jest niezliczona ilość. Dlatego wybrałam tylko te najważniejsze:

Makizushi

To typowe „rolowane sushi”. Najbardziej znane są te zawinięte w algę morską Nori, ale nie jest to jedyny sposób. Mogą być zawinięte również w cienki omlet, papier sojowy, ogórka lub perile (ziele azjatyckie). Nazwy tego typu sushi to na przykład Makizushi, Maki Sushi ale też Sushi Rolls.

Makizushi to dużo rodzajów sushi, które można podzielić na kolejne podkategorie według wyglądu:

Hosomaki – wąska rolka z ryżem w środku, algą morską na zewnątrz

Chumaki – średnia rolka, ryż w środku, alga na zewnątrz

Futomaki – gruba rolka, ryż w środku, alga na zewnątrz

Uramaki – obrócona rolka, alga wewnątrz, ryż na zewnątrz

Temaki – nie jest to typowa rolka, alga jest zawinięta jak tortilla i wypełniona różnymi składnikami

To są najbardziej znane rodzaje sushi, które każdy potrafi sobie wyobrazić. Teraz czas na bardziej ciekawe ale zdecydowanie mniej znane typy.

Nagirizushi

Ten rodzaj sushi tworzy się poprzez wytworzenie ryżowych krążów lub klocuszków z odrobiną wasabi na wierzchu. Na ryżu jest umieszczony płatek jakiegoś morskiego zwierzęcia (najczęściej łososia), ale może też być japoński omlet lub kurczak.

Chirashizushi

Nazwa tego sushi w tłumaczeniu oznacza coś w rodzaju „odpoczynkowe sushi”. Jest to suhi, którego nie podaje się pod postacią klasycznych rolek. Umiesza się je w misach.  Wewnątrz znajduje się ryż oraz różnego rodzaju dipy i topingi nazywane „gu”. Zazwyczaj jest ich około dziewięciu. Jest to bardzo popularny typ sushi głównie w azjatyckich domach, ponieważ jest bardzo łatwy w przygotowaniu. Oprócz sosów, do sushi dodaje się mięso (ryba). Najczęściej jednak jest podawane bez mięsa.

Inarizushi

To jest naprawdę bardzo dziwny rodzaj sushi. Inarizushi to kieszonka ze smażonego tofu wypełniona ryżem sushi.

Oshizushi

Oshi sushi lub też sushi box to typ sushi, który jest stłoczony do kostki lub klocka specjalną drewnianą foremką. Wizualnie wygląda ładnie i ciekawie.

sushi 2

Jak należy jeść sushi?

Istnieją zasady poprawnego jedzenia sushi. Należy sobie jednak uświadomić, że zasady, których musisz dotrzymywać w najdroższych sushi restauracjach, nie musisz dotrzymywać i u siebie w domu. Jest różnica między „prawidłową konsumcją” sushi o której mówią specjaliści, a tym jak się je w japońskich rodzinach spożywa... Ale dlaczego by nie spróbować? Przeczytaj zasady prawidłowej konsumacji sushi w restauracji.

  1. Wytrzyj ręce – jeżeli w restauracji zaproponują Ci wilgotny ręcznik, nie bój się niczego i wytrzyj do niego ręce. Proponuje się je ponieważ sushi wolno też jeść rękoma, zatem muszą one być czyste.
  2. Jeżeli dostałeś jednorazowe pałeczki, oddziel je od siebie. W przypadku, że są to jedne z tych tańszych, mogą pozostać na nich ostre kawałki. Ocieraj pałeczki o siebie, aby je usunąć. Nie rób tego jeżeli żadnych odłamków nie widzisz. Prawdopodobnie dostałeś pałeczki lepszej jakości i mógłbyś tym urazić obsługę.
  3. Mieszanie wasabi i sosu sojowego jest kontrowersyjnym tematem co się tyczy jedzenia sushi. Aby zachować prawidłową procedurę, nie rób tego. Uważaj na wasabi, upewnij się gdzie jest Twoja granica, jest ono bowiem bardzo ostre.
  4. Teraz już tylko wystarczy podnieść sushi z pomocą pałeczek lub palców, dozwolone są oba sposoby. Uwaga – sashimi, jedz tylko pałeczkami! – Niektórzy, w innych krajach, sushi nazywają sashimi. Nie jest to jednak prawidłowy wyraz, ponieważ sashimi w Japonni oznacza jedynie mięso, które podaje się surowe lub ugotowane, pokrojone i ułożone na talerzu ozdobionym daikonem (japońską białą rzodkiewką). Dodaje się do niego różne sosy i dipy.
  5. Podczas jedzenia sushi Nigiri podnieś tak, aby mięso znajdowało się w dolnej części. Róg mięsa zanurz do sosu sojowego, a następnie włóż całe sushi do ust tak, aby mięso dotknęło Twojego języka jako pierwsze. Tym sposobem możesz rozkoszować się jego smakiem. Zawsze staraj się maka zjeść jednym gryzem, jeżeli się tego boisz, rozgryź go na pół, lecz nigdy nie odkładaj niedojedzonej półki na talerz. 
  6. Do sushi maków używaj palców lub pałeczek, następnie zanurz je do sosu sojowego.
  7. Chcesz się trzymać zasad – zacznij jeść imbir dopiero po tym jak zjesz sushi. Niektórzy jednak jedzą je jednocześnie.
  8. Popijać możesz odrobiną zielonej herbaty lub piwa. Oczyści to Twoje usta na kolejny gryz. To samo zadanie ma spełniać imbir.
  9. Po każdym kawałku sushi, możesz wycierać ręce ręcznikiem, który dostałeś na początku, nie jest to jednak konieczne, zależy to tylko od Ciebie.
  10. Kiedy dojesz, po raz ostatni wytrzyj ręce. Pałeczki włóż do uchwytu i skieruj w lewą stronę.

 

Zdecyduj który z rodzajów sushi chcesz przygotować w domu (przepisów w internecie jest naprawdę wiele) lub wybierz się do jakiegoś sushi barul ub sushi restauracji. Z pewnością Ci zasmakuje i stanie się jedną z Twoich ulubionych potraw.

[Lil]

Źródło:

www.allaboutsushiguide.com

Udostępnij ten artykuł na: