Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Nie każdy potrafi słuchać, naucz się tego

29.sierpień 2017
Nie każdy potrafi słuchać, naucz się tego

Co możesz zrobić, aby Twój związek był jeszcze bardziej szczęśliwy? Wiesz, czego Twoja druga połóweczka od Ciebie oczekuje? Przede wszystkim, tego, że jej wysłuchasz, kiedy będzie tego potrzebować. Nie chodzi o to, aby „słyszeć”, ale aby „wysłuchać” i zrozumieć. Potrafisz to zrobić?

W każdym związku z biegiem czasu pojawiają się komplikacje. To oczywiste, im dłużej ze sobą jeteście, tym łatwiej dostrzec błędy popełniane przez drugą osobę. Różowe okulary odkładamy na bok i zaczynamy się kłócić. Tylko po co to wszystko? Wszystko znów może rozwiązać zwyczajna rozmowa, bez krzyków i wyrzutów. Komunikacja jest podstawą każdego związku. Polega ona jednak nie tylko na mówieniu, ale również na słuchaniu...

Dlaczego warto słuchać?

Jeżeli nauczysz się poświęcać uwagę nie tylko sobie, zobaczysz jak wiele tym zyskasz. Twój partner będzie mógł być pewien, że Ci na nim zależy i może na Ciebie liczyć, oprócz tego wzrośnie mu poczucie własnej wartości, będzie czuć się kochany i respektowany. To wszystko jest przecież bardzo ważne. Dzięki temu wszystkiemu w waszym związku zagości harmonia. Oboje będziecie szczęśliwsi.

Słuchanie nie jest tak prostą sprawą jakby się mogło wydawać, wszyscy mamy z tym problem i to od dzieciństwa. Komunikacja powiem zakłada dwie umiejętności. Jedną z nich jest umiejętność wypowiadania się w sposób zrozumiały, a drugą umiejętność słuchania. Zatem ważne jest nie tylko to, co wysyłasz, ale również to, co odbierasz. Rodzice nauczyli nas mówić, ale słuchać mogą nas nauczyć tylko dając nam odpowiedni przykład.

Mało który rodzic jest w stanie wciąż słuchać tego, co mowi do niego jego dziecko, zazwyczaj zajęci są pracą lub innymi czynnościami.

jak się nauczyć słuchać

Chcę się nauczyć słuchać, jak?

  • Wybierz odpowiednie miejsce, takie gdzie nikt nie będzie wam przeszkadzać.
  • Utrzymuj kontakt wzrokowy.
  • Pokaż swoje zaangażowanie w temacie.
  • Musisz się skupić na tym, co dana osoba do Ciebie mówi.
  • Upweniaj się, czy dobrze rozumiesz.
  • Zadawaj pytania, aby druga osoba mogła sprecyzować co ma na myśli.
  • Obserwuj emocje i mowę ciała rozmówcy.
  • Podsumuj wszystkie informacje, które usłyszałeś, aby sprawdzić, czy dobrze zrozumiałeś.
  • Zastanów się jakich użyć słów, aby móc wyrazić swoją opinię na temat tego, co powiedział rozmówca.

To sztuka umieć słuchać

Z pewnością gdzieś już obiło Ci się o uszy to stwierdzenie. Z pewnością warto wziąć je sobie do serca, ponieważ jest jak najbardziej prawdziwe. Czasem wysłuchanie kogoś jest dla nas trudne, wolimy od razu udzielać rad zamiast porządnie zagłębić się w sytuację. W każdym z nas drzemie rodzony słuchacz, musimy tylko pozwolić mu działać.

Jeżeli nie jesteś w stanie sam nauczyć się sztuki słuchania, możesz wybrać się na kurs, z pewnością znajdziesz jakiś w Warszawie, Krakowie, czy Katowicach. Aktywne słuchanie może pozwoli Ci też znaleźć tego idealnego partnera.

Źródło: http://osobnostnirozvojldv.cz

[ivi]

Udostępnij ten artykuł na: