Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Naucz się mówić NIE i to nie tylko w związku

9.czerwiec 2017
Naucz się mówić NIE i to nie tylko w związku

Dlaczego dobrze jest od czasu do czasu powiedzieć „NIE”? Mało kto lubi to słowo, dlatego wolimy go nie używać. Ciężko jednak wyrażać swoje opinie bez jego użycia.

Granice

Typowa sytuacja, Twój partner obiecał komuś pomoc, teraz zamiast zajmować się waszymi sprawami zanurza się coraz głębiej do tych cudzych. Jak zatem wyznaczać granice, tak aby zarazem pomagać innym i nie doprowadzić swego związku do ruiny.

Podejmujcie decyzje wspólnie

Decydujcie i pomagajcie jako para, wszysto zależy przecież tylko od tego, jak się dogadacie. Uzgodnijcie jak i czy chcecie komuś pomóc z jego problemami. Możesz samemu obiecać komuś pomoc, ale co jeśli nie będzie się to podobało Twojemu partnerowi? W ten sposób powstają komplikacje i problemy w związku.

asertywność

Oto kilka prostych trików, które mogą Ci pomóc nauczyć się mówić NIE:

Zacznij od mowy ciała

Bardzo chcesz, ale mimo to nie potrafisz wymówić tego słowa? Nie szkodzi. Z pomocą przychodzi komunikacja niewerbalna. Naucz się mówić „nie” swoim ciałem. Uśmiechnij się, pokręć głową na znak przeciwu i gotowe.

Wypełnij kalendarz

Uzupełnij swój kalendarz wszystkimi wydarzeniami, które masz zaplanowane. Pokazując komuś wypełniony po brzegi kalendarz możesz w prosty sposób odmówić i powiedzieć, że po prostu nie masz czasu.

Zamykaj usta

Do momentu aż się nie nauczysz wymawiać słowa „nie”, albo wyrażać go w inny, chociażby niewerbalny sposób, staraj się zamykać usta. Jeżeli uda Ci się mieć zamknięte usta i nic nie mówić, jednocześnie nie będziesz mógł wyrazić na nic zgody.

Jeśli nauczysz się mówić „nie” w tym odpowiednim momencie, poprawi się tym Twoja pewność siebie, zyskasz też o wiele więcej czasu na to, na co chcesz go mieć. Przestań dostosowywać się do innych. Nie wszystkim możesz pomóc. To miłe, że chcesz pomagać, ale wszystko ma swoje granice i należy to respektować. Naucz się zwracać uwagę na siebie i swoje uczucia, jeżeli na coś nie masz ochoty po prostu tego nie rób. Nikt nie może Cię do niczego zmuszać. Pamiętaj, że każdy człowiek jest kowalem swojego losu.

Szukasz kogoś, komu będzie na Tobie naprawdę zależeć? Spróbuj rozejrzeć się w swoim mieście, może spotkasz kogoś w Krakowie, Warszawie, Katowicach, Opolu, czy Wrocławiu. Zależy tylko od Ciebie gdzie zdecydujesz się wyjść szczęściu na wprost.

[kač]

Udostępnij ten artykuł na: