Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Naturalna szczoteczka – kluczem do zdrowia Twoich zębów

13.wrzesień 2016
Naturalna szczoteczka – kluczem do zdrowia Twoich zębów

Mycie zębów to podstawa w utrzymaniu higieny człowieka. Już od dzieciństwa tłuczono nam do głowy, że zęby musimy myć szczoteczką i pastą. Co jeśli powiemy Ci, że nie potrzebujesz ani pasty ani szczoteczki? Nie wierzysz? Przedstawiamy naturalną szczoteczkę do zębów oraz jej plusy i minusy.

Naturalna szczoteczka to żadna nowość. Istnieje już od tysięcy lat, mniej więcej od 3500 r.p.n.e. Dzisiaj również jest powszechnie używany, przede wszystkim w krajach trzeciego świata, w ciepłych krajach, gdzie rosną idealne drzewa. Czemu drzewa? Naturalna szczoteczka to nic innego jak gałązka lub korzeń drzewa. Brzmi to śmiesznie, czyścić sobie zęby gałązką? Przyznaję, że również byłam nastawiona sceptycznie i nie wierzyłam, że może to „działać“. Spójrzmy na to jednak z bliska…

Pochodzenie szczoteczki do zębów

Zastanawiałeś się kiedyś na tym, jak to jest możliwe, że ludziom w „prymitywniejszych” krajach nie wypadają wszystkie zęby, i że często mają nawet o wiele mniejszą próchnicę niż ludzie z bardziej cywilizowanych krajów? Niektórzy z was na pewno. Wszystko to właśnie dzięki naturalnej szczoteczce do zębów. Afrykańskie i arabskie dzieci oraz dorośli urywają kawałek gałązki z drzewa i myją nim zęby, rano, po jedzeniu i w ciągu dnia, zazwyczaj pięć razy dziennie. Mają do dyspozycji wiele szczoteczek, które nazywają Miswak, są dostępne w każdej wiosce za darmo, kto by takiej nie wziął? Jak się okazało efektywność mycia jest taka sama jak u klasycznych szczoteczek, dodatkowo jednak są bogate w substancje naturalne z gałązek.

Co to jest

Jak już wspomnieliśmy, naturalną szczoteczkę otrzymujemy z gałązek lub korzeni drzew. W krajach arabskich są to najczęściej drzewa salvadora persica lub Arak, o którym wspominano już w Koranie, rośnie na terenach równikowych. W niektórych krajach Afryki wykorzystuje się klasyczne drzewo pomarańczowe lub cytrynowe. Gałązka ma na jednym końcu szczecinę, którą się dodaje po usunięciu kory. Podczas mycia uwalniają się naturalne olejki eteryczne, które nie tylko czyszczą ale też chronią zęby przed zniszczeniem.

Dlaczego warto mieć naturalną szczoteczkę?

Z racji jej wyglądu, raczej nie będziesz chciał jej sobie kupić. Dlaczego jednak człowiek powinien ją mieć? W czym jest lepsza od klasycznej szczoteczki?

o   Jest ekologiczna. Szczoteczka jest wyrobiona z naturalnych materiałów, nie jest niczym impregnowana, zatem nie niszczy środowiska naturalnego, ani Twojego zdrowia, bez problemu ulegnie rokładowi.

o   Nie potrzebujesz pasty. Nie musisz się już martwić, że kończy Ci się pasta i będziesz musiał kupować nową, starasz się tylko o szczoteczkę.

o   Możliwość czyszczenia zębów kiedykolwiek i gdziekolwiek – idealna do dalekich podróży.

o   Potrafi wybielić zęby. Substancje zawarte w gałązkach (zwłaszcza ditlenek krzemu, chlorek potasu i sodu) pomagają wybielić zęby i usunąć z nich zabrudzenia, również te spowodowane paleniem papierosów i piciem kawy.  

o   Zainteresuje dzieci. Dzieci nie lubią myć zębów klasyczną szczoteczką, jednak ten sposób je na pewno zainteresuje! Miswak jest odpowiedni dla dzieci od 3 roku życia, z racji bezpieczeństwa. Małe dziecko mogłoby szczoteczką zrobić sobie krzywdę.

o   Może pomagać w walce z nałogiem nikotynowym. Dzięki temu, że możesz ją mieć w buzi właściwie bez przerwy, nie będziesz mieć problemu aby zastąpić nią papierosy, dodatkowo umyjesz zęby i odświeżysz oddech.

szczoteczka

Dobroczynne działanie

Naturalna szczoteczka skrywa w sobie wiele substancji pochodzenia naturalnego, co jest jej wielkim pluem (w porównaniu do past). Zawiera fluor (około 1.0 μg/g), który chroni zęby przed próchnicą i wzmacnia szkliwo. Przy częstym użyciu wytwarza świeży sok roślinny, który ma działanie antyrakotwórcze. Dzięki enzymatycznej hydrolizie glukozynolanów powstaje benzyl isothiocyanate (BITC), który niszczy wirus herpes simplex oraz zapobiega powstawaniu  streptococcus mutans (sprawca próchnicy). Zawiera również siarkę, która ma działanie antybakteryjne oraz witaminę C, która leczy i regeneruje tkanki. Wspominaliśmy też o ditlenku krzemu, który pomaga wybielić zęby i usunąć z nich brud. Taniny obniżają ryzyko powstania próchnicy i chorób dziąseł. Żywica może wytworzyć na powierzchni zębów warstwę ochronną. Alkaloid salvadorine ma działanie antybakteryjne. Dzięki gorzkiemu smaku przyczynia się do zwiększonej produkcji śliny, która następnie mieszając się ze składnikami odżywczymi rozprzestrzenia się po całej jamie ustnej. Chlorki walczą z próchnicą i łagodzą uszkodzenia. Wapń remineralizuje szkliwo.

Substancji o pozytywnym działaniu, jak widać, bez liku. Zwłaszcza jeśli porównamy je z tymi, zawartymi w pastach do zębów. We większości przypadków zawierają one jedynie fluor.

Użycie

Szczoteczka jest pakowana próżniowo. Opakowanie otwórz i wyjmij szczoteczkę. Usuń nożem 2-4 mm kory z jednego końca, możesz ją też usunąć gryząc. Następnie zacznij delikatnie obgryzać to miejsce zębami trzonowymi, tak aby sok roślinny wymieszał się ze śliną i dostał się do całej jamy ustnej. Gryź aż do momentu strzępienia się szczoteczki. Następnie za pomocą szczecinki będziesz mógł usunąć brud i resztki jedzenia. Myj ząbek po ząbku i nie zapomnij o szczelinach między zębami. Kiedy będziesz czuć, że Twoje zęby i usta są czyste, włóż szczoteczkę z powrotem do opakowania i zamknij je.

Długość szczoteczki to około 15cm, a średnica ma mniej więcej 1cm. Szczoteczka niektórym wytrzymuje miesiąc, niektórym dwa, zależy jak często usuwasz z niej korę. Powinno się to robić raz dziennie – wystarczy obciąć starą szczecinę i dołożyć trochę na następny dzień. Przed użyciem szczoteczkę opłucz wodą. Gdyby wydawała Ci się zbyt sucha, namocz ją na chwilkę w wodzie. Nie zostawiaj jej tam zbyt długo, aby nie straciła wartościowych substancji.

Minusy

Każdy medal ma dwie strony, naturalka szczoteczka nie jest wyjątkiem i też ma swoje minusy...

o   Jej smak nie będe odpowiadać każdemu, ponieważ zbliżony jest do chrzanu. Warto jednak wspomnieć, że po kilku użyciach nie jest już tak intensywny i można się do niego przyzwyczaić.

o   Jeśli włożysz mokrą szczoteczkę do opakowania może spleśnieć.

o   Niektórym ludziom ciągle będzie brakowało pasty. Przyzwyczajenie to bardzo silna sprawa.

o   Mycie trwa dłużej niż klasyczną szczoteczką. Jednakże nie musisz tracić czasu w łazience, możesz przy tym na przykład oglądać telewizję.

Każdy sam zdecyduje, czy naturalna szczoteczka będzie dla niego zmianą na lepsze, czy zbytecznie wydanymi pieniędzmi. Warto jednak wypróbować ją na własnej skórze.

[Lil]

Źródło:

http://yoni.cz/

Zdjęcia:

https://www.google.cz/

 

Udostępnij ten artykuł na: