Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Nie wiem jak, więc nie segreguję

4.październik 2019
Nie wiem jak, więc nie segreguję

Wielu z nas boi się segregować śmieci. Brzmi śmiesznie? Cóż, niestety tak jest. Boimy się wysiłku, nawet tak niewielkiego. Polubiliśmy wygodę i nie chce nam się zmieniać naszych starych przyzwyczajeń. Poza tym, najczęściej nie mamy bladego pojęcia, jak segregować - czyli co i gdzie wrzucać. Dzisiaj pomożemy wam przezwyciężyć ten absurdalny lęk przed segregacją! Zapraszamy do lektury...

Od jakiegoś czasu coraz częściej poruszanym tematem jest dbanie o środowisko. Plastik już przestaje być "fantastic", a dobro planty Ziemi zaczyna nas interesować, jak jeszcze nigdy wcześniej. Zastawiasz się, czy ty - przeciętny Polak mógłbyś zrobić dla świata? Coż, na początek zacznij segregować śmieci. Niby taki drobiazg, a jednak - ma on ogromne znaczenie.

Dzisiejsze technologie pozwalają na zrecyklingowanie ogromnej ilości przedmiotów, dlaczego więc nie korzystamy z tej możliwości?

Jesteśmy zbyt leniwi 

Lenistwo i wygoda to chyba główne przyczyny tego, że ludzie nie segregują śmieci. Choć zajmuje to tylko chwilkę, to my i tak wolimy wszystko wrzucać do jednego wora, tylko po to by o kilka minut dłużej móc oglądać telewizję lub przeglądać Facebooka. Dlaczego tak się dzieje? Cóż... Segregacja śmieci automatycznie kojarzy nam się z jakimś rodzajem wysiłkuMusimy jednak pamiętać, że są to najzwyklejsze wymówiki. Wystarczy wyrobić w sobie przyzwyczajenie do wrzucania śmieci do różnych pojemników i z czasem przestaniemy do tego przywiązywać wagę. Wynoszenie śmieci również nie jest aż tak wielką tragedią. Kontenery do segregacji śmieci znajdują się na każdym osiedlu, możesz je wyrzucić idąc do pracy lub podczas spaceru z psem. Nie będziesz musiał tego robić codziennie, maksymalnie raz lub dwa razy w tygodniu w zależności od potrzeb indywidualnych.

Nie wiemy, co, gdzie i jak 

Kolejnym powodem jest nasz kompletny brak wiedzy na ten temat. Idziemy wyrzucić śmieci, patrzymy na kolorowe kontenery i ... nie mamy pojęcia gdzie, co wrzucić. Najlepiej wtedy olać sprawę i wrzucić wszystko do jednego pojemnika. Tak, jak w przypadku bardziej złożonych rzeczy - po prostu boimy się nieznanego. Zamiast bać się i niepotrzebnie stresować, zajrzyj w internet, odwiedź odpowiednie strony i dowiedz się, co, gdzie i jak powinno się wyrzucać.

Czy znasz różnicę pomiędzy segregacją a recyklingiem?

"Posegreguj" swoją wiedzę 

Poniższe pojęcia są z pewnością znane wszystkim, ale kto z nas potrafiłby powiedzieć, co tak naprawdę każde z nich oznacza? 

Segregowanie- to faza wyrzucania śmieci do właściwego kontenera.  

Recykling – przetwarzanie już posegregowanych rodzajów śmieci. Wynik recyklingu przynosi produkty takiej samej jakości jako sprzed niej. Dzięki recyklingu nie ma konieczności wyrabiania nowych nieulegających rozkładowi przedmiotów.

Ponowne wykorzystanie – możesz po raz kolejny wykorzystać różne opakowania, czy butelki. W sklepach możesz kupić napoje, których butelki są zwrtone.

Zmniejszone spożycie – im mniej śmieci (opakowań itd.) będziemy produkować, tym mniej ich będzie, to logiczne. Gorzej to niestety wygląda w praktyce. Możemy się jednak starać. Na przykład zamiast za każdym razem kupować nową plastykową reklamówę, zapakuj zakupy do plecaka lub specjalnych toreb na zakupy, które są dostępne w prawie każdej większej sieci handlowej. 

Downcyklacja – proces technologiczny, podczas którego (tak samo jak podczas recyklingu) odpady są ponownie przetworzone, rezultat jest jednak o wiele gorszy od tego po recyklingu.

Upcyklacja – wykorzystuje materiały, które dopiero mogą stać się odpadem. Nie należy mylić ze zwykłym recyklingiem.

To była teoria, teraz przejdźmy do praktyki ... 

Kolory, symbole i ich znaczenie 

Odpady segreguje się i wrzuca do różnych pojemników lub kontenerów. Co, gdzie wyrzucić, a co zrobić z rzeczami, odnośnie których nie mamy pewności?

Na każdym materiale, który nadaje się do ponownego przetworzenia powinien znajdować się znak zwany wstęgą Möbiusa. Mowa tutaj o trójkącie równobocznym złożonym z trzech strzałek. W nim lub pod nim znajduje się numeralbo literyna podstawie których możesz się dowiedzieć z jakiego rodzaju resztkami masz do czynienia.

Zielona i biała – szkło

Do zielonych białych pojemników na odpady wrzuca się szkło. Jeżeli masz do dyspozycji oba pojemniki, czyli biały i zielony musisz posegregować szkło na podstawie jego barwy. Do zielonych wyrzucaj zielone i kolorowe szkło, zaś do białych to przeźroczyste. Jeśli masz do dyspozycji tylko jeden kontener, nie musisz szkła segregować. UWAGA!  Do zielonych pojemników możesz wyrzucić również szyby z okien i drzwi.

Numerem recyklingowym są cyfry: 70, 71, 72 lub litery GL.

Czego tam nie wyrzucać? Ceramiki, porcelany, luster, szyb samochodowych, szkła pozłacanego lub opatrzonego metalem albo drutem.

Żółta – plastik

Plastik niestety zdominował nasze życie i dlatego też należy do najczęściej segregowanych odpadów. Do żółtych kontenerów wrzucamy plastikowe butelki, które najpierw porządnie rozgnieć, aby zaoszczędzić miejsce. Oprócz plastikowych butelek, do żółtego konteneru wrzuca się również: folię, plastikowe siatki, reklamówki, kubeczki po jogurcie, produktach mlecznych, opakowania po kosmetykach, środkach czyszczących i piorących a także opakowania na płyty CD, DVD, czy piankowy polistyren w mniejszych kawałkach.

Ich numery recyklingowe to 1, 2, 4, 5, 6 oraz litery PET, HDPE, LDPE, PP, PS.

Czego tam nie wyrzucać? Tłustych pudełek z resztkami jedzenia czy środkami czystości, pokrywek, rur PVC oraz opakowań po środkach żrących i innych niebezpiecznych środkach.

Pomarańczowa – kartony

Pojemnik może być cały pomarańczowy, mieć pomarańczową pokrywkę lub pomarańczową naklejkę ze zdjęciem kartonu. Segreguje się w nim kartony po mleku, produktach mlecznych, winie lub soku. Przed wyrzuceniem zgnieć je.

Numery recyklingowe to: 81, 84 lub litery C/PAP.

Czego tam nie wyrzucać? Miękkich opakowań, np. po kawie. Upewnij się, że w opakowaniu nie zostały już żadne płyny ani pożywienie.

Niebieska – papier

Papier możesz oddać do składów zbiorowych, gdzie zapłacą ci za każdy kilogram makulatury, ale i tak zdecydowanie najlepszym sposobem jest wyrzucanie papieru do niebieskich kontenerów. Jest przeznaczony na czasopisy, gazety, zeszyty, papierowe opakowania, wszystko z „tektury", włącznie książek (z miękką okładką). Możesz tam też wyrzucić koperty z okienkiem, lub dokumenty z kancelarskimi spinaczami.

Ich numery recyklingowe to np.: 20, 21, 22 lub litery: PAP.

Czego tam nie wyrzucać? Dużej ilości makulatury, tłustych lub zanieczyszczonych papierow, folii bąbelkowej, zużytych chusteczek higienicznych, palet po jajkach, rolek papieru toaletowego. W żadnym przypadku nie wyrzucaj do tego konteneru zużytych pieluch!  

Brązowa - bioodpady

Mowa tutaj o odpadkach biologicznych, które ulegają rozkładowi, np. resztki z kuchni lub naturalnego pochodzenia odpadki z ogródka.

Urządzenia elektryczne i baterie

Zużyte baterie lub niedziałające urządzenia elektroniczne poddaje się tzw. ponownemu wykorzystaniu. Możesz je oddać do każdego sklepu z elektroniką.

Odpady niebezpieczne

Są to odpady, które mogą zagrażać zdrowiu ludzi oraz zwierząt. To, że są niebezpieczne poznasz po symbolu na opakowaniu (czaszka, ogień itd.). Należą do nich farby, rozpuszczalniki, kleje, oleje, leki, pestycydy i inne chemikalia.

Metal

Metale mogą zostać wykorzystane ponownie. Dlatego powinieneś je zanieść gdzieś, gdzie wykupią je od ciebie jako drugorzędny surowiec.

Zrób coś dla świata i następnych pokoleń i zadbaj o środowisko. Segregacja śmieci będzie tym pierwszym - najważniejszym krokiem. Jeśli temat cię zainteresował porozmawiaj o tym, z kimś zarejestrowanym na naszym portalu randkowym i poznaj jego opinię! Jeszcze nie masz konta? W takim razie zarejestruj się już teraz CAŁKOWICIE ZA DARMO!

[Lil]

Udostępnij ten artykuł na: