Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Naucz się mówić NIE i to nie tylko w związku

9.czerwiec 2017
Naucz się mówić NIE i to nie tylko w związku

Dlaczego dobrze jest od czasu do czasu powiedzieć „NIE”? Mało kto lubi to słowo, dlatego wolimy go nie używać. Ciężko jednak wyrażać swoje opinie bez jego użycia.

Tym, że powiesz „nie” postawisz niewidzialną granicę. Granice są nieodłączną częścią każdej zdrowej relacji, dlatego są dla niej tak ważne. Wyznaczanie granic, stworzonych za pomocą jednego „nie”, może Ci również pomóc w zrozumieniu Twojego partnera. Potrzeby każdego są inne, dlatego aby związek miał szanse powodzenia, musisz całkowicie rozumieć drugiego człowieka. Czasami to trudne do wypowiedzenia, ale po prostu nie ma innego wyjścia. Możesz w ten sposób uniknąć niedopatrzeń i ewentualnych konfliktów.

Tylko wy dwoje

Musisz odpuścić sobie niektóre obowiązki i zadania, skupić się tylko na sobie i swym partnerze, bez tego wasz związek nie ma szansy na przetrwanie, ani tym bardziej na dalszy rozwój. Wspólne wykonywanie różnych czynności powinniście planować biorąc pod uwagę waszą pracę, zainteresowania oraz dzieci. Możecie ustalić, że jakąś czynność będziecie wykonywać regulanie, na przykład co tydzień wybierzecie się do restauracji. Dasz w ten sposób swojej drugiej połóweczce oraz wszystkim wokół do zrozumienia, że w tym konkretnym momencie macie czas tylko i wyłącznie dla siebie.

Jak wyznaczać granice?

Typowa sytuacja, Twój partner obiecał komuś pomoc, teraz zamiast zajmować się waszymi sprawami zanurza się coraz głębiej do tych cudzych. Jak zatem wyznaczać granice, tak aby zarazem pomagać innym i nie doprowadzić swego związku do ruiny.

Podejmujcie decyzje wspólnie

Decydujcie i pomagajcie jako para, wszysto zależy przecież tylko od tego, jak się dogadacie. Uzgodnijcie jak i czy chcecie komuś pomóc z jego problemami. Możesz samemu obiecać komuś pomoc, ale co jeśli nie będzie się to podobało Twojemu partnerowi? W ten sposób powstają komplikacje i problemy w związku.

Nie pomagaj na swój koszt

Pomagaj tylko wtedy, kiedy wiesz, że możesz i chcesz pomóc. Czasem nie ma sensu wplątywać się do cudzych problemów, o których tak naprawdę nic nie wiemy. Jak to się mówi kij ma zawsze dwa końce, a więc mogłoby nawet dojść do sytuacji, że pomagając innym zaszodzisz nie tylko sobie, ale też partnerowi, czy swojej rodzinie.

Nie bądź w związku ze strachu

Nie decyduj się na związek tylko i wyłącznie dlatego, że boisz się samotności. Staniesz się kimś, kto boi się wyrazić swoje zdanie, czym dasz temu drugiemu możliwość manipulowania sobą. Nie bądź tym, który na wszystko kiwa głową, a w duchu protestuje. Partner szybko zrozumie, że może z Tobą robić, co tylko mu się podoba. Bycie sobą nie jest wyrokiem skazującym Cię na samotność. Na każdego z nas gdzieś czeka ktoś, kto pokocha nas takimi jacy jesteśmy.

asertywność

Oto kilka prostych trików, które mogą Ci pomóc nauczyć się mówić NIE:

Zacznij od mowy ciała

Bardzo chcesz, ale mimo to nie potrafisz wymówić tego słowa? Nie szkodzi. Z pomocą przychodzi komunikacja niewerbalna. Naucz się mówić „nie” swoim ciałem. Uśmiechnij się, pokręć głową na znak przeciwu i gotowe.

Wypełnij kalendarz

Uzupełnij swój kalendarz wszystkimi wydarzeniami, które masz zaplanowane. Pokazując komuś wypełniony po brzegi kalendarz możesz w prosty sposób odmówić i powiedzieć, że po prostu nie masz czasu.

Zamykaj usta

Do momentu aż się nie nauczysz wymawiać słowa „nie”, albo wyrażać go w inny, chociażby niewerbalny sposób, staraj się zamykać usta. Jeżeli uda Ci się mieć zamknięte usta i nic nie mówić, jednocześnie nie będziesz mógł wyrazić na nic zgody.

Wyłącz dźwięki

Tylko dlatego, że ktoś do Ciebie dzwoni, nie oznacza to, że musisz od razu odbierać. Nie zawsze przecież jest to sprawa niecierpiąca zwłoki. Opłaca się więc czasem wyłączyć dźwięki, tym bardziej jeżeli nie jesteś pewnien, że nie dasz rady wymówić słowa NIE.

Jeśli nauczysz się mówić „nie” w tym odpowiednim momencie, poprawi się tym Twoja pewność siebie, zyskasz też o wiele więcej czasu na to, na co chcesz go mieć. Przestań dostosowywać się do innych. Nie wszystkim możesz pomóc. To miłe, że chcesz pomagać, ale wszystko ma swoje granice i należy to respektować. Naucz się zwracać uwagę na siebie i swoje uczucia, jeżeli na coś nie masz ochoty po prostu tego nie rób. Nikt nie może Cię do niczego zmuszać. Pamiętaj, że każdy człowiek jest kowalem swojego losu.

Szukasz kogoś, komu będzie na Tobie naprawdę zależeć? Spróbuj rozejrzeć się w swoim mieście, może spotkasz kogoś w Krakowie, Warszawie, Katowicach, Opolu, czy Wrocławiu. Zależy tylko od Ciebie gdzie zdecydujesz się wyjść szczęściu na wprost.

[kač]

Udostępnij ten artykuł na: